Hlavní obsah

Když se prudce ochladí, hrozí ve Francii výpadky elektřiny

Foto: Profimedia.cz

Vyřazený je i reaktor v jaderné elektrárně Chooz v Ardenách. Provozovatel prověřuje praskliny na potrubí, které se objevily jinde u reaktoru stejného typu.

Reklama

30. 12. 2021 16:02

Údržba vyřadila neobvykle vysoký počet francouzských jaderných reaktorů. Pokud se v lednu prudce ochladí, budou se muset krátkodobě omezit dodávky elektřiny nebo snížit napětí v síti.

Článek

Pokud se v lednu ve Francii prudce ochladí, hrozí tam výpadky elektřiny. Kvůli údržbě totiž stojí nezvykle mnoho jaderných reaktorů. Na riziko ve čtvrtek poukázal tamní provozovatel rozvodné sítě, společnost Réseau de Transport d'Électricité (RTE). Agentura Bloomberg varování považuje za připomínku toho, že energetická krize v Evropě zdaleka není na ústupu.

Rostoucí ceny plynu a elektřiny už přinutily některé výrobce na celém kontinentě omezit výrobu. Vlády na krizi reagovaly snižováním daní a dotacemi, které jsou určeny hlavně pro spotřebitele.

Pokud bude málo foukat vítr anebo se prudce ochladí, RTE bude patrně nucena aktivovat smlouvy, které jí umožňují krátkodobě omezit dodávky elektřiny některým velkým výrobcům, nebo i snížit napětí v síti. Provozovatel rozvodné sítě to uvedl ve svém aktualizovaném odhadu na leden. V krajním případě může dodávky elektřiny přerušit až na dvě hodiny.

„Na základě nejnovější předpovědi na leden se takové meteorologické jevy - včetně silného ochlazení - zdají být na začátku měsíce velmi nepravděpodobné a po zbytek měsíce méně pravděpodobné,“ uvedla RTE. „Proto je riziko výpadků elektřiny přinejmenším pro začátek ledna v podstatě vyloučeno,“ dodala společnost.

Více než čtvrtina z 56 atomových reaktorů společnosti Électricité de France (EDF) v současné době stojí, pandemie covidu-19 narušila program údržby. Zatímco celková kapacita jaderných elektráren EDF ve Francii činí 61 gigawattů, po většinu ledna bude k dispozici pouze 43 až 51 gigawattů, což je pro toto roční období rekordně málo, uvedla RTE.

Francie patří mezi tradiční vývozce elektřiny, ale kvůli výpadkům v produkci musela v listopadu i několika prosincových dnech proud dovážet, jak píše agentura Reuters. Před Vánoci se dokonce dostala na hranu svých kapacit pro import elektřiny. Do poloviny ledna by se ale většina dočasně vyřazených reaktorů měla vrátit do provozu.

Zajištění dodávek elektřiny do domácností je politicky citlivým tématem. Jakýkoli výpadek by byl pro prezidenta Emmanuela Macrona ranou před dubnovými prezidentskými volbami. Jeho vláda loni uzavřela dva nejstarší francouzské jaderné reaktory a kvůli snižování emisí uhlíku ukončuje činnost většiny zbývajících uhelných elektráren v zemi.

Uhelné elektrárny můžou dál fungovat, ale každá z nich jenom asi 700 hodin ročně, což odpovídá zhruba jednomu měsíci. RTE očekává, že kvůli výpadkům jaderných elektráren využijí v lednu ty uhelné téměř veškeré kapacity. V případě ochlazení v únoru by proto mohly chybět.

Začátkem letošního roku vyzval provozovatel francouzské rozvodné sítě k ostražitosti ohledně dodávek elektřiny, zejména v lednu a v únoru. Poukázal přitom na pomalý nástup obnovitelných zdrojů a vleklé zpoždění při výstavbě nové atomové elektrárny.

Reklama

Doporučované