Hlavní obsah

Krym patří Ukrajině, řekl Erdogan

Foto: Mustafa Kirazli, Shutterstock.com

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Reklama

Ruskem anektovaný Krymský poloostrov by se měl podle mezinárodního práva vrátit Ukrajině, uvedl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Článek

Podporu Ukrajině vyjádřily a návrat okupovaného Krymu dnes podpořily i desítky dalších představitelů zemí a mezinárodních institucí na summitu Krymské platformy, která usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a ukončení okupace poloostrova, který Rusko anektovalo v roce 2014.

„Mezinárodní právo vyžaduje, aby se Krymský poloostrov vrátil Ukrajině. Je to zásadní pro celý region a pro globální bezpečnost, pro stabilitu, podporu územní integrity, svrchovanosti a politické jednoty Ukrajiny,“ citovala Erdogana agentura Ukrinform.

Turecko se podobně jako Západ a další světové země řadí v Ruskem rozpoutaném konfliktu na stranu Ukrajiny. Jak ale podotýká ruskojazyčná verze BBC, Ankara se snaží udržet dobré vztahy s Moskvou i Kyjevem. V některých záležitostech působí jako neutrální prostředník, zaštítila například dohodu o vývozu obilí z Ukrajiny a snažila se i o zprostředkování mírových rozhovorů.

Erdogan se na začátku srpna setkal v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, se kterým se dohodl na rozšíření spolupráce v několika odvětvích. Minulý týden turecký státník jednal ve Lvově se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Podle Zelenského se dnešního summitu pořádaného Krymskou platformou zúčastnili zástupci 60 zemí a mezinárodních organizací včetně 40 prezidentů a premiérů. Většina účastníků se připojila on-line, přímo v Kyjevě byl mimo jiné polský prezident Andrzej Duda, který slíbil polskou podporu až do „posledního dne boje“.

Britský premiér Boris Johnson uvedl, že ruský zábor Krymu v roce 2014 „byl přímým předstupněm současné války“ a Rusko obvinil, že z poloostrova učinilo „ozbrojené ležení, ze kterého ohrožuje zbytek Ukrajiny“. Francouzský prezident Emmanuel Macron neevropské země vyzval, aby podpořily Kyjev. „Jde o naše univerzální hodnoty,“ řekl Macron.

„Krym je Ukrajina. Evropská unie neuznává a neuzná nelegální anexi Krymu a Sevastopolu. Ruská agrese vůči Ukrajině nezačala 24. února; začala v roce 2014,“ řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Reklama

Doporučované