Článek
V důsledku hladovění a podvýživy zemřelo v Pásmu Gazy za uplynulých 24 hodin dalších deset lidí, uvedlo ve středu to podle deníku The Guardian tamní ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet známých úmrtí v důsledku hladovění a podvýživy od počátku války v Pásmu v říjnu 2023 tak vzrostl na 111.
V úterý přitom ředitel nemocnice Šífa ve městě Gaza Muhammad Abú Salmíja oznámil, že v důsledku podvýživy a hladovění zemřelo v uplynulých 72 hodinách v Pásmu 21 dětí. V Pásmu Gazy ve středu podle tamní civilní obrany při izraelských úderech zahynulo 17 lidí, píše agentura AFP.
Osm lidí, včetně těhotné ženy, zabil jediný útok ve městě Gaza. Při dalších dvou úderech ve městě zahynuli dva lidé. Ve městě Baní Suhajlá na jihu Pásma zahynuli tři lidé a v blízkosti distribučního centra humanitární pomoci v centrální části Pásma byli zabiti čtyři lidé, sdělil podle AFP mluvčí civilní obrany Mahmúd Basal.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy trpí podvýživou v Pásmu přibližně 600 tisíc lidí, včetně nejméně 60 tisíc těhotných žen, napsala v úterý agentura Reuters.
Riziko hladomoru v Gaze je podle Francie důsledkem izraelské blokády
Zintenzivnění izraelských vojenských operací v Pásmu Gazy z tohoto týdne zhoršuje humanitární situaci, která se vyznačuje podvýživou a rizikem hladomoru. Podle agentury AFP to ve středečním prohlášení uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí, podle kterého je tato situace důsledkem blokády uvalené Izraelem na Pásmo Gazy. Od pondělního zveřejnění prohlášení téměř tří desítek západních zemí, které volá po zastavení utrpení civilistů v Pásmu, kritika vůči Izraeli sílí.
Izraelská vláda podle AFP odmítla zodpovědnost za nedostatek potravin v Pásmu Gazy a obvinila z něj hnutí Hamás. „V Gaze dnes není žádný hladomor způsobený Izraelem,“ řekl mluvčí vlády David Mencer a dodal, že Hamás brání distribuci potravin a humanitární pomoc rozkrádá.
Podporujeme Izrael, ne však každý krok tamní vlády, řekl Fiala
Česká republika se nepřipojila ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války v Pásmu Gazy a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmích teroristickým hnutím Hamás.
„Je více států, které nepodepsaly tuto deklaraci, jako je třeba Německo,“ řekl Fiala. „Rozhodně to není žádná chyba. Je to deklarace, která vznikla na nějaké dárcovské platformě, na které se Česká republika z různých dobrých důvodů historicky nepodílí,“ dodal. Uvedl, že Česko ale mimo jiné odsouhlasilo stanoviska Evropské rady, která jsou podobná.
„Podporujeme Izrael. Usilujeme o to, aby všechny rezoluce, které se týkají situace v Gaze, byly vyvážené. Ale neznamená to, že naše podpora je bezpodmínečná a že podporujeme každý krok, který izraelská vláda udělá. To určitě ne,“ řekl Fiala. Humanitární situací je podle něj kabinet znepokojen, což komunikuje i přímo s Izraelem.