Článek
Litevský parlament schválil odstoupení od Ottawské úmluvy, která zakazuje protipěchotní miny. Litva tak chce posílit svou obranu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině, informovala agentura AFP. Ze stejného důvodu už v březnu oznámily úmysl od této úmluvy odstoupit také Polsko, Estonsko a Lotyšsko, jehož parlament krok schválil v polovině minulého měsíce. V dubnu stejný úmysl podle AFP oznámilo také Finsko.
„Je to oficiální: Litva odstupuje od Ottawské úmluvy,“ oznámila litevská ministryně obrany Dovilé Šakalienéová na sociální síti X. Dodala, že to bylo „těžké, ale nezbytné rozhodnutí“, a uvedla, že se její země už připravuje „na výrobu a pořizování min“. Odstoupení podle AFP vstoupí v platnost za šest měsíců.
Celkem pro rozhodnutí hlasovalo 107 poslanců a tři se zdrželi hlasování. Nikdo nehlasoval proti.
Ottawská úmluva zakazuje použití, skladování, výrobu a převod protipěchotních min a v platnost vstoupila v roce 1999. Ratifikovalo ji na 160 zemí včetně Česka. Například Spojené státy, Rusko nebo Čína tak ovšem neučinily.
Před odstupováním od této úmluvy varovala letos v únoru Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL), podle níž Ottawská úmluva pomohla zachránit nespočet životů. Protipěchotní miny byly zakázány, protože jsou ze své podstaty nehumánní a nerozlišují mezi bojovníky a civilisty, uvedla ICBL. Dodala, že ničivý dopad těchto zbraní na nevinné civilisty daleko převyšuje jejich omezenou vojenskou užitečnost.