Článek
U distribučního střediska v Chán Júnisu zemřelo 20 lidí. Uvedla to ve středu Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF), která spravuje část distribuce pomoci na tomto palestinském území. Nadace podle médií tvrdí, že za nepokoji pravděpodobně stojí lidé podporovaní teroristickým hnutím Hamás. Ten to však odmítl. GHF přitom sama čelí kritice, že u středisek, která spravuje, v uplynulých týdnech zemřely stovky lidí.
V davu, který čekal na pomoc, bylo podle nadace 19 lidí ušlapáno a jeden člověk pobodán. „Máme věrohodný důvod se domnívat, že ozbrojené živly spojené s Hamásem úmyslně vyvolaly nepokoje,“ uvedla GHF. Podle ní kolují po sociálních sítích falešné informace o otevírací době středisek pro distribuci pomoci.
Hamás tvrzení nadace odmítl, podle něj ochranka střediska a izraelští vojáci použili proti lidem čekajícím na pomoc slzný plyn a střelbu. To však nadace v reakci zaslané agentuře Reuters odmítla s tím, že hlídači použili jen omezené množství pepřového spreje.
Zpravodajové agentur AP a Reuters mluvili také s několika svědky, podle kterých paniku a napětí vyvolala ochranka střediska, když ho uzavřela. „Použili proti nám zábleskové granáty a pepřový sprej,“ uvedl jeden muž, který byl na místě. Podle svědků vznikla tlačenice mezi vstupem do střediska a plotem u vstupu do areálu. „Ti, kteří se neudrželi na nohou, upadli a další lidé po nich šlapali“ řekl další svědek agentuře Reuters.
GHF čelí kritice, že u středisek, které provozuje, zemřely už stovky Palestinců. Je to poprvé, co nadace přiznala, že u jejích středisek umírali lidé při čekání na pomoc, uvedla agentura AP. Místní úřady ovládané Hamásem úmrtí většinou přisuzují střelbě izraelských vojáků rozmístěných v okolí středisek GHF. V úterý OSN zveřejnila údaje, podle kterých při distribuci v Pásmu Gazy od začátku června zemřelo 875 lidí, z nichž skoro 700 u center GHF.
Nadace funguje v Pásmu Gazy od května a její vznik podpořily Spojené státy a Izrael. Cílem je podle Izraele zabránit tomu, aby s humanitární pomocí nakládal Hamás. Izrael je také dlouhodobě kritický vůči OSN, jejíž úřady a agentury se ve velké míře na distribuci pomoci v Pásmu Gazy podílejí od začátku současné války z předloňského října.
V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok Hamásu a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli jako rukojmí. Od začátku války bylo při izraelských útocích v Pásmu Gazy podle údajů místního ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem zabito nejméně 58 479 Palestinců, napsala AFP s tím, že OSN data považuje za spolehlivá.
Válka i omezování dodávek zboží do Pásma Gazy výrazně zhoršily životní podmínky asi pro dva miliony obyvatel tohoto území. Pásmo Gazy se kvůli konfliktu stalo životně závislé na přísunu potravin či paliva zvenčí.