Hlavní obsah

O post britského premiéra a lídra konzervativců usiluje osm kandidátů

Foto: I T S, Shutterstock.com

Rishi Sunak, bývalý ministr financí Velké Británie, na Downing Street před odjezdem do Dolní sněmovny s novým rozpočtem, 3. března 2021.

Reklama

12. 7. 2022 19:27
aktualizováno • 12. 7. 2022 22:13

O post nového lídra britské Konzervativní strany a příštího premiéra se bude ucházet osm kandidátů. Favoritem je bývalý ministr financí Rishi Sunak, který má zatím podporu nejvíce zákonodárců.

Článek

O post nového lídra britské Konzervativní strany a příštího premiéra, který nahradí končícího Borise Johnsona, se uchází osm kandidátů. Oznámil to v úterý Graham Brady, předseda Výboru 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Favoritem klání je zřejmě bývalý ministr financí Rishi Sunak, který na svou stranu získal zatím nejvíc zákonodárců. Průzkumy favorizují i exministryni obrany Penny Mordauntovou.

Do souboje o nejvyšší vládní post postoupili jen ti konzervativní politici, které podpořilo nejméně 20 zákonodárců. Kromě Sunaka je mezi nimi náměstkyně ministryně obchodu Mordauntová, šéf zahraničního výboru Dolní sněmovny Tom Tugendhat, ministryně zahraničí Liz Trussová, ministr financí Nadhim Zahawi, bývalý ministr zdravotnictví a zahraničí Jeremy Hunt, generální prokurátorka Suella Bravermanová a poslankyně Kemi Badenochová.

Zájem o úřad ministerského předsedy měl také ministr dopravy Grant Shapps, ten však dnes dopoledne oznámil, že z klání odstupuje a že podpoří Sunaka. „Věřím, že má potřebné schopnosti a zkušenosti, aby vedl tuto zemi,“ napsal Shapps na twitteru. Silného zastánce má Sunak i ve vicepremiérovi Dominiku Raabovi. „Vím, že Rishi disponuje tím, co je třeba. Má vše, aby dokázal vést tuto zemi v ekonomicky velmi obtížných časech,“ řekl vicepremiér při zahájení Sunakovy kampaně. Sunaka později na twitteru podpořil i bývalý ministr zdravotnictví Matt Hancock. Označil ho za nejlepšího ze všech kandidátů, Sunak podle něj dokáže zemi provést složitou dobou.

Sám Sunak v projevu slíbil, že jeho cílem bude boj s inflací, daňové škrty a hospodářský růst, a zároveň odsoudil „démonizaci“ Borise Johnsona. „Nebudu se pokoušet přepisovat dějiny a snažit se démonizovat Borise, zveličovat jeho chyby a popírat jeho zásluhy,“ řekl Sunak, který se tak podle komentátorů snaží získat na svou stranu část spolustraníků, kteří Johnsonovu éru vnímají pozitivně.

„Jsem připraven dát vše, co mám, do služby našemu národu, abych obnovil důvěru, naši ekonomiku a sjednotil zemi. Chci vést dospělý rozhovor, ve kterém vám budu moci říci pravdu. Lepší budoucnost se nerozdává, ta se zasluhuje. Proto kandiduji na post lídra Konzervativní strany a vašeho premiéra,“ uvedl Sunak po oficiálním oznámení kandidátského seznamu.

Hlasité podporovatele má i šéfka diplomacie Trussová, za kterou se dnes postavila ministryně kultury Nadine Dorriesová či tajemník pro brexit Jacob Rees-Mogg. Kampaň zahájil také Tugendhat, kterého podpořila mimo jiné ministryně pro zahraniční obchod Anne-Marie Trevelyanová. Do boje o hlasy spolustraníků se pustila rovněž poslankyně Badenochová či Mordauntová, která má na své straně vlivného exministra pro brexit Davida Davise.

Kandidaturu naopak vyloučila ministryně vnitra Priti Patelová, která se do klání původně chtěla zapojit. Uvedla, že v současné chvíli nepodpoří žádného kandidáta, ale připouští, že tak učiní později. Těsně před ohlášením finálních nominací z klání odstoupili exministr zdravotnictví Sajid Javid a poslanec Rehman Chishti, kteří nesehnali potřebný počet podporovatelů.

Podle sázkařů mají největší šance na vítězství Sunak a Mordauntová, kteří aktuálně vedou i co do počtu poslanců, kteří jejich kandidaturu veřejně podpořili. Sunaka chce volit 48 zákonodárců, Mordauntovou 30.

Výběr nového šéfa konzervativců bude probíhat v několika kolech. První kolo hlasování je na programu ve středu od 13:30 do 15:30 (14:30 až 16:30 SELČ). Po prvním kole bude vyřazen každý kandidát, který obdrží méně než 30 hlasů.

Pokud všichni splní požadovaný limit, bude eliminován ten s nejmenším počtem hlasů. Další kola budou pokračovat až do chvíle, dokud se pole kandidátů nezúží na finální dvojici, ze které budou v poslední fázi vybírat všichni členové strany, kterých je asi 200 000. Takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců, v pondělí sdělil, že jméno vítěze bude známo 5. září.

Reklama

Doporučované