Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„V tu chvíli jsem nic neslyšela ani nechápala. A najednou mi přiložil ruce na uši a políbil mě na ústa.“ Těmito slovy popsala španělská reprezentantka Jenni Hermoso moment, který jednou provždy změnil ženský fotbal ve Španělsku.
Jsou to už téměř dva roky, co tehdejší šéf španělské fotbalové federace Luis Rubiales hráčku po vítězném zápase před zraky celého světa chytil za hlavu a políbil na ústa, zatímco se tým radoval z vítězství na mistrovství světa.
Deník The Guardian píše, že nevyžádaný polibek byl poslední kapkou, která prolomila hráz a učinila přítrž misogynii a špatnému zacházení, které španělské hráčky zažívaly po dlouhé dekády.
V tuto chvíli španělský tým soupeří o titul mistryň Evropy ve fotbale žen. V pátek se utká s Itálií a podle předpokladů má našlápnuto k výhře. Fotbalistky, které se staly symbolem boje žen za rovnoprávnost na hřišti i mimo něj, si mezitím pochvalují, že nyní mají lepší podmínky, než kdy dřív.
Polibek, který otřásl Španělskem
Nevyžádaný polibek, který se odehrál po finále světového poháru v roce 2023, obletěl celý svět a spustil řetězec událostí s dalekosáhlými důsledky. A nakonec zcela zastínil i historický triumf španělské ženské reprezentace.
Spanish FA president, Luis Rubiales, seen kissing Jenni Hermoso on the lips during the medal ceremony.
— Document Women (@DocumentWomen) August 21, 2023
The player later commented, saying she did not enjoy it. pic.twitter.com/YO3QTzE8zd
„Bylo to v té době oslavováno jako španělský „Me Too“ moment, jelikož to mobilizovalo tolik lidí v tolika různých sférách života,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Anja Louisová, expertka na španělská kulturní studia z britské Sheffield Hallam University, která se specializuje na otázky genderu.
Španělskou společnost incident tehdy rozdělil na dva tábory. Část společnosti se postavila za hráčku a pod heslem Se Acabó (Je po všem, pozn. red.) v ulicích i na sociálních sítích protestovala proti misogynii ve fotbale i společnosti jako takové.
Druhá skupina, která vznikla v reakci na to, incident bagatelizovala, šéfa federace omlouvala a fotbalistky ostře kritizovala. Politické body se na tom snažila získat i španělská krajně pravicová strana Vox.
Rubiales původně kritiku, že Hermoso políbil bez svolení, smetl ze stolu. Vlnu solidarity s hráčkou označil za „falešný feminismus“ a sebe za jeho oběť. Nakonec na svou funkci rezignoval. Soud v Madridu ho letos shledal vinným ze sexuálního napadení a uložil mu pokutu i zákaz přibližovat se k Hermosové.
„Příšerné chování Rubialese na Světovém poháru bylo jako kapka, která prolomila hráz,“ tvrdí Joanna Pardosová, která o osudném polibku natočila dokument pro Netflix. „Svým způsobem to byla špička ledovce. Přála bych si, aby se to nestalo, protože to bylo nechutné, ale ten polibek pomohl odhalit celý ledovec pod ním,“ dodala.
Podmínky stejné jako muži
Podle expertky Louisové incident vyvolal natolik silnou reakci, že způsobil předěl mezi tím, jak lidé vnímají ženský fotbal a sport obecně.

Aféra šéfa španělského fotbalu spustila ve Španělsku vlnu protestů.
Připomíná, že ještě před kauzou s polibkem si 15 hráček národní reprezentace v dopisu adresovaném fotbalové federaci stěžovalo na podmínky, za kterých je trénoval jejich tehdejší kouč Jorge Vilda. Vadily jim také nerovné platové podmínky nebo to, že jim rezervují lety, které jim před zápasy nedovolí se kvalitně vyspat.
„V té době se jim vysmívali, považovali je za primabaleríny, rozmazlená děcka, co se starají o hlouposti,“ říká expertka. „S odstupem to ale bylo přehodnoceno a skutečně to mělo pozitivní vliv,“ nastiňuje, jak incident pomohl změnit přístup k ženskému fotbalu ve Španělsku.
Hráčky španělské reprezentace tvrdí, že jejich situace se v poslední době výrazně zlepšila. „Nyní se těšíme z podmínek, které jsou na špičkové úrovni jako u mužských týmů,“ řekla novinářům minulý měsíc fotbalistka Alexia Putellas, dvojnásobná vítězka Zlatého míče. Znát je to podle ní při trénování, cestách na zápasy i výživě.
Polibek na mistrovství ale výrazně přesáhl hranice sportovního prostředí. Napříč španělskou společností rozpoutal debaty o genderové rovnosti a postavení žen ve společnosti. Veřejným prostorem se začaly šířit příběhy žen z akademického i zdravotnického prostředí, které se setkaly s něčím podobným jako Hermoso.
„Fotbal má obecně, nejen ve Španělsku, ale také třeba v Británii, velkou lidovou moc. Dokáže šířit poselství nenávisti i sociální změny,“ vysvětluje Louisová. „Způsob, jakým Španělsko reagovalo na polibek, byl velmi úspěšný a ukázal, jak vyspělou zemí je,“ dodává s tím, že polibek jen zrychlil společenskou změnu, která už ve Španělsku delší dobu probíhala.
Připomíná, že Španělsko dlouhodobě patří mezi průkopníky v oblasti genderové rovnosti. V žebříčku, který sestavuje EU, se Španělsko v roce 2024 se 76,7 bodu ze 100 umístilo na 4. příčce.