Hlavní obsah

Agentura se spletla. Radiační situace v Černobylu je normální

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Archivní snímek jaderné elektrárny v Černobylu.

Reklama

26. 4. 2022 15:08
aktualizováno • 26. 4. 2022 17:29

Radiační situace v Černobylu je normální. Tak zněl podle agentury AFP výrok šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho. Původní zprávu o „abnormální“ úrovni radiace AFP označila za chybu.

Článek

OPRAVA: Zprávu jsme přepsali poté, co agentura AFP oznámila chybu v přepisu výroku šéfa MAAE Rafaela Grossiho

„Že se kvůli pohybu těžké vojenské techniky ruských nájezdníků zvýšila úroveň radiace na některých místech u černobylské elektrárny, víme přece již dva měsíce. A také jsme to mockrát komentovali. Nejsou to hodnoty, které by měly být zajímavé jinak než lokálně,“ napsala na Twitteru předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v reakci na nakonec mylnou zprávu agentury AFP o „abnormální úrovni radiace“.

Vzápětí agentura informovala, že slovo „abnormální“ ve skutečnosti Grossi ani neřekl. K chybě došlo kvůli podobnosti slov normální a abnormální, tedy v angličtině „abnormal“ a „at normal“.

Delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v čele s jejím šéfem Rafaelem Grossim je v Černobylu, aby zkontrolovala situaci a posoudila důsledky ruské okupace zařízení a jeho okolí.

Grossi své vyjádření doplnil vysvětlením, že „v některých okamžicích šla úroveň radioaktivity nahoru kvůli pohybům těžké techniky ruské armády“.

Ruská okupace Černobylu, kde přesně před 36 lety nastala havárie, trvala déle než měsíc. „Situace byla absolutně nenormální a velice, velice nebezpečná,“ vyjádřil se Grossi k počínání ruské armády.

K elektrárně ho doprovodil tým odborníků. Na místo donesli potřebné vybavení jako dozimetry a ochranné obleky a chystají se provést „radiologické a další kontroly“, uvedla MAAE. Opraví také dálkové monitorovací systémy, které přenášejí data z elektrárny do vídeňského sídla agentury. Přenos se přerušil krátce po začátku války.

Areál Černobylské jaderné elektrárny, která se nachází něco málo přes 100 kilometrů severně od Kyjeva a nedaleko běloruských hranic, padl do rukou ruských vojáků v první den invaze 24. února.

Jednotky Moskvy se odtud stáhly 31. března. Situace se od té doby postupně vrátila do normálního stavu, napsala agentura AFP s odkazem na denní hlášení MAAE, založené na informacích ukrajinských regulačních úřadů.

Grossi Ukrajinu a tamní jaderná zařízení navštívil už na konci března, kdy napadené zemi slíbil technickou pomoc.

Reklama

Doporučované