Hlavní obsah

Rakousko od března zruší většinu covidových opatření

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Profimedia.cz

Rakouský ministr zdravotnictví nevyloučil návrat přísnějších opatření, pokud se zhorší epidemická situace. Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Rakousko ohlásilo velké rozvolnění covidových opatření. Od 5. března skončí téměř všechna omezení, zachovaná zůstane nutnost nosit respirátor ve veřejné dopravě, nemocnicích nebo supermarketech.

Článek

Rakousko zruší od 5. března prakticky veškerá proticovidová opatření. Při vstupu do země bude potřeba doklad o očkování, o prodělání nemoci či negativní test na covid-19. Podle agentury APA se na tom usnesla vláda po poradě s představiteli spolkových zemí a experty.

Skončí tak zákaz nočního vycházení, gastronomické podniky budou moci otevřít i v noci a nutnost nosit respirátor bude zachována pouze ve veřejné dopravě, v supermarketech či v nemocnicích.

Kancléř Karl Nehammer zdůraznil, že pandemie pořád neskončila, ale situace prý dovoluje přistoupit k postupnému rozvolnění. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein nevyloučil opětovné zavedení přísnějších opatření, pokud by se zhoršila epidemická situace.

Takzvané pravidlo 3G, kdy je vyžadováno, aby lidé byli očkovaní (Geimpfte), infekci překonali (Genesene), případně měli negativní test (Getestete), bude napříště platit pouze pro zaměstnance a návštěvníky domovů pro seniory, pečovatelských domů a nemocnic.

V těchto zařízeních také zůstávají povinné respirátory FFP2. Povinnost nosit ochranu dýchacích cest bude platit dále i ve veřejné dopravě, na zastávkách, v obchodech se základními potřebami, v bankách či na poštách. Jinde budou respirátory již jen doporučené.

Od 21. února bude obecné pravidlo 3G platit také při vstupu do Rakouska ze všech zemí kromě těch s rizikem koronavirových variant, uvedl list Kurier. Pro lidi, kteří nemají třetí dávku vakcíny, či se nevyléčili z covidu-19 v posledních 90 dnech, dosud platila povinnost předkládat při příjezdu do alpské země doklad o očkování či prodělání nemoci a zároveň negativní výsledek PCR testu.

Vláda dále uvolnila pravidla pro neočkované, kteří budou od první březnové soboty moci vstupovat do všech prostor, kam měli dosud omezený přístup. Restaurace či hotely tak budou moci přijímat jakékoliv hosty bez rozdílu, nebude zapotřebí ani negativní test na covid-19.

Již dříve vláda uvedla, že takzvaný lockdown pro neočkované uvolní tuto sobotu. Poté až do 5. března ale budou neočkovaní stále potřebovat negativní test.

Postupný konec pandemických opatření ve středu oznámilo také Slovensko. Na konci března by se země podle premiéra Eduarda Hegera měla vrátit do režimu, který v zemi platil před vypuknutím pandemie nemoci covid-19.

Doporučované