Hlavní obsah

Republikán McCarthy přišel o post předsedy americké sněmovny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Cliff Owen - CNP, Shutterstock.com

Republikán Kevin McCarthy je historicky prvním předsedou Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, který byl odvolán.

Reklama

aktualizováno •

Hrstce republikánských rebelů se podařilo odvolat svého stranického kolegu z čela Sněmovny reprezentantů, což nemá v dějinách USA obdoby. Vadilo jim jeho „bratříčkování“ s demokraty při schvalování důležitých zákonů.

Článek

Republikán Kevin McCarthy přišel o funkci předsedy americké Sněmovny reprezentantů, když návrh na jeho odvolání kromě pár jeho stranických kolegů podpořili všichni hlasující kongresmani Demokratické strany.

McCarthy byl teprve třetím šéfem zákonodárné komory, který byl v jejích 234 let dlouhých dějinách vystaven pokusu o odvolání, a jako první z této bitvy odešel poražený, napsal list The New York Times.

Příslušné usnesení navržené radikálním floridským republikánem Mattem Gaetzem bylo přijato poměrem 216 hlasů ku 210. 

Tom Cole, jeden z McCarthyho spojenců, před hlasováním varoval, že takovýto výsledek uvrhne sněmovnu do chaosu. Gaetz oponoval, že chaosem je McCarthyho předsednictví, kterému se podle něj nedá věřit.

„A teď jako co?“

McCarthyho pozice jakožto předsedy Sněmovny reprezentantů byla oslabená už v lednu po jeho zvolení, jelikož určitá frakce Republikánské strany jej považuje za slabého předsedu neschopného čelit tlaku Bílého domu a Senátu, které má pod kontrolou Demokratická strana.

Odpor vůči McCarthymu se vystupňoval po víkendových událostech, kdy McCarthy spolupracoval s demokraty na právních předpisech potřebných pro zamezení paralyzování amerických federálních úřadů.

Těsně po ohlášení výsledků hlasování se z republikánských lavic ozvalo provolání: „A teď jako co?“ Načež byl na základě zákonů přijatých v roce 2001 prozatímním předsedou Sněmovny reprezentantů jmenován republikánský kongresman ze Severní Karolíny Patrick McHenry. Dolní komora je nicméně po odvolání McCarthyho, jenž ve funkci setrval 269 dní, ve viditelném neklidu, píší americká média.

Obě americké strany budou nyní jednat o jménech, která nominují jako kandidáty na nového předsedu. Otázkou zůstává, zda se křeslo pokusí získat zpět McCarthy. Je to nicméně nepravděpodobné vzhledem k tomu, že v úterý osm jeho spolustraníků zvedlo ruku pro jeho odvolání.

AKTUALIZACE: Doplnili jsme podrobnosti o McCarthyho odvolání.

Reklama

Doporučované