Článek
Britský premiér Keir Starmer ve čtvrtek podepsal dohodu o předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, kterou předtím zablokoval a posléze povolil britský soud. Informovala o tom agentura Reuters. Na souostroví v Indickém oceánu se nachází strategicky důležitá námořní a letecká základna na atolu Diego García, kterou využívají britské a americké ozbrojené síly. Podle Starmera dohoda zajišťuje budoucnost základny, která je „přímo základem naší vlastní bezpečnosti“.
Mauricijský premiér Navin Ramgoolam podle agentury Reuters řekl, že podpis dohody se Spojeným královstvím symbolizuje dokončení procesu dekolonizace. Podpis smlouvy byl o několik hodin odložen poté, co britský soudce na poslední chvíli vydal soudní příkaz, který předání zablokoval. Ten byl později jiným soudním rozhodnutím zrušen.
Británie uznala svrchovanost Mauricia nad souostrovím v Indickém oceánu loni v říjnu po desetiletích sporů provázených rozhodnutími mezinárodních soudů. Dohoda s vládou Mauricia, s níž souhlasily i Spojené státy, dávala oběma velmocem možnost používat základnu na atolu Diego García nejméně dalších 99 let. Podle nové dohody bude Spojené království platit Mauriciu 101 milionů liber (zhruba 2,9 miliardy korun) ročně za zpětný pronájem základny.
Samotný Mauricius jako tehdejší britská kolonie dosáhl nezávislosti po jednáních konaných v Londýně v roce 1965. Zástupci Mauriciu se později obrátili na Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu s tvrzením, že Británie těsně před vyhlášením nezávislosti jejich země Čagoské ostrovy účelově oddělila, což odporuje chartě OSN. Tvrdili také, že Britové při vyjednávání o rozdělení jejich země používali výhrůžky a politický nátlak. Soud jim v roce 2019 dal za pravdu a vyzval Británii, aby se Čagoských ostrovů vzdala.