Hlavní obsah

Jak se Maďarsko změní po Orbánově odchodu: osm kroků Pétera Magyara

Foto: Reuters, Reuters

Péter Magyar v budově maďarského parlamentu.

Po jasném vítězství strany Tisza opozičního politika Pétera Magyara vyvstala otázka: Co bude v Maďarsku jinak ve srovnání s érou Viktora Orbána?

Článek

Vítěz voleb a budoucí maďarský premiér už v několika vystoupeních naznačil, kam se bude země ubírat. Nabízíme přehledně v bodech, co důležitého Péter Magyar od voleb z 12. dubna prohlásil zejména ve vtahu k zahraničí.

Připomeňme, že jeho strana Tisza sestaví vládu sama a má v parlamentu ústavní většinu 141 ze 199 křesel. Magyar se má ujmout funkce okolo 9. května.

1) S ruskou ropou Maďarsko nekončí

Magyar prohlásil, že v tuto chvíli si země nemůže dovolit ukončit nákup ruské ropy, ale slíbil, že se bude snažit zdroje suroviny diverzifikovat a závislost na Rusku snížit.

Vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby znovu zprovoznil ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska do Maďarska a na Slovensko. Zelenskyj řekl, že do konce dubna se tak stane. Potrubí poškodil začátkem roku ruský útok, vláda končícího maďarského premiéra Viktora Orbána ale ze zastavení dodávek obviňovala Kyjev.

2) Konec blokování pomoci Ukrajině

Příští maďarský premiér je proti blokování pomoci Ukrajině ve výši 90 miliard eur, proti které se postavil na summitu EU Viktor Orbán.

Zároveň ale Magyar potvrdil, že o případném souhlasu se vstupem Ukrajiny do Evropské unie musí rozhodnout v Maďarsku referendum. A zároveň vyzval Kyjev, aby respektoval práva etnické maďarské menšiny na Ukrajině. Podle agentury AFP půjčku Ukrajině zřejmě odblokuje ještě dosluhující premiér Orbán.

3) S Ruskem jednat, ale ne jako s přítelem

Politiku vůči Moskvě chce Magyar ve srovnání s Orbánem změnit. Dosavadní premiér i jeho ministr zahraničí Péter Szijjártó ruskou metropoli navštěvovali a scházeli se s ruskými politiky.

Magyar řekl, že s ruskými politiky včetně Putina je připraven jednat, když to bude nutné, ale že rozhodně nepovažuje Rusko za přítele. „Ukrajina je obětí ruské agrese, Rusko je bezpečnostním rizikem,“ prohlásil po volbách. Orbán takto Rusko nikdy nekritizoval.

4) Nejbližší spojenec – Polsko

Hned po volbách se jejich vítěz přihlásil k Polsku jako nejpřirozenějšímu a nejbližšímu partnerovi Maďarska. Hovořil dokonce o tisíciletém maďarsko-polském přátelství. S polským premiérem Donaldem Tuskem si je Magyar názorově blízký. Varšava má být také cílem jeho první zahraniční cesty.

Magyar také slíbil vyřešit vydání dvou stíhaných politiků spojených s bývalou polskou vládou, kterým Orbánova vláda udělila v Maďarsku bezprecedentní politický azyl.

5) Šťouchanec do slovenského premiéra

Magyar v jednom z povolebních projevů řekl, že Viktor Orbán před slovenskými parlamentními volbami v roce 2023 záměrně pustil na Slovensko migranty z Blízkého východu a Afriky, aby pomohl Robertu Ficovi. Ten v kampani stavěl na odmítání migrace.

Fico to rozhořčeně popřel, takže to vypadá, že vztahy mezi slovenským a novým maďarským premiérem nebudou úplně bezproblémové. V úterý spolu Fico a Magyar hovořili telefonicky. Slovenský premiér uvedl, že se hovor týkal také Benešových dekretů a že obě strany k nim zaujímají „principiálně odlišné postoje“.

Česku zatím Magyar v žádném veřejném proslovu od voleb pozornost nevěnoval. Krátce po volbách jen uvedl, že chce v rámci visegrádské čtyřky „obnovit spolupráci“.

6) Ministryně zahraničí s českou stopou

Magyar už oznámil jména některých ministrů své vznikající vlády. Zahraničí podle očekávání povede expertka na energetiku Anita Orbánová, která dosud působila jako manažerka v představenstvu české chemické skupiny Draslovka.

Orbánová je autorkou knihy Moc, energie a nový ruský imperialismus, která vyšla v roce 2010 také česky. Není příbuzná s Viktorem Orbánem.

7) Návrat k Mezinárodnímu trestnímu soudu

Budoucí premiér znovu připojí Maďarsko mezi signatáře Mezinárodního trestního soudu (ICC). Maďarský parlament odhlasoval odchod z ICC před rokem, Orbán označil soud za zpolitizovaný.

Péter Magyar pozval telefonicky na návštěvu Budapešti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, na kterého ovšem ICC vydal zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů v Pásmu Gazy. Pokud by Netanjahu pozvání přijal a Maďarsko se vrátilo k ICC, muselo by ho během návštěvy zatknout.

ICC vydal také zatykač na ruského vůdce Vladimira Putina, a to kvůli jeho podílu na únosech ukrajinských dětí.

8) Konec státní televize v současné podobě

Magyar chce pozastavit zpravodajství státní televize M1, kterou označil za hlásnou troubu Orbána a jeho strany Fidesz. Chce přijmout nový mediální zákon a zajistit, aby média fungovala znovu jako veřejnoprávní, nezatížená propagandou. „Veřejnoprávní televize a rozhlas lhaly od rána do večera,“ uvedl Magyar.

Maďarsko do ucha

V podcastu 5:59 nabízíme minisérii Maďarsko volí. Poslechněte si audioreportáže o Péteru Magyarovi a Viktoru Orbánovi.

Doporučované