Hlavní obsah

Ta, která opustila Picassa? Malířka Gilotová byla mnohem víc

Foto: Francois Duhamel Sygma, Getty Images

Výtvarnice na snímku z roku 1988.

Reklama

7. 6. 18:00

Ve věku 101 let zemřela včera v New Yorku francouzská malířka Françoise Gilotová. Přestože její díla se vystavovala po celém světě, byla známá zejména jako jediná žena, která opustila Pabla Picassa.

Článek

Malířka se narodila na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine 26. listopadu 1921 do movité rodiny. Otec si přál, aby vystudovala práva, ona se však vydala se ve stopách své matky, která malovala akvarely.

Odpor otce k její profesní volbě překonala díky podpoře babičky. První výstavu svých děl měla v Paříži roku 1943 a také v tomto roce se dala dohromady se slavným malířem.

Foto: Getty Images

Na snímku z 31. října 1951 si francouzská malířka Françoise Gilotová přiťukává s Picassem. Vyfoceno ve Vallauris v jižní Francii, kde pár často pobýval a tvořil.

Když poznala Picassa, bylo Gilotové 20 let, jemu 61. Pár měl dvě děti, syna Clauda a dceru Palomu.

Picasso a Gilotová spolu strávili 10 let, během kterých malíř namaloval několik vynikajících pláten. Inspiraci mu přinesla partnerka.

Foto: Paris Match Archive / Tesseyre Jean, Getty Images

Malířka za stolem v září 1964. Za ní visí plátno, na kterém ji vyobrazil Pablo Picasso.

Níže slavný snímek maďarského fotožurnalisty a zakladatele agentury Magnum, Roberta Capy, ten zachytil pár v roce 1948 na pláži.

V roce 1953 Gilotová stárnoucího génia opustila.

V roce 1964, téměř 10 let po rozchodu, publikovala Gilotová knihu Život s Picassem. Jejímu vydání se slavný malíř snažil zabránit a údajně se kvůli němu odmítl dále setkávat se svými dětmi. Kniha byla přeložena do 16 jazyků, včetně češtiny, a prodalo se jí přes milion výtisků. Na základě této předlohy později vznikl film.

New York Times cituje z jejího memoáru. „Myslíš, že budeš lidi zajímat? I když si budeš myslet, že tě lidi mají rádi, bude to jen jejich zvědavost – jaký je člověk, který intimně žil se mnou,“ řekl prý Gilotové Picasso po jejich rozchodu.

Ačkoli malíř ovlivnil její práci, Gilotová si vyvinula svůj vlastní styl. Vyhnula se ostrým hranám a hranatým tvarům, které Picasso používal. Přestože její obrazy postupem času nabíraly na hodnotě, Gilotová si zachovala realistický odstup od slávy. „Nechci ze sebe dělat víc, než jsem. Ale ani méně,“ řekla malířka loni New York Times, když oslavila 100 let.

Mluvila tehdy také o důležitosti emancipace. „Jako mladé ženy nás učili být zticha. Říkali nám, že druhé místo je jednodušší než první. Říkáte si, že takhle je to v pořádku, ale není. Je důležité, abychom se naučily vyjádřit se, abychom říkaly, co se nám líbí, co chceme,“ řekla Gilotová.

Foto: Images Press, Getty Images

Umělkyně ve svém newyorském ateliéru v roce 1982.

Na snímku z roku 1953 pár na jihu Francie ve vesnici Vallauris, kde umělci žili.

Její obrazy visí na zdech Metropolitního muzea a Muzea moderního umění v New Yorku nebo v pařížském Centre Pompidou.

Foto: John Phillips, Getty Images

Její obraz Paloma s kytarou z roku 1965 se před dvěma lety v aukci prodal za 1,3 milionu dolarů (28,6 milionu korun).

Gilotová zemřela v nemocnici na Manhattanu. V poslední době měla obtíže se srdcem a s plícemi, jak řekla NYT její dcera Aurelia Engelová. O úmrtí informoval deník The New York Times.

Reklama

Doporučované