Hlavní obsah

Ukrajina a evropští ministři podpořili vznik speciálního tribunálu k Rusku

Foto: Shutterstock.com

V roce 2023 na Vladimira Putina vydal Mezinárodní trestní soud zatykač.

aktualizováno •

Skoro 20 evropských ministrů zahraničí společně s Ukrajinou podpořili speciální tribunál, který by měl dohnat k zodpovědnosti ty, co stojí za agresí na Ukrajině. Podle Rady Evropy by mohl začít fungovat příští rok.

Článek

Ukrajina a téměř 20 evropských ministrů zahraničí ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ruského prezidenta Vladimira Putina a další ruské lídry pohnat k zodpovědnosti za vojenskou agresi proti Ukrajině. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.

„Tento tribunál zajistí, že ti, kdo nesou největší zodpovědnost za agresi proti Ukrajině, budou pohnáni k zodpovědnosti,“ uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová pak v prohlášení sdělila, že Ukrajinci si zaslouží spravedlnost a že Evropa udělá vše, co je v jejích silách, aby se jim spravedlnosti také dostalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoposelství prohlásil, že pro Evropu je morální povinností, aby Rusko za válku pohnala k odpovědnosti. „Silný tribunál pro zločin agrese může – a musí – přimět každého potenciálního agresora, aby si to rozmyslel,“ řekl.

Zelenskyj také oznámil, že v sobotu se na Ukrajině uskuteční summit „koalice ochotných“, aniž uvedl, kdo se ho zúčastní. Takzvaná koalice ochotných je skupina zemí, které pod vedením zejména Británie a Francie jednají o další podpoře Ukrajině. Skupina, kterou tvoří zástupci tří desítek států nejen z Evropy a v níž je i Česko, vznikla v reakci na změnu postoje Spojených států k ruské agresi vůči Ukrajině po nástupu prezidenta Donalda Trumpa.

Tribunál, který vznikne v rámci Rady Evropy, by podle představ jeho iniciátorů mohl začít působit příští rok. Takzvané Lvovské prohlášení, tedy dokument, který završuje přípravu právních nástrojů potřebných pro vznik tribunálu, podepsali podle Reuters ministři zahraničí nejméně 37 zemí, včetně těch, kteří dnes ve Lvově nejsou.

Šéfové evropských diplomacií, včetně českého ministra zahraničí Jana Lipavského, se v západoukrajinském městě i s jejich ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou sešli v den, kdy si Rusko připomíná vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem.

Lipavský po jednání řekl, že vznik tribunálu bude dalším krokem vyšetřovacího mechanismu ruských zločinů proti Ukrajině. „Nesmíme zapomínat, zločiny je potřeba vyšetřit, zjistit, kdo za nimi stál, a samozřejmě viníky potrestat,“ uvedl. „Myslím, že to je ta zpráva, která dnes letí ze Lvova do Moskvy,“ dodal.

Válka na Ukrajině, kterou v roce 2022 zahájilo Rusko svou vojenskou invazí, už si vyžádala statisíce životů. Ruští vojáci se v ní podle tvrzení Západu dopustili řady válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Na Putina v roce 2023 Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Vznikající zvláštní tribunál má mít pravomoc vyšetřovat, stíhat a soudit ruské politické a vojenské lídry, kteří nesou největší díl zodpovědnosti za zločin agrese vůči Ukrajině.

Doporučované