Článek
Dalších nejméně 36 Palestinců zemřelo v sobotu ráno po střelbě izraelských vojáků poblíž centra humanitární pomoci v Pásmu Gazy, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní zdravotní úřady.
Agentura AFP a deník Haarec informovaly také o více než stovce zraněných. Reuters navíc s odvoláním na zdravotní činitele píše o tom, že při dalších útocích Izraele na Pásmo Gazy, kde žijí přes dva miliony Palestinců, dnes zemřelo nejméně 50 lidí.
Izraelská armáda uvedla, že vypálila varovné výstřely na podezřelé osoby, které se přiblížily k jejím vojákům poté, co neuposlechly výzvy k zastavení, a to asi kilometr od místa distribuce pomoci, které v té době nebylo v provozu.
Agentura AFP informovala o nejméně 22 mrtvých poblíž distribučního centra u Chán Júnisu a dalších čtyřech nedaleko střediska u Rafáhu, Reuters píše jen o incidentu v Chán Júnisu. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že neslyšel žádné varovné výstřely. „Mysleli jsme si, že přišli, aby nás zorganizovali, abychom mohli dostat pomoc, ale najednou jsem uviděl džípy přijíždějící z jedné strany a tanky z druhé strany - a začali na nás střílet,“ uvedl.
Případy střelby u středisek humanitární pomoci jsou hlášený téměř každý den od konce května, kdy distribuci potravin a další pomoci v Pásmu Gazy zajišťuje z největší části organizace Humanitární nadace pro Gazu (GHF), která má podporu Spojených států a Izraele a která měla nahradit dosavadní systém distribuce pomoci prováděný agenturami OSN a jinými mezinárodními organizacemi.
Podle informace Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) z minulého týdne bylo od konce května zabito nejméně 798 Palestinců, kteří čekali na rozdělování humanitární pomoci u distribučních středisek či u kamionů s touto pomocí.
GHF je americká nevládní organizace a distribuci pomoci v Pásmu Gazy zahájila 26. května poté, co izraelská vláda částečně uvolnila téměř tříměsíční blokádu veškeré humanitární pomoci na toto palestinské území. Blokáda uvrhla obyvatele zhruba dvoumilionového Pásma Gazy sužovaného válkou od října 2023 na práh hladomoru. GHF provozuje v celém pásmu jen čtyři distribuční centra, všechna v blízkosti pozic izraelské armády, kam si lidé musejí pro pomoc osobně dojít. Podle OSN a dalších organizací distribuci pomoci provází chaos a systém porušuje humanitární principy.