Článek
V Rudém moři poblíž jemenských břehů hoří obchodní loď, posádka ji byla nucena opustit. Plavidlo předtím napadli ozbrojenci palnými zbraněmi, granátomety a také námořními drony, informovaly agentury AP a Reuters, které se odvolávají na britskou námořní službu a bezpečnostní firmu Ambrey. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, nese však znaky jemenských povstalců Húthiů.
„Loď napadlo několika menších plavidel, která zahájila palbu z ručních zbraní a granátometů. Ozbrojený bezpečnostní tým palbu opětoval, situace se vyvíjí,“ uvedla námořní služba s tím, že incident se vyšetřuje.
Zdroje z bezpečnostní komunity podle Reuters uvedly, že řecká loď plující pod liberijskou vlajkou Magic Seas nabírá vodu, protože ji zasáhly námořní drony. Incident se odehrál asi 100 kilometrů jihozápadně od jemenského přístavu Hudajdá, který mají pod kontrolou právě šíitští Húthíové.
Útok se odehrál asi 100 kilometrů jihozápadně od jemenského přístavu Hudajdá, který mají pod kontrolou právě šíitští Húthíové. Jde o první podobný incident na důležité námořní trase od poloviny dubna.
Britská společnost Ambrey, která se specializuje na otázky námořní bezpečnosti, podle agentury AP vydala varování, že na obchodní loď zaútočilo při její platbě Rudým mořem směrem na sever osm menších člunů.
„Dva z námořních dronů narazily do levoboku plavidla a poškodily jeho náklad,“ uvedla Ambrey. Služba UKMTO sdělila, že útok způsobil požár na palubě a že incident stále pokračuje.
Incident se odehrál v době, kdy na Blízkém východě přetrvává napětí kvůli válce mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy a po válce mezi Íránem a Izraelem a leteckých útocích Spojených států na íránská jaderná zařízení.
Šíitští povstalci Húthíové, kteří mají pod kontrolou severozápad Jemenu a kteří jsou spojenci Íránu, od listopadu 2023 útočili na obchodní lodě v Rudém moři. Zdůvodňovali to solidaritou s Palestinci v reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy, která začala po 7. říjnu 2023 v odvetě za teroristický útok Hamásu na Izrael.
Spojené státy kvůli tomu pak útočily na pozice Húthíů v Jemenu. V květnu Húthíové uzavřeli se Spojenými státy příměří a slíbili, že mezinárodní námořní dopravu v Rudém moři přestanou narušovat. Tehdy také uvedli, že toto příměří se ale nevztahuje na Izrael.