Hlavní obsah

Velké poprvé u amerického Nejvyššího soudu? Republikáni se ho snaží překazit

Foto: Profimedia.cz

Ketanji Brownová Jacksonová v první den schvalovacího slyšení v americkém Senátu.

Reklama

22. 3. 2022 17:22

Mohla by z ní být první afroamerická soudkyně Nejvyššího soudu. Aby se tak stalo, musí Ketanji Brownová Jacksonová zvládnout „grilování“ v Senátu. A republikáni už dali najevo, že jí nedají nic zadarmo.

Článek

Kdyby ji čekaly jenom záludné otázky, jistě by to se svou dlouholetou soudcovskou zkušeností bez problémů zvládla. Ketanji Brownová Jacksonová se ale s pondělkem definitivně stala součástí tvrdé politické hry, kterou proces schvalování členů amerického Nejvyššího soudu už tradičně bývá.

Historické „grilování“ liberální kandidátky před právním výborem Senátu potrvá až do čtvrtka a už po prvním dni je jasné, že nynější soudkyně federálního soudu v DC to nebude mít jednoduché.

Výbor o kandidátce, již představil demokratický prezident Joe Biden kvůli odchodu soudce Stephena Breyera do penze, rozhodne při hlasování ve čtvrtek. A zatímco demokraté při úvodním projevu Jacksonovou hájili, vychvalovali její reputaci a vyzdvihovali ji jakožto potenciální první afroamerickou ženu u Nejvyššího soudu, republikáni tolik nadšení neprojevili.

Senátor Ted Cruz z Texasu prohlásil, že se v příštích dnech chce kandidátky zeptat na palčivá – a nepřekvapivá – témata. Od otázky svobody projevu a vyznání přes právo na držení zbraně až po otázku potratů a zločinu.

Hned při pondělním zahajovacím kole obvinili republikánští členové výboru kandidátku z toho, že k případům přistupuje předpojatě. „O případech rozhoduji nestranně,“ reagovala Jacksonová. „Vyhodnocuji fakta, na jejichž základě pak vykládám a uplatňuji právo. Beze strachu a laskavosti, v souladu s přísahou,“ dodala.

Právě texaský senátor Cruz se také snažil Jacksonovou spojit s návrhy reforem trestního soudnictví, jež přišly v reakci na vraždu Afroameričana George Floyda policistou Derekem Chauvinem v Minneapolis v roce 2020.

„Mezi snahy demokratů o zrušení policie patří i jmenování soudců, kteří se neustále staví na stranu násilných zločinců, jež i propouštějí, a odmítají prosadit zákon, což vede k ohrožování nevinných lidí. Ptát se na tyto otázky je fér,“ tvrdil Cruz.

Pestrá minulost

Soudkyně Jacksonová momentálně působí u federálního odvolacího soudu pro správní oblast amerického hlavního města Washingtonu DC – instituce, jež podle mnohých jako druhá nejvlivnější v zemi otevírá dveře do Nejvyššího soudu.

Jedenapadesátiletá kandidátka by podle politologa Bruce Peabodyho z Fairleigh Dickins University v New Jersey nakonec neměla mít problém místo získat.

„Lidé k ní chovají hluboký respekt, nevidím důvod, proč by její nominaci Senát neměl schválit. Ví se o ní, že je velmi puntičkářská, často k její škodě – píše dlouhé, propracované posudky,“ uvedl pro Seznam Zprávy na začátku února, kdy se o nominaci soudkyně spekulovalo.

„Jacksonová je někdo, kdo nesnese hlupáky. Navíc má dobrou politickou minulost, nepřímo je totiž příbuzná s někdejším předsedou Sněmovny reprezentantů, republikánem Paulem Ryanem. To by jí mohlo nahnat body u republikánů,“ podotkl politolog Peabody.

Přečtěte si celý rozhovor s politologem Peabodym:

Šéf Bílého domu Biden oznámil nominaci Ketanji Brownové Jacksonové na konci února s tím, že jde o „mimořádně kvalifikovanou kandidátku“. „Příliš dlouho naše vláda, naše soudy nevypadaly jako Amerika. Domnívám se, že je načase, abychom měli soudy, které odráží celou šíři talentů a výjimečnosti v naší zemi,“ prohlásil prezident na konci února.

Kandidátka by se mohla stát nejen první afroamerickou ženou u Nejvyššího soudu, ale také jednou z mála jeho členů, kteří dříve nepůsobili jako prokurátoři. Jacksonová totiž v minulosti pracovala jako advokátka ex offo, tedy jako obhájkyně určená soudem z úřední povinnosti, a má praxi z různých advokátních kanceláří.

Působila i jako místopředsedkyně americké Komise pro stanovení trestů, kde se zapsala jako člověk, který buduje konsenzus.

Tvrdá hra

Jacksonová nečelí senátnímu výboru poprvé – naposledy před ním usedla loni v létě, kdy úspěšně kandidovala do federálního odvolacího soudu v DC. Tehdy na svou stranu získala i některé republikány, což by pro ni mohlo být klíčové i tentokrát, protože demokraté drží v Senátu jen tu nejtěsnější možnou většinu.

Federální soudkyní je nicméně už od roku 2013. Na její – nejen soudcovskou – historii se podle amerického veřejnoprávního rozhlasu NPR zaměří senátoři při slyšení.

A že jde o tvrdou hru, prokázal republikán Josh Hawley, senátor z Missouri, ještě před zahájením slyšení. Vypustil sérii příspěvků na Twitteru, v nichž upozorňuje na údajně „alarmující model“, podle něhož Jacksonová rozhodovala o trestech pachatelů v případech dětské pornografie.

Jinými slovy: ukládala podle Hawleyho nízké tresty. To ale Bílý dům odmítl s tím, že drtivá většina rozsudků byla v souladu s doporučeními amerických úřadů. A označil senátorova tvrzení za „zoufalou konspirační teorii“.

Bezdůvodně tvrdá bitva

Při sledování senátního slyšení je ovšem potřeba mít na paměti, že jde nejenom o tvrdou, ale zejména politickou hru. Součástí drsné bitvy mezi demokraty a republikány se stali i předchozí nedávní uchazeči o místo v Nejvyšším soudu, asi netřeba připomínat třeba Trumpovu nominaci Bretta Kavanaugha.

Tentokrát ale k ničemu takovému není důvod. Jmenování Jacksonové totiž na rozložení sil v Nejvyšším soudu nic nezmění. Její konzervativní část, soudci jmenovaní republikánskými prezidenty, bude mít stále šest křesel, zatímco liberálové, nominovaní demokraty, jsou u Nejvyššího soudu pouze tři.

Foto: Seznam Zprávy

Takto vypadá nynější složení Nejvyššího soudu.

Co se ale změní určitě, je dynamika fungování Nejvyššího soudu. „Je to klišé, ale s každým novým soudcem začíná fungovat nový Nejvyšší soud. Změní se jeho dynamika, způsob, jakým spolu jeho členové komunikují – ať už navenek, či soukromě,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy americký politolog Bruce Peabody.

Taková proměna byla jistá už s odchodem liberála Stephena Breyera, v jehož kanceláři mimochodem jeho nynější potenciální nástupkyně pracovala. „Šlo o družného, jedinečného a pragmatického člověka, který členy Nejvyššího soudu spojoval. Byl jakousi silou, která zmírňovala stranické tlaky. Bude tam chybět,“ podotkl Peabody.

Reklama

Související témata:
Ketanji Brown Jackson

Doporučované