Hlavní obsah

Video: Bush si spletl invazi na Ukrajině s Irákem. „Je mi 75 let,“ omlouval se

Bez komentáře: Bývalý americký prezident George W. Bush odsoudil během konference ruskou invazi na Ukrajinu. Místo východoevropské země ale uvedl Irák. Video: twitter/michaeldamianw

 

Reklama

19. 5. 10:40

Bývalý americký prezident George W. Bush odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Během svého projevu v Dallasu se však spletl a jmenoval Irák.

Článek

Spojené státy pod jeho vedením zahájily v roce 2003 vojenské tažení do této blízkovýchodní země kvůli zbraním hromadného ničení, které se tam ale nikdy nenašly. Ve vleklém konfliktu zemřely statisíce lidí a mnoho dalších ztratilo domovy, připomněla agentura Reuters.

„Volby v Rusku jsou zmanipulované. Političtí oponenti jsou zavírání nebo jiným způsobem eliminováni z účasti na volebním procesu,“ řekl publiku ve své prezidentské knihovně v Texasu Bush mladší podle časopisu Newsweek.

Následně zkritizoval ruskou invazi na Ukrajinu.

„Výsledkem je absence kontroly a rovnováhy v Rusku. A rozhodnutí jednoho muže zahájit zcela neoprávněnou a brutální invazi do Iráku,“ pokračoval bývalý šéf Bílého domu, aby se vzápětí opravil: „Myslím tedy na Ukrajinu.“

Chybu poté omluvil svým věkem. „Je mi 75,“ konstatoval, přičemž na nahrávce je slyšet smích publika.

Bushův výrok se rychle rozšířil na sociálních sítích a jen na twitteru nasbíral přes tři miliony zhlédnutí poté, co klip z projevu zveřejnil reportér listu Dallas News, poznamenala agentura Reuters.

Válka na Ukrajině

Foto: Roman_studio, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Válka v Iráku

Doporučované