Článek
Ukrajinský parlament v úterý schválil a prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, podle kterého budou protikorupční agentura NABU a Speciální protikorupční prokuratura (SAP) podléhat generálnímu prokurátorovi. Tedy úřadu, který je dlouhodobě považován za politicky závislý.
Na krok ukrajinské vlády reagují politici z Česka a zbytku světa.
„Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianko šek pro jakékoli kroky vlády,“ uvedl na síti X ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Dodal, že o situaci mluvil se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou.
Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianko šek pro jakékoli kroky vlády. To jsem dnes připomněl ministru @andrii_sybiha.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) July 23, 2025
K situaci se vyjádřil i šéf německé diplomacie Johann Wadephul, který vyzval Ukrajinu, aby pokračovala v důsledném boji proti korupci. Dodal, že omezení pravomocí protikorupčních organizací může být překážkou na cestě Ukrajiny do Evropské unie. K vyjádření připojil i snímek ze své nedávné návštěvy Ukrajiny, při které se sešel i s představiteli NABU a SAP.
Die Einschränkung der Unabhängigkeit der ukrainischen Antikorruptionsbehörde belastet den Weg der #Ukraine in die EU. Ich erwarte von der Ukraine die konsequente Fortsetzung der Korruptionsbekämpfung. Deshalb traf ich in Kyjiw auch die Leiter von #NABU und #SAPO. pic.twitter.com/Ul3OAOkIm8
— Johann Wadephul (@AussenMinDE) July 23, 2025
„Ještě není pozdě se v této věci vrátit zpět,“ vyzval Ukrajinu francouzský ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad. „V této záležitosti budeme nesmírně ostražití,“ dodal podle agentury Reuters.
Mluvčí Evropské komise Guillaume Mercier vyjádřil v souvislosti se zákonem znepokojení. „Tyto instituce mají zásadní význam pro ukrajinský reformní program a musejí fungovat nezávisle, aby bojovaly proti korupci a udržely si důvěru veřejnosti,“ citoval jej list Ukrajinska pravda.
Své znepokojení nad přijetím zákona vyjádřila i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta varovala Kyjev před negativními dopady útoku na nezávislost ukrajinských protikorupčních úřadů na investice do obrany a financování rekonstrukce země. Uvedl to ve středu server Ukrajinska pravda s odvoláním na dopis šéfky protikorupčního oddělení OECD Julie Fromholzové zástupkyni šéfa prezidentské kanceláře Iryně Mudré. Podle představitelky OECD může zákon do budoucna ohrozit snahu Ukrajiny připojit se k OECD.
Kroky ukrajinské vlády komentovala i šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Podle agentury AFP je předsedkyně EK hluboce znepokojená důsledky normy a požádala ukrajinskou vládu o vysvětlení.