Hlavní obsah

Zaplavená oblast očima pomocníků. Zásoby musí překonat zatopené silnice

„Takový je rozsah aktuální tragédie na Ukrajině,“ popisuje Andrew výjev na jednom z videí.Video: Andrew Negrych/Global Empowerment Mission/ssikarioo/TikTok

 

Reklama

7. 6. 17:05

Nekonečná vodní plocha, vyplavené ryby, ale hlavně lidé, kteří potřebují pomoci. S tím vším se na cestě setkal Andrew Negrych, vedoucí týmu, jenž jede pomáhat do zatopené Chersonské oblasti. Seznam Zprávy jeho výpravu sledují.

Článek

„Jsme ve vesnici Snihurivka v Chersonské oblasti. Bude tu náš tábor, kde budeme nakládat věci z kamionu do dodávek a speciálního terénního vozu, abychom se s nimi dostali k lidem v místech, která zaplavila voda,“ ohlásil se ve středu ráno redakci Seznam Zpráv Andrew Negrych, ředitel neziskové organizace Global Empowerment Mission (GEM) pro ukrajinské operace.

Vzhledem k situaci v regionu, který dlouho okupovaly ruské jednotky a kde mají lidé s příchodem války dlouhodobě problém se signálem, je konverzace s Andrewem jen těžko udržitelná. Po obdržení několika videí se tak linka na Ukrajinu přerušuje a v konverzaci u poslední zprávy svítí symbol, který upozorňuje, že zatím nebyla úspěšně doručena.

V Kyjevě se na cestu do Chersonské oblasti začal Andrew se svým týmem chystat už v úterý, tedy v den, kdy se hráz protrhla. Do práce se pak výprava dala následujícího dne poté, co si zhruba 55 kilometrů od města Cherson zřídila základnu. V dodávkách vezou jak nezbytné zásoby pro lidi v nesnázích, tak i potřebné čluny.

Během cesty k zasaženým lidem se Negrychův tým dostal až do vzdálenosti zhruba 10 kilometrů od zbytků přehrady. Na videích, která redakce obdržela, se v těchto místech prodírají vysokou vodou díky speciálnímu terénnímu vozu, který si s sebou přivezli.

„Takový je rozsah aktuální tragédie na Ukrajině,“ popsal Andrew výjev na jednom z videí. Na tom je vidět vylitá řeka Dněpr a vyplavené ryby plácající se na mělčině, které nemají kam uniknout.

Úterní rozhovor s Andrewem

Pro Chersonskou oblast je kritických příštích 14 hodin, odhadl ve svém prvním rozhovoru pro Seznam Zprávy Andrew Negrych z organizace GEM.

GEM je charitativní organizace, která pomáhá lidem po celém světě s následky nejrůznějších neštěstí a v jejímž hledáčku je aktuálně také Ukrajina. Její pracovníci lidem zasaženým válkou poskytují například humanitární pomoc, pozadu ale nezůstávají ani po protržení Kachovské přehrady.

Žádná potvrzená verze, jak k protržení Kachovky vlastně došlo, není. Ukrajina dál obviňuje Rusko a Rusko zase mluví o útoku z řad Ukrajinců.

Dosud nicméně chybí i jednoznačný důkaz, že v místě vůbec něco explodovalo, byť třeba odborníci oslovení americkým deníkem The New York Times tvrdí, že je to velmi pravděpodobné. Nelze tedy třeba vyloučit scénář, podle kterého hráz „jen“ nevydržela nápor vody.

Reklama

Doporučované