Hlavní obsah

Zelenská: Disciplína je Volodymyrovo druhé jméno

Foto: Dmytro Larin, Shutterstock.com

Volodymyr a Olena Zelenští na pohřbu prvního ukrajinského prezidenta Leonida Kravčuka, 17. května 2022.

Reklama

18. 6. 2022 18:14

Když šla zkontrolovat děti, už byly vzhůru a zdálo se, že chápou, co se děje, líčí Olena Zelenská první minuty po začátku invaze. V rozhovoru pro The Guardian zhodnotila také manželovu náladu, o jeho psychiku se nebojí.

Článek

Ukrajinská první dáma Olena Zelenská řekla v rozhovoru pro list The Guardian, že vzhledem k zločinům, které páchají ruské invazní jednotky v její zemi, je možné, že jsou schopny všeho. Reagovala tak na dřívější slova svého manžela Volodymyra Zelenského, že terčem číslo jedna byl pro ruské síly on a druhým cílem jeho rodina. Ta podle Zelenské zůstává rozdělena, ale s mužem se už může alespoň vídat.

Brzy ráno 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, uslyšela v polospánku kdesi v dálce tlumené rány. Otevřela oči a zjistila, že je v posteli sama. Vyskočila a spěchala do vedlejšího pokoje, kde našla svého manžela v obleku a kravatě. „Co se děje?“ zeptala se. „Začalo to,“ odvětil. „Měla jsem pocit, že jsem v nějaké paralelní realitě, že se mi něco zdá,“ líčí Zelenská.

První dáma na dotaz přiznává, že s manželem vůbec nepočítali s možností ruského útoku. „Upřímně? Ne. Nemohla jsem uvěřit, že se to stane. Ani jsem neměla připravený pas,“ vzpomíná Zelenská. Vypráví, že den před invazí se setkala se skupinou teenagerů a mluvila s nimi o duševním zdraví, její bodyguard měl ten den narozeniny.

Na slzy nebyl čas

Po probuzení v den invaze její muž odjel do prezidentského areálu, aby předsedal bezpečnostní radě, která rozhodovala o první reakci na invazi. První dáma šla zkontrolovat devítiletého syna Kyryla a sedmnáctiletou dceru Oleksandru. Děti už byly vzhůru a zdálo se, že chápou, co se děje. Začala balit kufr. Vždy, když se dunění přiblížilo, spěchala s dětmi do sklepa.

Večer se znovu setkala s mužem a dozvěděla se od něj, že ji s dětmi odvedou na bezpečné místo. Objali se, ale na slzy nebo sentiment nebyl čas, popisuje. Teprve později si připustila myšlenku, že ho možná už nikdy neuvidí.

V prvních dnech ruské agrese panoval pocit, že je možné cokoli, píše The Guardian. Rakety dopadaly po celé zemi, ruská vojska postupovala ke Kyjevu ze tří směrů. Ukrajinský prezident prohlásil, že podle zpravodajských informací ho nepřítel označil za terč číslo jedna a jeho rodinu za cíl číslo dvě. „Když vidíte, jaké otřesné zločiny páchají, říkáte si, že jsou možná opravdu schopni všeho,“ řekla nyní Zelenská.

A tak zatímco prezident ignoroval návrhy Západu, aby opustil Kyjev a vytvořil vládu na západní Ukrajině nebo v Polsku, jeho žena a děti odjely do relativního bezpečí. Kam přesně, nechce první dáma prozradit ani teď. Pravidelně se ale podle svých slov přesouvala. Zároveň trvá na tom, že celou dobu zůstala na Ukrajině a děti se od ní nehnuly.

Sledovali televizi, „nebyli v podzemí ani pod vodou“

„Byly skvělé. Obvykle jim musíte říkat věci milionkrát, ale ten první den udělaly všechno superrychle a poslušně… Pak následovalo dlouhé období čekání. Sledovali jsme zprávy, čekali na telefonáty. Celou dobu jsme měli puštěnou televizi,“ popisuje Zelenská. „Ano, měli jsme televizi, nebyla jsem v podzemí ani pod vodou,“ reagovala na novinářův dotaz.

Občas se jí podařilo s manželem promluvit, i když skrze žádný obvyklý komunikační přístroj, upozorňuje deník. Ochranka jí řekla, aby si nebrala žádnou elektroniku a nepřihlašovala se na žádné sítě. Dny byly podle ní dlouhé; čas si krátila třeba tím, že pomáhala synovi s úkoly do školy.

Na veřejnosti se poprvé od začátku ruské invaze objevila po deseti týdnech, kdy se na západě Ukrajiny setkala s americkou první dámou Jill Bidenovou. Ruské jednotky se mezitím ze severu Ukrajiny zkraje dubna stáhly a díky zklidnění situace v této oblasti se mohla alespoň na čas vrátit do metropole, píše The Guardian. Zároveň nechce prozrazovat, kde nyní žije. S manželem to prý není, ale aspoň se teď mohou vídat.

„Objali jsme se, pozdravili a zeptali jeden druhého, jak se máme. Byly tam děti, které se k němu chvíli tiskly. Teď se můžeme vídat a ony se mohou táty fyzicky dotýkat, je to tak o něco jednodušší,“ popisuje shledání po odloučení.

V porovnání s mnoha Ukrajinci měla Zelenská v posledních měsících o něco snazší situaci, ale válka si vybrala daň i na její rodině, píše The Guardian. Například prezidentův syn by se rád setkal s kamarády. „Tři měsíce jsem si hrál jen se psy a bodyguardy,“ postěžoval si podle slov své matky.

Ta současně upozorňuje: „Každý Ukrajinec je nyní pod obrovským psychickým tlakem. Polovina naší populace je odloučena od rodiny,“ upozorňuje s tím, že po skončení konfliktu bude zapotřebí vypracovat rozsáhlý program, aby se lidé v tomto ohledu dali do pořádku.

Zelenská v rozhovoru také zhodnotila komunikační dovednosti svého manžela. „Rychle si zapamatuje text a umí ho přednést sebevědomě. Ví, jak pracovat s kamerami. Nehraje, jenom má schopnost udělat to správně. Pro mě je neuvěřitelně těžké mluvit na veřejnosti, vždycky jsem ve stresu, ale pro něj je to přirozené,“ vypráví.

Lidé si prý často myslí, že vzhledem k Zelenského nátuře vtipálka je to ona, kdo je v jejich vztahu ten disciplinovaný a on je kreativec. „Ale ve skutečnosti je disciplína jeho prostřední jméno,“ namítá Zelenská. „Zazvoní budík, vstane, vyčistí si zuby, obleče se a odchází, a to všechno mu zabere 5 minut, zatímco já se ještě převaluju,“ dodává.

Za poslední měsíce si nevšimla, že by se mu změnila nálada. Na otázku, jestli to znamená, že prezident všechno drží v sobě a stres si pak vezme svou oběť po válce, odpovídá: „Nebojím se o jeho psychické zdraví, ale o jeho fyzické zdraví – po náročných obdobích je vždycky nemocný. Odpočívá a pak jde a chytí nějaký virus nebo co.“

Zelenská se o manžela snaží starat, ale prý jako všichni muži si nerad nechává měřit teplotu a krevní tlak. „Ale pokouším se k němu dostat tak, že udělám scénu,“ vysvětluje.

Reklama

Doporučované