Hlavní obsah

Ústecký únosce dětí dostal mimořádný trest 16 let

Rozsudek v případu unesených dětí v Ústí nad Labem.

 

Reklama

6. 4. 2017 11:18

Ústecký krajský soud vynesl verdikt nad mužem, který má na svědomí několik útoků na děti.

Článek

Několikanásobný agresor Zdeněk Hryščenko, který loni na podzim držel deset dní v ústecké garáži dva mladistvé, dostal u soudu mimořádný trest.

Přestože sazba pro trestné činy, z nichž byl obžalován, činí 12 let, soudce na návrh žaloby sáhl k ještě vyššímu trestu.

Přistoupil na argument žalobce, že má před sebou obzvláště nebezpečného pachatele a měl by stanovit trest nad rámec zákonné sazby.

Trest pro Hryščenka totiž zahrnuje i čin, který detektivové odhalili až během vyšetřování posledního únosu - že si tajně v jednom z ústeckých domů natáčel v intimních situacích další dívku.

Zda i v jejím případě chystal další únos, není ani po soudním líčení jasné, žalobci však považují toto podezření za případné.

Už před třinácti lety se pak Hryščenko pokusil na Českolipsku o únos čtyřleté holčičky a krátce poté ve stejném regionu zaútočil na další.

I proto se soudce rozhodl navíc k tomu, že bude Hryščenko umístěn do zabezpečovací detence.

V ní například skončila schizofrenička, která před dvěma lety ve Žďáru nad Sázavou smrtelně zranila studenta, a byl k ní nepravomocně odsouzen také čtyřnásobný vrah z Brna Kevin Dahlgren.

Video: První den soudu s únoscem

Výpověď únosce dětí: Můj život nemá cenu. Nemám sílu se obhajovat.

Pedofil, řekli znalci

Hryščenko během vyšetřování téměř nekomunikoval, a tak jeho plány a pohnutky zůstaly utajeny. A to tak, že i psychiatři během líčení přiznali, že s posudkem na tohoto muže měli omezené možnosti. Přesto dospěli k tomu, že Hryščenko trpí heterosexuální pedofilií a pro společnost je nebezpečný.

Během několika dnů líčení se v soudní síni vedle znalců objevili poslední Hryščenkovy oběti a jejich rodiče. U soudu zazněly výpovědi znalců, že oběti z garáže trpí posttraumatickou poruchou a soudce nařídil Hryščenkovi zaplatit odškodné.

Poškozené dívce 500 tisíc korun, chlapci 250 tisíc. Rodičům unesené dívky má dohromady uhradit 200 tisíc korun a chlapcově matce 100 tisíc.

Chtěl doživotí

Samotný Hryščenko se u soudu objevil jen na několik minut při zahájení procesu a pak požádal, aby se proces odehrál bez něj. Soudu napsal, že si své činy uvědomuje a žádal o doživotní trest.

Hryščenkův advokát Pavel Hrtánek uvedl, že navrhovaný trest pro jeho klienta ze strany žalobce je příliš vysoký. Měl být podle něj odsouzen buď k detenci, nebo trestu k vězení. A pokud by byl odsouzen k trestu ve vězení, měl by být trest maximálně osm let.

Soud ho nevyslyšel, ale rozsudek (podívejte se na video nahoře) zatím není pravomocný.

Video: Únosce a jeho činy

Profil únosce dvou dětí z Litoměřic. (Video: Radek Nohl)

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované