Hlavní obsah

Zámek Červená Lhota chystá velkou opravu hráze rybníka

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 6. 2021 12:33

Na jihočeském renesančním zámku Červená Lhota památkáři připravují velkou opravu hráze rybníka. Hráz začala v květnu po opravě opět protékat. Do jara 2022 by měl být hotový projekt, pak se hráz opraví.

Článek

Teď památkáři hledají provizorní způsob, zda dokážou hráz utěsnit, aby měla okolní zeleň vodu přes léto.

Památkáři loni rybník vypustili, protože hráz protékala v místě, kde je historická výpusť zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná. Podařilo se ho utěsnit betonem. Voda ale začala vytékat jinudy - původním řečištěm potoka, kde před rokem 1550 tekla, když rybník neexistoval. Do příštího jara připraví památkáři projekt, jenž zahrne i geologický průzkum, v roce 2022 hráz opraví. „Ve hře je otázka, zda se nám do té doby podaří nějak provizorně hráz utěsnit. Rozhodne se, zda letošní a příští sezona budou na vodě aspoň provizorně, nebo bude rybník bez vody,“ řekl kastelán Tomáš Horyna.

Zkouší se dočasné možnosti jako utěsnit díry sypkou směsí. Podle Horyny to relativně funguje. „Ale mizí tam toho neuvěřitelné množství,“ řekl. Jiný odborník navrhl, aby se hráz provizorně utěsnila plastickou chemickou hmotou. Zpracovává cenovou nabídku. Z ní vyplyne, zda Národní památkový ústav bude ochotný dát peníze do dočasných sanací, nebo vše vyřeší až větší oprava.

„Ještě je jedna varianta, primitivní: nakoupit pytle s pískem a pokusit se dno v místě zasypat a pokrýt tímto materiálem,“ řekl Horyna.

Památkáři se budou snažit, aby byl rybník část sezony napuštěný. Horké léto bez vody by znamenalo úhyn zeleně. „Všechny stromy s rybníkem počítají a loni, když byl rybník vypuštěný, nám uschlo patnáct stromů. Chápu návštěvnickou atraktivitu, ale v tuto chvíli je skoro na posledním místě. Zásadní je, aby se údolí zavlažovalo a čistilo,“ řekl již dříve Horyna. Může se stát, že turisté uvidí zámek třetí sezonu po sobě bez vody a možnosti půjčit si lodičku.

Od podzimu 2018 památkáři rybník odbahňovali. Při pracích z 80. let minulého století, kdy se 3,5hektarový rybník čistil naposledy, v něm zůstala třetina usazenin.

Zámek je známý z filmů jako Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau. Nejvíc ho proslavila pohádka Zlatovláska (1973) s Jorgou Kotrbovou. Loni ho od ledna do srpna navštívilo 46 881 lidí, meziročně téměř o třetinu méně.

Reklama

Doporučované