Hlavní obsah

Počet obětí zemětřesení na Lomboku a Bali se blíží ke stovce. Turisté mezi nimi nejsou

Počet obětí zřejmě dál poroste. (Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

6. 8. 2018 6:20
aktualizováno • 6. 8. 2018 9:02

Objevily se centrálně nepotvrzené lokální informace, že počet obětí již výrazně přesáhl stovku.

Článek

Počet obětí nedělního zemětřesení na indonéských ostrovech Lombok a Bali stoupl podle informací úřadu pro zvládání přírodních katastrof na 98 mrtvých, více než 230 lidí utrpělo vážná zranění. Objevily se ale také centrálně nepotvrzené lokální informace, že počet obětí již výrazně přesáhl stovku. Bilance mrtvých a zraněných patrně ještě poroste, protože do některých oblastí na těžce postiženém severu Lomboku se ani po 24 hodinách nedostali záchranáři.

„V důsledku nedělního zemětřesení o síle 7,0 stupně zahynulo 142 lidí," řekl televizi Metro Rosiady Sayuti, představitel vlády v provincii Západní Nusa Tenggara, kde se ostrov Lombok nachází. „Mnoho domů bylo zcela srovnáno se zemí," dodal.

Většinu obětí si zemětřesení vyžádalo na Lomboku, dva lidé zahynuli na sousedním Bali. Přestože otřesy postihly oblíbenou turistickou destinaci, mezi mrtvými nebyli zatím zaznamenáni žádní cizinci. Zničeno nebo poškozeno bylo zhruba 13 tisíc budov, při otřesech popraskaly silnice, zřítily se mosty a tisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. V řadě oblastí je přerušená dodávka elektřiny a telefonní spojení. Indonéská armáda v pondělí vyslala na Lombok a Bali tři letadla se zdravotníky a humanitární pomocí.

Záběry z místa:

(Video: Jan Marek, AP, Reuters)

Zemětřesení postihlo oblast hojně vyhledávanou turisty. České ministerstvo zahraničí ale podle mluvčí Michaely Lagronové nemá v tuto chvíli informaci o žádných zraněných Češích. „Podle indonéského ministerstva zahraničí nejsou mezi zraněnými žádní turisté, tudíž ani Češi," uvedla.

Řada zahraničních turistů ale podle internetových stránek ministerstva v neděli po zemětřesení opustila hotely a noc strávili na vyvýšených místech ostrova. A to i z důvodu varování před vlnou tsunami, které však bylo ještě v neděli večer odvoláno. Na konzulární linku velvyslanectví ČR v Jakartě se obrátilo asi 20 lidí. „Všichni jsou v pořádku, chtěli spíše doplňující informace. Nikdo nebyl v nouzi, pouze dva lidé potřebují vystavit náhradní cestovní doklad, protože o něj v souvislosti se zemětřesením přišli," doplnila Lagronová.

V současné době pokračuje evakuace z Lomboku, situace na místě je ale podle svědků nadále chaotická. Českým návštěvníkům na Lomboku, kteří hodlají v nejbližších hodinách a dnech ostrov opustit, ministerstvo zahraničí doporučilo, aby tak učinili prioritně letecky z letiště v Mataramu.

Pokud turisté mají kde bezpečně pobývat a nemusejí Lombok opustit v nejbližších hodinách, radí ministerstvo počkat s odletem nejméně do úterý, než se současná situace stabilizuje. Přímo na letišti v Mataramu byla pro občany zřízena i centra, kde si mohou zařídit náhradní cestovní doklady. Kromě letadel jsou turisté z ostrova evakuováni i prostřednictvím trajektů.

Jde již o druhé silné zemětřesení, které za poslední týden Lombok postihlo - 29. července tento ostrov zasáhly otřesy o síle 6,4 stupně Richterovy škály, které si vyžádaly 16 mrtvých. Otřesy také poničily i přístupové cesty na nejvyšší horu ostrova, na níž zůstalo uvězněno několik stovek turistů, které bylo nutno v následujících dnech evakuovat.

Lombok je méně rozvinutý v porovnání se slavnějším a turisty vyhledávanějším Bali. Při otřesech v neděli večer se podle agentury AP zřítila i část z několika set domů poškozených při zemětřesení 29. července. Ve vesnici Lading-Lading se zřítila mešita a záchranáři dnes prohledávají trosky s pomocí bagrů; kolik lidí v jejích troskách zahynulo, zatím není známo.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované