Hlavní obsah

Židovské osady už USA nebudou označovat za protiprávní

Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že USA svým oznámením prakticky podpořily výstavbu dalších osad na okupovaném území.

Reklama

18. 11. 2019 21:34

Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu pohledu Washingtonu dnes oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo s tím, že postavení Západního břehu Jordánu musí společně vyjednat Izraelci a Palestinci.

Článek

Židovské osady jsou komunity vzniklé na území, které Izrael okupuje od války v roce 1967. Převážná většina mezinárodního společenství je pokládá za nelegální. Změnu postoje USA ohledně osad uvítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Rozhodnutí Washingtonu přitom označil za nápravu historické křivdy. Pochvalně se o americkém kroku vyjádřil také izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Naopak palestinský mírový vyjednavač Saíb Irikát označil rozhodnutí Washingtonu za nezodpovědné a mluvčí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse uvedl, že změna postoje USA k osadám „jde zcela proti mezinárodnímu právu“.

Podle agentury AP bylo dosud právní stanovisko amerického ministerstva zahraničí z roku 1978 – známé jako Hansellovo memorandum – hlavním podkladem pro citlivě formulovaný americký nesouhlas s budováním židovských osad na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. AP v této souvislosti připomíná, že znění nesouhlasu se různilo s ohledem na postoj daného amerického prezidenta.

Pompeo dnes ale podle Reuters řekl, že stanoviska USA k osadám na Západním břehu Jordánu se v průběhu let lišila. Podle něj v roce 1978 demokratický prezident Jimmy Carter dospěl k závěru, že osady nejsou porušením mezinárodního práva, a republikánský prezident Ronald Reagan v roce 1981 prohlásil, že osady nejsou ze své podstaty nelegální.

„Založení izraelských civilních osad není samo o sobě porušením mezinárodního práva,“ citovala agentura Reuters dnešní Pompeova slova.

Převážná většina mezinárodního společenství ale osady za nelegální považuje. Toto stanovisko zčásti plyne ze čtvrté Ženevské úmluvy, která zakazuje okupující mocnosti přemísťovat příslušníky vlastní civilní populace na okupované území.

Reklama

Doporučované