Hlavní obsah

Tři příčiny, proč zkrachoval Thomas Cook: dluhy, fúze a internet

23. 9. 2019

Problémy společnosti komentuje investor Pavol Krúpa. (Video: Zuzana Hodková, Seznam.cz)

Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala, informovala agentura Reuters. Společnost Thomas Cook patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně.

Článek

Podle agentury Reuters je nyní na dovolené v zahraničí s touto firmou asi 600 000 lidí, a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

„Thomas Cook přestala fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti,“ oznámil v pondělí britský úřad pro civilní letectví (CAA). Tento úřad také uvedl, že už zahájil operaci, během níž dopraví co nejdříve domů na 150 000 britských turistů, kteří jsou nyní s cestovní kanceláří Thomas Cook na dovolené. Podle BBC půjde o největší operaci svého druhu v mírové historii země.

Vedení firmy Thomas Cook oznámilo, že vstoupilo do „nucené likvidace“.

„Je nám velice líto, že jsme nebyli úspěšní,“ uvedl šéf firmy Peter Fankhauser. Firma požádala minulý týden o pomoc i vládu v Londýně a během posledních dnů vedla horečná jednání s věřiteli i britskou vládou o finanční pomoci. A zaměstnanci cestovní kanceláře podle zjištění britského deníku The Guardian právě vládu viní z aktuální krize.

 • Za pádem CK Thomas Cook je fúze, dluhy a internet

  Za krachem britské cestovní kanceláře Thomas Cook je nešťastná fúze, obrovské dluhy a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. O příčinách pádu 178leté firmy to napsal deník The Guardian. Zároveň za bezprostřední důvod pádu označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchranný úvěr 200 milionů liber (5,9 miliardy Kč).

  V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007.

  Britové vyjíždějí na dovolenou stále častěji, jen loni jich do zahraničí vyrazilo 60 procent, zatímco v roce 2017 to bylo 57 procent. Změnil se však způsob, jakým ji lidé tráví: místo plážových dovolených dávají přednost poznávání měst, nízkonákladovým aerolinkám a Airbnb.

 • Kréta se připravuje na „turistické zemětřesení sedmého stupně“

  Turistiku na řeckém ostrově Kréta krach cestovky Thomas Cook zasáhne velmi silně. Podle předsedy místní asociace turismu a cestovních společností Michalise Vlatakise cestovní ruch na Krétě zažije „zemětřesení sedmého stupně“. Zákazníci zkrachovalé cestovky tvoří podle asociace asi 70 % turistiky na Krétě.

 • Thomas Cook má v Řecku asi 50 tisíc lidí, v Turecku 45 tisíc

  V Řecku je v současnosti kolem 50 000 klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. Zhruba 22 000 z nich by mělo během příštích tří dnů odletět domů. Oznámilo to řecké ministerstvo turistiky. V sousedním Turecku je podle hotelové federace asi 45 000 turistů, kteří tam prostřednictvím firmy Thomas Cook přijeli z Británie a dalších evropských zemí.

 • Turecko chce ochránit zákazníky cestovky před vyhozením z hotelů

  Turecké ministerstvo kultury a turismu vydalo varování pro místní hotely, aby nevyhazovaly zákazníky cestovky Thomas Cook ven nebo po nich nepožadovaly doplacení pobytu. Hotelům vláda zároveň slíbila finanční pomoc.

 • O práci zřejmě přišlo přes 21 000 lidí

  Přes 21 000 zaměstnanců cestovky Thomas Cook ztratilo práci, 9 000 z nich ve Velké Británii. Asi tisícovka z nich pracovala v hlavním sídle cestovky ve městě Peterborough. Dohromady společnost měla zaměstnance v 16 zemích světa. Mnozí se obávají, že možná nedostanou zaplaceno ani za tento měsíc, napsal britský bulvární deník Daily Mirror.

 • CK Neckermann má v cizině 1 100 českých klientů, návrat zajistí

  Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1 100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. Seznam Zprávám to řekl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. „Aktuálně je s cestovkou v zahraničí 1 100 klientů, cestovní kancelář je s nimi v kontaktu a zařídí bezpečné odlety všech v plánovaných časech. Krach cestovky Thomas Cook se netýká dceřiné společnosti, ta v insolvenci není. Do budoucna je nucena zastavit prodej letenek.“

 • Co vedlo ke krachu?

  Za krachem britské cestovní kanceláře Thomas Cook je nešťastná fúze, obrovské dluhy a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů, napsal deník The Guardian. Zároveň za bezprostřední důvod pádu označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchranný úvěr 200 milionů liber (5,9 miliardy Kč).

  V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007. Spojením s firmou známou značkami Airtours a Going Places měl vzniknout evropský gigant, který by každoročně ušetřil na výdajích 75 milionů liber. Skutečnost byla ovšem taková, že se cestovka Thomas Cook spojila s firmou, která za předchozích šest let vykázala zisk pouze jednou, a dostala se tak do obrovských dluhů.

 • CK Neckermann přestala prodávat nové zájezdy

  Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, přestala do odvolání prodávat nové zájezdy. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. CK Neckermann se postará o české klienty, kteří již na zájezdech jsou nebo si je zakoupili, uvedl Papež.

 • Německé aerolinky patřící pod CK Thomas Cook pokračují v provozu

  Německý letecký přepravce Condor oznámil, že navzdory krachu britské mateřské společnosti Thomas Cook pokračuje v provozu. Zároveň uvedl, že požádal německou vládu o překlenovací úvěr. Německé ministerstvo hospodářství podle agentury Reuters přijetí žádosti potvrdilo a dodalo, že ji zkoumá. Odmítlo se vyjádřit k velikosti případné půjčky. Condor provozuje zhruba čtyři desítky letadel.

 • Britský ministr dopravy: Je to největší repatriace za doby míru v historii

  Britský úřad pro civilní letectví předpokládá, že repatriace britských občanů potrvá zhruba dva týdny. Britský ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že úřady k repatriaci najaly desítky letadel. „Je to enormní úkol, největší repatriace v době míru v historii Británie. Takže se pravděpodobně objeví problémy a průtahy,“ dodal.

 • Krach se může týkat Čechů na zájezdu koupeném v zahraničí

  Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou nastat problémy u Čechů, kteří si koupili zájezd u CK Thomas Cook v Německu nebo Británii. Na ně se české zákony nevztahují. S britskou společností mohou být podle Papeže v Česku tisíce klientů.

  Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, neočekává problémy českých klientů s návratem domů. ČTK to řekl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. Společnost situaci britské cestovní kanceláře monitoruje a v poledne vydá tiskové prohlášení.

Doporučujeme

Další zprávy