Hlavní obsah

Zneužívání pravomoci a vlastizrada. Porošenko čelí 24 trestním řízením

Foto: Profimedia.cz

Petro Porošenko.

4. 7. 22:10

Bývalý ukrajinský prezident je obviněn z podněcování úředníků k nezákonnému jednání. Jedná se o zatím první z 24 případů proti Petrovi Porošenkovi, který se dostal k soudu.

Článek

Byl v čele státu, když se rozpoutala válka na Donbasu a celá země čelila řadě ekonomických a politických problémů. V roce 2019 však uvolnil místo pro komika Volodymyra Zelenského, s nímž má doteď, stejně jako během předvolební kampaně, docela napjaté vztahy. Dneska jeho jméno figuruje ve dvaceti čtyřech trestních řízeních.

Řeč je o pátém prezidentovi Ukrajiny, Petru Porošenkovi, často přezdívanému Čokoládový král kvůli tomu, že založil cukrovinkovou firmu Roshen, která je na Ukrajině velmi oblibená.

Petro Porošenko

Pátý prezident Ukrajiny.

Bývalý ministr zahraničních věcí a ministr obchodu a hospodářského rozvoje.

V prezidentských volbách 25. května 2014 zvítězil v prvním kole, když získal přes 50 % hlasů.

V prezidentských volbách v roce 2019 získal v prvním kole dne 31. března 16 % hlasů.

Coby prezident Ukrajiny ovlivnil tehdejšího ředitele Služby vnější rozvědky, aby jmenoval do funkce jejího prvního náměstka Serhije Semočka. Tak zní jedno z obvinění Porošenka. Podle státního zastupitelství nebylo Semočkovo jmenování legální a způsobilo státu ztráty ve výši 1,5 milionu hřiven (zhruba 1 320 000 korun).

Sám exprezident a jeho obhajoba považují perzekuci za politicky motivovanou a jakékoliv obvinění odmítají. „Je to pokus odvrátit pozornost od skutečných problémů, se kterými se stát v současné době potýká, pokus dát lidem popcorn místo chleba a pokusit se zachránit klesající rating pomocí show,“ řekl Porošenko v předvečer soudu.

Slyšení se uskutečnilo 1. července. Porošenka přišlo podpořit několik tisíc jeho příznivců, kteří pochodovali více než dva kilometry přes centrum Kyjeva na Sofijské náměstí a vyzpěvovali vlastenecké písně. Někteří z nich dorazili do Kyjeva na výzvu Porošenkovy strany Evropská solidarita.

Dvě hodiny před soudem proběhl také výslech Porošenka na Státním vyšetřovacím úřadu. Během zasedání se v blízkosti okresního soudu v jedné z kyjevských městských částí konalo politické shromáždění, jehož účastníci požadovali uzavření případů proti exprezidentovi.

Soud zatím k žádným oficiálním závěrům nedospěl a již podruhé odložil vydání preventivních opatření pro Porošenka. Další zasedání se uskuteční 8. července.

Nebojím se vás, tvrdí Porošenko

V předvečer soudu představitelé úřadu generálního prokurátora zveřejnili šestiminutové video, ve kterém hlavní prokurátorka Iryna Venediktová vysvětluje publiku některé procedurální aspekty případu Porošenko. Vyzvala v něm také bývalého prezidenta, aby u soudu dokázal svou nevinu.

Za svá slova byla Venediktová velmi kritizována na sociálních sítích. Na vystoupení reagoval i sám Porošenko, který na něm postavil svůj projev u soudu. Přinesl s sebou také sbírku Soudních projevů sovětských státních zástupců a citoval akademika Vyšinského (Andrej Vyšinskyj, státní zástupce SSSR v letech 1935-39, hlavní státní zástupce ve Stalinových demonstračních soudech ve 30. letech – pozn. red.).

„Nebojím se vás,“ řekl na adresu prezidenta Zelenského a generální prokurátorky Venediktové. Po soudu vyšel na ulici k lidem, krátce promluvil a na rozloučenou zazpíval ukrajinskou hymnu.

Na Porošenkovu kauzu reagovala celá řada evropských politiků, kteří činnost ukrajinských soudů odsoudili a obvinili je ze záměrného politického pronásledování exprezidenta. Porošenko poděkoval bývalému předsedovi Evropského parlamentu Patu Coxovi a polskému exprezidentu Alexanderu Kvasniewskému.

Znepokojení vyjadřují i v Německu. Nils Schmid, odborník na zahraniční politiku parlamentní frakce Sociálně demokratické strany (SPD), zastává názor, že pronásledování Porošenka má politické motivy.

Další kauzy

Mezi obvinění, kterým Porošenko čelí, patří také podezření z vlastizrady, a to kvůli událostem, které se odehrály 25. listopadu 2018, kdy byly ukrajinské lodě zajaty ruskou službou FSB spolu s posádkami při proplouvání Kerčským průlivem.

„Trestní řízení kvůli událostem v Kerčském průlivu je útokem na armádu,“ prohlásil v reakci na to Porošenko.

Podle agentury Unian je Porošenko dále obviněn z „provokování náboženské nenávisti“, když v roce 2019 podepsal dokument, kterým udělil pravoslavné církvi status nezávislé.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené