Hlavní obsah

Vejmelka v prezidentské masce ukázal postoj. Kolem brankáře začala bouře

Foto: Profimedia.cz

Masku v národních barvách si Karel Vejmelka nechal vyzdobit i podobiznou prezidenta Petra Pavla.

Podruhé za sebou chytal v české brance na mistrovství světa Karel Vejmelka. A pokud se objeví v akci, pravděpodobně se rozjede debata o jeho masce. Nechal si na ni vymalovat prezidenta Petra Pavla.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na levou stranu masky si nechal Karel Vejmelka namalovat vzpomínky na rodnou Třebíč, temeno zdobí osobní detaily. Ale pravá strana jako kdyby v jednu chvíli zapálila internet. Podobizna prezidenta Petra Pavla spustila vodopád pozitivních i negativních komentářů.

Není to přitom poprvé, kdy v poslední dekádě český gólman chtěl vyjádřit svůj postoj. V roce 2017 si Pavel Francouz nachystal ochranu hlavy s velkými obrázky bývalých prezidentů T.G. Masaryka a Václava Havla. „Sociální sítě jsem neměl a nevnímám je nějak silně ani teď. Říkal jsem si, že maska je moje, nějak jsem si ji nechal udělat. Trochu jsem i chtěl, aby si lidi vzpomněli na historii a morální principy,“ říká po letech pro Seznam Zprávy.

Tehdy zvolna končilo na Hradě první funkční období Miloše Zemana a bylo pět měsíců před parlamentními volbami, které jasně ovládlo hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Bývalý reprezentační gólman dnes říká, že tehdy ani moc neřešil, že určitou část populace patrně naštve: „Zrovna dvakrát jsem nad tím nepřemýšlel. Spíš to vyplynulo ze situace, momentálně jsem hrál v Rusku, četl si knížky a bavilo mě to. Oba bývalí prezidenti byli mými idoly, tak jsem si říkal, že bych jim mohl vzdát hold.“

Počet uživatelů sociálních sítí se mění. Podle Českého statistického úřadu třeba mezi lety 2020-2024 vyrostl o 9 %. Navíc se na nich i díky algoritmům lidé často víc a víc uzavírají do skupin, které nepřipouštějí jiný názor.

„Pro lidi je významnější negativní zpráva než neutrální nebo pozitivní. Negativní zprávu snáz přepošlou, a pak dochází k tomu, že vzniká nepoměr mezi pozitivními a negativními informacemi, které dostáváme ze světa,“ vysvětloval například neurobiolog a profesor psychiatrie Jiří Horáček na debatě, kterou pořádali týdeník Echo a Knihovna Václava Havla.

Foto: Profimedia.cz

V masce s Václavem Havlem a T. G. Masarykem chytal Pavel Francouz na MS v roce 2017.

Od roku 2017 se dost věcí změnilo nejen na sociálních sítích. Reakce na masky Pavla Francouze a Karla Vejmelky se tak posunuly. I když principiálně oba brankáři chtěli ukázat světu svůj postoj, který je do jisté míry podobný. „Jedna věc jsou sociální sítě,“ nadechne se Pavel Francouz. „Ale populace zkrátka polarizovaná je. Lidi se vyjadřují ke všemu na internetu dost vyhraněně, jsou útoční, někdy až agresivní,“ vnímá bývalý gólman Colorada Avalanche, že stačí názorově trochu vystoupit z řady a rozjede se na klávesnicích mela.

„Fandil jsem mu, ale strašně mě zklamal.“

„Bože, to je magor.“

„Je to historicky doloženo, blbečci v kleci mají lepší postřeh. A to je skvělé.“

Anketa

Jak Česko dopadne na MS
zlato
36,1 %
stříbro
5,1 %
bronz
17,4 %
bez medaile
41,4 %
Celkem hlasovalo 8866 čtenářů.

To je krátký výběr těch slušnějších reakcí, které začaly kolovat po sociálních sítích. „Všichni víme, že společnost je dnes rozdělená. Nemá si cenu nalhávat, že by to bylo jinak, není. Ale v první řadě je to Karlova maska a může si na ni dát, co chce,“ obhajuje rozhodnutí reprezentačního brankáře jiný gólman a současně hráčský agent Tomáš Vošvrda.

Na sociální síti X se chtěl Vejmelky zastat. „Gólman dá na masku něco, čemu věří, chce pustit třeba do světa i nějaký postoj. Každý přeci může mít nějaký politický názor, respektujme se. Aby lidi nadávali a byli šťastní, že dostal český brankář dva góly v první třetině? Nevím. Bohužel to tady tak chodí,“ štvalo ho třeba posmívání se českému brankáři po první třetině se Švýcarskem, když v pátek dvakrát inkasoval.

Tři zlatí brankáři a Petr Pavel

Český hokejový svaz si na sociálních sítích počíná hodně obratně. Když brankářovu masku prezentoval z dějiště MS, tak fotka ukázala Třebíč, celkový design helmy, ale pravá část scházela. Ano, ta s českým prezidentem.

Na dotaz Seznam Zpráv, zda svaz s Karlem Vejmelkou dopředu rozebíral, že patrně se strhne lavina reakcí, tisková mluvčí Aneta Lednová odvětila: „Je to čistě věcí hráče, co si dá na masku, a svaz do toho nijak nezasahuje. Někdo má talisman, někdo chce prezentovat své hodnoty tímto způsobem.“

Prezident Petr Pavel několikrát během posledního MS v Praze navštívil českou kabinu. V mládeži hrál hokej na Kladně, kde nastupoval od třetí třídy. V předvolebním klipu z roku 2022 se Pavel taky prezentoval jako hokejista, zahrál si v něm s ním i třeba mistr světa a vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina.

S hokejisty se prezident stýká od mistrovství světa v roce 2024 dál celkem běžně. S Ondřejem Palátem (New Jersey) běhal po Central Parku v New Yorku, s brankářem Petrem Mrázkem se setkal osobně v Chicagu. Petr Pavel taky plánoval běh, ale ten nedopadl.

„Ozvali se mi, jestli bych nemohl někdy před osmou ráno, ale musel jsem být ráno na hale. Tak jsem se s ním rád potkal na kávě pak. Pokecali jsme půl hodiny, bylo to fajn,“ popisoval Mrázek v podcastu Bomby k tyči.

Další brankář z minulého MS Lukáš Dostál se před rokem vyznal, že Petr Pavel je pro něj politik, kterého hodně uznává. Vejmelka se teď maskou ke dvěma kolegům přidal.

„Co poslouchám v zákulisí, hráči, co se s panem prezidentem poznali na mistrovství světa, ho vidí rádi. Nemyslím si, že Karel udělal něco špatného,“ zamlouvá se Vošvrdovi Vejmelkův nápad.

„Pokud se maska Karla Vejmelky někomu nelíbí, tak bych na dálku poradil, ať začne hrát hokej, dá tomu dvacet, pětadvacet let života, dřiny a velkého odříkání. Pak se s trochou štěstí může stát gólmanem národního týmu na mistrovství světa. V tu chvíli si pak lze dát na masku cokoliv,“ odpovídá Pavel Francouz na agresivní rétoriku, která míří na Vejmelku.

Nové téma, větší tlak?

Brankář národního týmu přímo v dějišti MS zůstal relativně v klidu. „Je to náš prezident, zaslouží si respekt. On má rád hokej, podporuje nás. Samozřejmě každý má politický názor. Ale myslím si, že je moje věc, co budu mít na masce,“ řekl v Dánsku novinářům.

Nabízí se i pohled, jak současné klima, kdy se možná víc řeší maska než výsledek, může ovlivnit jeho chytání. Kdyby nastoupil v čistě bílé masce, stál by před ním pouze soupeř. Takhle ho sem tam čeká debata o vlastních postojích a dost příspěvků na sociálních sítích.

„Karel na mě působí rozumným dojmem a nepřijde mi, že by si každý večer četl na Instagramu komentář kolem své masky,“ nečeká Pavel Francouz, že by silné téma mělo mít nějaký vliv na psychické naladění. „Jsou kluci, kteří si ve čtení komentářů libují. Když pak vidíte stovky, možná i tisíce negativních ohlasů, do hlavy se to dostane. Jen Karla by už nemělo, si myslím,“ přidává někdejší reprezentační jednička.

Tomáš Vošvrda tady rovněž necítí problém: „Nemyslím si, chytá NHL, na tlak je zvyklý. Kluci ze zámoří jsou na takové mentální úrovni, že dovedou odbourávat sociální sítě i mediální tlak. Nepouští k sobě nic.“

Gólmanské nastavení hezky předvádí Pavel Francouz, protože v téhle profesi se pracuje s nepěknými zážitky docela často. Dostanete gól, lidi řvou, na vás svítí ještě světlo. V hlavě nesmí zuřit žádná bouře, kde byla chyba. Vypnete minulost, čekáte na další akci. „I kdybyste si dali na masku klokana, tak někdo bude nadšený. Ale současně se rozjede silná vlna, že tohle nepatří do národního týmu. Ono to zase ani tak nemusí být jen osobností prezidenta. Lidi zkrátka hodně řeší všechno.“

Podobně to může mít i Vejmelka. Vyjádřil názor a každý, ať se s ním nějak popere. „Jo, ale někdo si vyjádření názoru otočí podle sebe a hned začne vykřikovat, že asi brankář dostal hodně střel do hlavy. Jak to říct slušně… To je takový zoufalý názor, když nemáte argumenty,“ hořce se usměje Vošvrda.

Doporučované