Hlavní obsah

Komentář: Kdy začala druhá světová válka? Robert Fico přepisuje dějiny

Samo Marec
Překladatel a publicista, spolupracovník Seznam Zpráv
Foto: Profimedia.cz

Roberta Fica přivítal v Moskvě Vladimir Putin.

Život premiéra suverénního Slovenska je objektivně těžký: Celý svět je proti němu, ale naštěstí má Vladimira Putina. Může jezdit do Moskvy a setkávat se s vůdci různých, většinou nedemokratických zemí.

Článek

Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.

Robert Fico přepisuje historii.

Přepisuje dějiny tím, že se účastní oslav konce druhé světové války v Moskvě. I když nešlo ani tak o oslavy konce druhé světové války, jako spíše o oslavy invaze na Ukrajinu. A kromě něj se jich zúčastnili například zástupci Venezuely a Abcházie – země, která oficiálně ani neexistuje.

Robert Fico byl v Moskvě jediným zástupcem členského státu Evropské unie, čímž předčil i Viktora Orbána. A to už o něčem svědčí.

Čtyřnásobný slovenský premiér však přepisuje dějiny i jiným způsobem. Určitě jste se i vy učili, že druhá světová válka začala v roce 1939, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Poté Polsko napadl také Sovětský svaz (to jste se možná neučili).

Podle nejnovější verze Roberta Fica však druhá světová válka začala až v roce 1941, kdy nacistické Německo napadlo svého tehdejšího spojence, Sovětský svaz. Shodou okolností se jedná o sovětský a nyní ruský výklad dějin. Robert Fico ho s radostí papouškuje.

A protože i v dobrém vtipu se vše opakuje třikrát, přepisuje Robert Fico dějiny ještě jedním způsobem: Obviňuje Západ z vytvoření nové železné opony – stejně jako to podle něj po druhé světové válce udělal Winston Churchill.

Jak je vidět, Robert Fico má s historií vážné problémy.

Neděle plná politiky

Jednoho dne, asi před třemi týdny, se premiér postavil v neděli ráno před kamery a řekl, že v neděli je na Slovensku příliš mnoho politiky – a proto bude mít každou neděli ráno tiskovou konferenci.

Od té doby máme v neděli politiky ještě víc než dost.

Robert Fico na svojí tiskové konferenci vždycky řekne, jak se má a co ho trápí, trochu si posteskne (moc nechválí) a zadá témata, která pak v těch nedělních politických diskuzích řeší všichni ostatní. Je to brilantní tah a dobře funguje i vůči koaličním partnerům: Robert Fico jim prostě řekne, jak se věci mají.

Mimochodem, ani koaliční partneři neskáčou radostí: Nacionalistická SNS se potácí někde kolem dvou procent, Hlas dlouhodobě klesá, a jakmile překoná psychologickou hranici deseti procent, může vypadnout z parlamentu. Proč?
Stranu Hlas založil Peter Pellegrini odtržením od Směru s tím, že Hlas bude dělat věci jinak. Jenže Pellegrini se stal prezidentem, Hlas šel se Směrem do koalice, v níž se od Směru neliší – tak proč by ho lidé měli volit?

Vztahy v koalici přitom nejsou zdaleka ideální: Lídr SNS Andrej Danko patří k těm jednodušším politikům, ale právě ve své jednoduchosti často říká pravdu. Nyní si stěžuje, že koaliční partneři často nemají představu o chystaných krocích a premiér se navíc obklopil úzkou skupinou lidí. Izoluje se od svého okolí. Koaliční partnery nevyjímaje.


Jak vidíte, Robert Fico má problémy i v koalici.

Všechno stojí milion

Představte si penzion. Pro turisty. A teď si představte penzion pro turisty, kde žádní turisté nejsou. Není nijak označený, žádná tabule, nic nenajdete ani na internetových mapách. A dostat se k němu nedá.

Asi se shodneme, že penzion, do kterého se nedá dostat, není označený a slouží neexistujícím turistům, není penzion. No, Robert Fico má problém. Jaksi se ukazuje, že takových penzionů máme na Slovensku několik.

Určitě to pro vás bude naprostý šok, ale tyto rezidence byly postaveny za evropské peníze a patří lidem napojeným na Roberta Fica. Jak tedy reaguje šéf Zemědělské platební agentury, tedy orgánu, který má na starosti dotace? V reakci na zveřejněná zjištění útočí na opoziční strany, nevládní organizace a média. Logicky.

Bez ohledu na to, kdo za to může – podle Roberta Fica za všechno mohou opoziční strany, nevládní organizace, média, Evropská unie, Ukrajinci a Gruzínci – je to problém. Toto přidělování dotací soukromým rezidencím je velmi hmatatelným příkladem arogance moci. Zvláště dnes, kdy je kvůli úsporám všechno drahé. A zároveň si koalice odsouhlasila různé doživotní renty.

Dnes bych také řekl, že život na Slovensku je nesmírně finančně náročný. Všechno stojí milion. Na to jsou voliči koalice citliví. Ano, luxusní sídlo člověka v této situaci opravdu naštve.

Jak vidíte, Robert Fico má problémy i s papalášstvím.

Výročí se blíží

Když se na Slovensku něco stane, vždycky za to mohou všichni – kromě Roberta Fica.

Za válku mohou Ukrajinci, nedávno jsme tu měli puč organizovaný Gruzínci (naštěstí se mu podařilo zabránit!), teď Robert Fico letěl do Moskvy, ale Litevci, Lotyši a Estonci mu to neumožnili, takže to musel vzít oklikou přes Dagestán, chudák.

Život premiéra suverénního Slovenska je objektivně náročný: Celý svět je proti němu, ale naštěstí má Vladimira Putina. Může jezdit do Moskvy a setkávat se s vůdci různých, většinou nedemokratických zemí.

Spojenci se od Slovenska odvracejí a ani se jim nemůžeme moc divit. Blíží se první výročí atentátu a Robert Fico na své pravidelné nedělní tiskové konferenci slíbil, že v Handlové bude velká celodenní akce.

O tom, jak se Robert Fico vyrovnává s atentátem, si možná řekneme příště. Prozatím platí, že Robert Fico má problémy.

Doporučované