Článek
„Jak se máte fyzicky, jak se máte zdravotně?“ Novinářský dotaz, který mířil na slovenského premiéra Roberta Fica, jeho adresát lakonicky odbyl.
Fico otázku označil za „další linii útoku“ médií a slovenské redakce osočil z toho, že po loňském atentátu na jeho osobu „skákaly radostí“. Novináře pozval „na hráz“, odkud pak v pondělí dopoledne zveřejnil fotografii z plavání.
„Ještě včera měli novináři starosti, zda vůbec dýchám a zda jsem schopný vyjít po schodech do mé kanceláře,“ stojí v popisku u fotografie, na které je Fico v mokrém tričku a po pás ve vodě.
Na image sportovce si premiér zakládá dlouhodobě. Faktem však je, že předseda slovenské vlády v minulých týdnech několikrát nečekaně a bez vysvětlení zrušil svůj plánovaný program. To vzhledem k vážným zraněním, která mu loni v květnu způsobil atentátník, opět vzbudilo nejasnosti ohledně jeho fyzické či psychické kondice.
Fica letos ke změně chování či konci v politice vyzvali odborníci:
Dotazy na jeho zdraví vyvolalo hlavně odvolání noční směny v nitranské pekárně plánované na 1. května. Svátek práce přitom platí za ten, který je pro Ficovu stranu Směr dlouhodobě důležitý. Podobnou váhu dává partaj snad už jen oslavám Mezinárodního dne žen.
„Určité věci spojené s atentátem“
Premiér zrušil i následný pracovní program v Liptovském Mikuláši a už dříve v týdnu neodcestoval do Spojeného království, kde měl přednášet na Oxfordu. Jeho kancelář přitom důvody změny programu neobjasnila.
V neděli premiér osvětlil, že na jeho program mají vliv zranění z loňského atentátu v Handlové: „Byl jsem vážně zraněný a řekl jsem to tisíckrát, že jsou určité věci spojené s atentátem, které mi v určitém okamžiku brání absolvovat čtyřhodinovou cestu autem.“
„Dál vám odpovídat nebudu. Zkuste se nechat pětkrát střelit z metru z devítimilimetrové zbraně a já se vás po roce zeptám, jak se máte. Pokud jde o moje zdraví, do toho vám nic není. Jsem schopný fyzicky vykonávat mimořádně náročnou práci,“ dodal Fico v odpovědi novináři deníku SME.
Nový formát neděleních tiskovek
Slovenský premiér v neděli zorganizoval v pořadí už druhou nedělní tiskovou konferenci. Časově vychází tak, aby předseda vlády k novinářům mluvil zhruba hodinu ještě před nedělními televizními politickými debatami na čtyřech televizích.
S těmi souvisí i Ficova nová agenda: Na televizní diskuze si premiér opakovaně stěžuje a tentokrát je navrhuje na základě politické dohody zrušit – politici by do nich přestali chodit, aby měli Slováci „v neděli od politiky pokoj“. Do té doby prý bude tiskové konference organizovat každou neděli.

Slovenský premiér Robert Fico během nedělní tiskové konference, na které vystoupil i místopředseda Směru a europoslanec Erik Kaliňák.
I když premiér argumentuje „depolitizací víkendu“, ve skutečnosti mu časné nedělní tiskové konference dávají komunikační výhodu: Může totiž určit téma dne a nad politickým vývojem má větší kontrolu.
Pro návrh na „zrušení“ debat se vyslovilo opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). Další opoziční strana – Svoboda a solidarita (SaS) – Ficův nápad označila za trapný.
Letím a tečka
Premiér v neděli také opětovně potvrdil, že vyrazí do Moskvy na vojenskou přehlídku: „Já na oslavy 80. výročí (konce druhé světové války) jednoduše pojedu. Tečka.“
Zároveň se ohradil vůči slovům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina „nemůže přebrat odpovědnost za to, co se děje na území Ruské federace“.
„To jakože nám vzkazuje (…): Nejezděte tam, my, jako Ukrajina, vám něco uděláme?! Odmítám takovéto vyhrožování kvůli bezpečnosti,“ řekl Fico. Proti slovům premiéra se v pondělí ohradila ukrajinská ambasáda na Slovensku. Podle ní politik Zelenského slova dezinterpretoval.
Vojenská přehlídka se bude v Moskvě konat 9. května. Fico bude zřejmě jediným čelným politikem EU, jenž se jí zúčastní. Maďarský premiér Viktor Orbán se na přehlídku do Ruska, navzdory svým návštěvám Kremlu, nevypraví.
„Maďarsko na tomto místě nemá co dělat,“ uvedl nedávno Orbánův spolupracovník Gergely Gulyás. Zdůvodnil to maďarským historickým vnímáním konce druhé světové války, který podle něj „nepředstavoval vítězství, ale nejtěžší porážku“.
Maďarsko během druhé světové války bojovalo po boku nacistického Německa jako součást Osy. V roce 1944 bylo Německem obsazeno a později bylo dobyto Rudou armádou. Sovětské síly Maďaři vnímají jako okupační sílu, která přinesla komunistickou diktaturu místo svobody.
Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová představitele zemí Evropské unie a kandidátských zemí před cestou do Moskvy varovala. Řekla, že EU nebude brát účast na přehlídce v Moskvě na lehkou váhu vzhledem k tomu, že Rusko vede útočnou válku proti Ukrajině. Evropské politiky vyzvala, aby místo toho projevili solidaritu s Ukrajinou. Fico v neděli slova Kallasové zesměšňoval.
Kudy do Ruska?
Šéf vládnoucí strany Směr také během tiskové konference naznačil, že některé ze zemí EU opět nechtějí slovenskému vládnímu speciálu povolit přelet nad svým územím. „To jsou trapné věci,“ řekl Robert Fico.
Letos v lednu k takovému kroku hned dvakrát přistoupilo Polsko, které neumožnilo přelet přes své území speciálu mířícímu z Bratislavy do Moskvy a zpět. V letadle, které nakonec obletělo Polsko přes Česko, Německo a Lotyšsko, byla poslanecká delegace vedená předsedou SNS Andrejem Dankem.
Poslanci na sebe tehdy upozornili návštěvou baletu a „kontrolou“ cen v supermarketu. Pochvalovali si mimo jiné, že v moskevských obchodech je toaletní papír.
Mluvčí polského ministerstva zahraničních věcí v lednu tvrdil, že nešlo o zákaz a že důvodem byly nekompletní dokumenty poskytnuté slovenskou stranou. „Když jsme je požádali o jejich doplnění, informovali nás o změně trasy,“ citovala agentura PAP mluvčího.
Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz pak slovenským delegacím doporučoval místo do Moskvy cestovat do Varšavy.