Hlavní obsah

Falšuje se i průkaz zdravotně postiženého. Počet padělků prudce roste

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Originál nebo padělek? Doklady obsahují speciální bezpečnostní prvky.

Policie meziročně odhalila o 40 procent více padělaných dokladů, lidé falšovali i průkazku zdravotně postiženého nebo maturitní vysvědčení. Práce specialistů je díky větší dostupnosti padělků rok od roku složitější.

Článek

Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Podívejte se na ten hologram a řekněte, co vidíte,“ říká mi příslušník Ředitelství služby cizinecké policie. Nechápavě zkoumám bezpečnostní prvek na pasu, než mi dojde, že bych měl použít mikroskop. Po přiblížení se nestačím divit, hologram obsahuje několik desítek stran psaného textu, který vypadá jako napsaný na starém egyptském „papyru“. Díky tomu zjišťuji, že jde o originál. I takovým způsobem specialisté odhalují pravost dokumentů, které se lidé snaží všemožně zfalšovat.

Na specializovaném pracovišti Národního centra pro kontrolu dokladů si jdu odhalování všemožných fint a technik padělatelů vyzkoušet na vlastní kůži. Začínáme jednoduše, padělky, které lze odkrýt bez pomoci techniky. „Starší kolega s podezřelými doklady dříve vždycky nejdříve bouchl o stůl. Za léta praxe měl naučené, jaký zvuk dělá padělaný a jaký originální doklad,“ vypráví dál policista.

My jdeme se specialistou pod UV světlo, budeme zkoumat druh papíru, na kterém jsou doklady vytištěné. „Obyčejný papír, na rozdíl od zabezpečeného, neobsahuje vodoznak. To je základní rozdíl, jak poznáte třeba padělané vysvědčení od pravého. Stačí se podívat proti světlu,“ vysvětluje plukovník Čeněk Soldán, vedoucí Národního centra pro kontrolu dokladů.

Plný kamion padělků

Bezpečnostních prvků mají doklady víc, jsou to například obrázky na podkladu, které vidíme právě při zkoumaní pod UV světlem. Belgický pas má na podkladu obrázky z nejznámějších komiksů od belgických autorů. Vedle fotografie majitele pasu tak policisté při kontrolách na hranicích uvidí reportéra Tintina, kovboje Šťastného Luka či Šmouly. Dočkáme se v Česku někdy Krtečka?

„České doklady budou mít novou verzi, o detailech vám zatím nic neřeknu, hotovo by mělo být někdy v roce 2027,“ říká Soldán a jedním dechem dodává, jaké další finty padělatelé zkouší. „Některé zahraniční doklady obsahují informaci o výšce člověka. Šestka se dá krásně přepsat na osmičku, ze 160 centimetrů máte najednou 180,“ popisuje policista.

Podívejte se, jak se doklady kontrolují:

+17

Byznys s padělanými doklady je dlouhodobý a jak se zdokonalují technologické možnosti, je podle specialisty stále snazší se k padělkům dostat. Cena se dost liší, začíná na zhruba 300 eurech, dostat se ale může klidně na dva až tři tisíce eur. „V Srbsku nedávno odhalili plný kamion dokladů, stovky a stovky falešných občanek a pasů zabalených v krabicích,“ popisuje Soldán.

V Káhiře podle něj zase není problém sehnat si padělaný dokument na trhu - vedle brambor a mrkve si koupíte falešný doklad, na který vycestujete do Evropy.

Oslím můstkem se dostaneme zpátky do Česka, kde mají „dokladáři“, jak si specialisté na padělky říkají, poslední dobou více práce, než je obvyklé. Za rok 2024 jich odhalili o 39 procent více než o rok dříve, celkem přišli na 2078 neregulérních dokladů. Z toho jen 637 sloužilo k cestování, nejčastěji odhalovali řidičáky a také razítka České pošty, které cizinci potřebují, když se v tuzemsku hlásí o bydlení.

Neregulérní doklady zachycené v Česku
RokCelkový počet
20242078
20231500
2022979
2021937
2020763
20191388
20181386

Logicky se nabízí otázka, jestli je nárůst padělků spojený s uprchlickou krizí. Podle Soldána to s nárůstem cizinců v zemi samozřejmě souvisí, doplňuje ale, že padělané doklady si obstarávají kromě Ukrajinců, Bulharů, Chorvatů, Poláků nebo Slováků také Češi.

Kromě občanek, pasů a řidičských průkazů naráží specialisté také na další typy dokladů, v podstatě jde o jakýkoliv papír, kterým lze získat nějakou výhodu. Lidé podle Soldána padělají parkovací průkazy označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, lékařské posudky o zdravotní způsobilosti řízení motorového vozidla, maturitní vysvědčení, rejstříky trestů, rodné listy a samozřejmě bankovky.

„Odhalili jsme dokonce i padělaný policejní průkaz,“ přibližuje policista.

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Plukovník Čeněk Soldán ve svém pracovním prostředí. Specialisté na padělané doklady měli minulý rok plné ruce práce.

Překvapil ho také falešný posudek o zdravotní způsobilosti pro práci chůvy, i takové dokumenty se v Česku falšují. Nedá se podle něj jasně říct, že by nějaký typ dokladu dlouhodobě převyšoval ostatní. Padělatelé se každý rok zaměřují na něco trochu jiného, záleží na situaci na trhu. „Před covidem jsme měli hodně falešných rumunských občanek nebo dálničních známek,“ jmenuje Soldán.

Je to regulérní byznys

Zpátky do „laboratoře“, kde se padělky odhalují. Policisté mě nechají vyzkoušet přístroj, kterým se odhalují bezpečnostní prvky na pasech. Najednou se přede mnou objeví krásná scenérie - některé země mají pasy skoro jako umělecká díla - například Lotyšsko. Jedním z bezpečnostních prvků je obrázek ptáka, který při pohybu nahoru a dolů hýbe křídly, jako by ožil. Pod paprsky přístroje se navíc doklady rozzáří jasnou barvou. Bez pomoci specialistů bych ale nevěděl co dělat.

Pomocí přístroje se díváme na speciální melírovaní vlákna, snažíme se rozpoznat bezpečnostní prvky, díky kterým se například mění barva pasu ze zelené na zlatou.

„Na takovou pozici se nejprve minimálně rok školíte, nemůže to dělat každý, někdo to během školení vzdá, musíte mít velký smysl pro detail,“ přibližuje Soldán. Dodává, že v každém kraji v republice je maximálně několik policistů, kteří jsou schopni padělky stoprocentně rozeznat. A práci budou mít i nadále, nedělá si iluze.

„Padělalo se dřív a padělat se bude do té doby, dokud z toho budou ti lidé mít užitek. Existují vyloženě dílny na padělky, je to regulérní byznys, který navíc narůstá,“ vypráví.

Doporučované