Hlavní obsah

Boj o Tatru se vyostřuje. Odbory kritizují akcionáře

Foto: Tatra, Seznam Zprávy

Kopřivnická automobilka loni zvýšila obrat, skončila ale ve ztrátě. Ilustrační foto.

Odboráři kritizují vstup zbrojovky STV do automobilky Tatra Trucks kvůli možnému střetu zájmů. STV kritiku odmítá a nabízí, že většinový podíl skupiny CSG Michala Strnada vykoupí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Spor mezi většinovým vlastníkem automobilky Tatra Trucks, společností CSG Michala Strnada, a menšinovým akcionářem, firmou Promet Tools, se dostal do horké fáze.

Holding CSG nejprve loni na podzim odstavil zástupkyni firmy Promet Tools Denisu Materovou z dozorčí rady automobilky, přestože má tato společnost v Tatře 35procentní podíl.

Jak upozornily SZ Byznys, Tatra také začala své vozy v Česku a na Slovensku prodávat přes firmy stoprocentně vlastněné CSG. S menšinovým akcionářem se tak nemusí dělit o marže z obchodů uzavřených na těchto trzích.

Menšinová akcionářka Materová na to reagovala oznámením, že polovinu firmy Promet Tools - a tím i 17,5 procentní podíl v Tatře - prodá společnosti STV Invest. Ta patří do skupiny STV Group Martina Drdy, která je například ve výrobě dělostřelecké munice přímým konkurentem CSG.

STV: konkurenci nezastupujeme

Tento týden se do věci vložil odborový svaz Kovo, jehož šéf Roman Ďurčo označil vstup STV do Tatry za hrozbu. „Tatru ohrožuje možný vstup přímého konkurenta firmy do akcionářské struktury. Je tím podle nás ohroženo úspěšné směřování firmy, která se v posledních letech dynamicky rozvíjí a získává mnohamiliardové zakázky po celém světě,“ napsal Ďurčo.

Odboráři tvrdí, že STV zastupuje německou automobilku Man, která v mnoha veřejných zakázkách přímo konkuruje kopřivnické automobilce. To však STV odmítá.

„Skupina STV nezastupuje nákladní vozidla Man. STV chce majetkově vstoupit do výrobce vozidel Tatra s cílem dále tuto společnost rozvíjet,“ uvedl ředitel speciálních projektů STV Group Pavel Beran.

Loni nicméně STV Group a německá firma Rheinmetall Man Military Vehicles (společný podnik společností Rheinmetall a Man) uspořádaly společný „průmyslový den“, na kterém české armádě představily dva modely vojenských nákladních vozů Man.

„Pouze jsme loni představili vozidlo jako možnou alternativu vojenských vozidel. Vozidla Man nezastupujeme,“ uvedl k tomu Beran.

Obrat roste, Tatra je však ve ztrátě

Tatra loni o více než deset procent zvýšila tržby, které dosáhly 8,36 miliardy korun. Automobilka však přesto skončila ve ztrátě přes 45 milionů.

„To je v dnešní době, kdy všichni výrobci vojenské techniky dosahují mimořádných zisků, naprostý unikát. Cílem STV je pomoci Tatře dostat se zpátky k ziskovosti, plnit své závazky včas vůči svým zákazníkům,“ upřesnil Beran.

Tatra Trucks

  • Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 značku a kopřivnickou automobilku.
  • Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru.
  • Velká část produkce automobilky je určena na export do desítek zemí světa.
  • Automobilka Tatra Trucks, a. s., zaměstnává více než 1800 lidí a dalších 500 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie, a. s., zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.
  • Akcionáři automobilky Tatra Trucks jsou průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) a firma Promet Tools ze skupiny Promet Group.
  • V roce 2024 dosáhla společnost Tatra Trucks tržeb ve výši 8,36 miliardy korun, o zhruba 10 procent více než v roce 2023.
  • Hospodaření automobilky v roce 2024 však skončilo ztrátou 45,9 milionu korun.

Roman Ďurčo poté své vyjádření zmírnil. „Já pevně věřím, že tomu tak není,“ reagoval pro SZ Byznys na prohlášení STV, že automobilku Man nezastupuje. „V médiích jsme ale zachytili informace, že to propojení tam je, a mít ve firmě přímého konkurenta, to si myslím, že stabilitu firmy ohrožuje,“ dodal šéf odborů Kovo.

S kým jednal odborář o Tatře?

V rozhovoru se SZ Byznys Ďurčo také uvedl, že o situaci v Tatře jednal s oběma akcionáři. To však zúčastněné strany odmítají.

„Pan Ďurčo nás před svým vyjádřením nekontaktoval a nerozumíme, odkud pramení jeho názor, který rozeslal médiím, že náš kapitálový vstup ohrožuje Tatru. O účelu této aktivity můžeme jen spekulovat,“ uvedl Beran z STV Group.

Podobně se vyjádřil i mluvčí CSG Andrej Čírtek. „Nemám o tom informace, zeptejte se pana Ďurča,“ odpověděl na dotaz, zda šéf odborového svazu Kovo jednal s vedením CSG nebo přímo s manažery Tatry.

Schůzku s Ďurčem či jinými zástupci OS Kovo popřela také společnost Promet Group, mateřský holding Promet Tools.

„Přestože jsme s vedením odborů Tatry dvanáct let v pravidelném kontaktu, pan Ďurčo u toho nikdy nebyl a před svým vyjádřením pro média k situaci týkající se našeho strategického partnerství s STV nás nekontaktoval,“ prohlásil mluvčí Promet Group Pavel Barvík.

„Po jeho vyjádření pro média ho ještě ten den kontaktovala Denisa Materová, generální ředitelka Promet Group, a domluvila si s ním schůzku,“ dodal.

Předseda základní odborové organizace ve společnosti Tatra Trucks Jiří Krutilek na dotazy SZ Byznys nereagoval.

CSG zvažuje „zásadní změny“

Strnadova CSG nicméně Ďurčovu aktivitu ocenila. „Odborový svaz KOVO právem upozorňuje na potřebu chránit zájmy Tatra Trucks a jejích zaměstnanců, což je prioritou i pro nás jako majoritního akcionáře,“ uvedl Čírtek.

„Jsme odhodláni zvažovat všechny eventuality, jak akcionářskou strukturu v zájmu Tatry řešit. Na stole jsou i krajní varianty, které by mohly vést k zásadní změně vztahu CSG k Tatře, pokud by to bylo nezbytné pro zajištění její budoucnosti a prosperity,“ dodal Čírtek.

Na dotaz, jaké krajní kroky by připadaly v úvahu, mluvčí odpověděl, že další informace poskytnou nemůže.

Vyjádření CSG podle svých slov nerozumí ani Pavel Beran z STV. „To se musíte zeptat CSG. Nicméně pokud by CSG uvažovala například o odchodu z Tatry, jsme připraveni spolu se skupinou Promet Group o tom s CSG jednat,“ napsal Beran.

Co na to ÚOHS

Obavy odborářů a silná vyjádření obou stran přicházejí v době, kdy vstup STV Invest mezi akcionáře Tatra Trucks ještě může zastavit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Jeho souhlas je nutný k dokončení prodeje poloviny firmy Promet Tools do rukou STV, žádost o něj se však teprve připravuje. „V současné době probíhají přípravy v rámci notifikačního procesu vůči ÚOHS v souvislosti s nabytím akcií ve společnosti Promet Tools, a.s.,“ říká Pavel Beran z STV.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované