Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve Vatikánu se konala inaugurační mše nového papeže Lva XIV. Na obřad přijelo na 160 delegací ze zahraničí a na náměstí svatého Petra a v okolních ulicích ho sleduje desítky tisíc lidí. V ulicích Říma a Vatikánu hlídkuje 6000 policistů. Za Českou republiku se mše zúčastní ministr zemědělství Marek Výborný.
Svou homilii nový papež Lev XIV. přednesl v italštině. Vyzval v ní k „lásce a jednotě“ - dvěma rozměrům poslání, které Ježíš Kristus svěřil svatému Petrovi. „V naší době stále vidíme příliš mnoho nesvárů, příliš mnoho ran způsobených nenávistí, násilím, předsudky, strachem z odlišnosti a hospodářským paradigmatem, které vykořisťuje zdroje Země a odsouvá ty nejchudší na okraj,“ řekl podle anglického překladu poskytnutého Vatikánem.
„Při obřadu jsem cítil silnou duchovní přítomnost papeže Františka, který nás doprovází z nebe,“ řekl na konci mše nový papež. Konkrétně zmínil konflikty v Pásmu Gazy, kde lidé hladovějí, v Barmě a na Ukrajině, která podle papeže „konečně čeká na jednání pro spravedlivý a trvalý mír“. Papež poděkoval účastníkům, zahraničním delegacím a zástupcům jiných církví a náboženství.
Papež Lev XIV. pozdravil před zahájením obřadu věřící z otevřeného vozu, takzvaného papamobilu. Samotná mše začala v 10 hodin ve Svatopetrské bazilice. Obřad k začátku vlády začal známým úryvkem z evangelia podle Matouše, ve kterém se Ježíš obrací ke svému apoštolovi Šimonovi, který se pak stane Petrem, jedním z prvních vůdců křesťanů. „Ty jsi Petr; a na této skále zbuduji svou církev,“ zpíval chór. Papež spolu s představiteli východních církví sestoupil k Petrově hrobu, kde byly připraveny předměty, které symbolizují papežovu roli - pallium z vlny a rybářský prsten. Pallium si papež obtáčí kolem ramen na znamení jeho univerzální jurisdikce nad katolickou církví a má symbolizovat jeho roli duchovního pastýře.
Během obřadu například zástupci katolických věřících složili přísahu poslušnosti novému papeži, který je absolutním vládcem ve Vatikánu i v katolické církvi. Během obřadu, který byl převážně v latině, zazněly modlitby a četby v angličtině, italštině, španělštině, francouzštině, polštině, čínštině či starořečtině.
Odborníci inauguraci popisují jako klíčový moment procesu nástupu papeže do funkce, její charakter je ovšem zejména symbolický. Papežem se zvolený kandidát oficiálně stává už ve chvíli, kdy na otázku předsedajícího člena kolegia kardinálů, zda „přijímá své kanonické zvolení nejvyšším pontifikem“, odpoví slovem „accepto“.
Podle profesora historické teologie z americké Trinity University Andrewa McGowana je inaugurace klíčová z toho důvodu, že papežům dává možnost veřejně slíbit, že budou svou funkci vykonávat svědomitě a dobře. Stanice NBC News doplňuje, že má být též ukázkou dosahu a důležitosti církve po celém světě.
Do Vatikánu přijelo zhruba 160 zahraničních delegací. Ze Spojených států, odkud nový papež pochází, přijel viceprezident J. D. Vance a ministr zahraničí Marco Rubio, kteří jsou oba katolíci. Zúčastnil se i německý kancléř Friedrich Merz, italská premiérka Giorgia Meloniová, předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenová či izraelský prezident Jicchaka Herzoga. V předních řadách se usadil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský prezident Andrzej Duda či slovenský prezident Petr Pellegrini. Na inaugurační mši přijela i řada náboženských vůdců.
Jak probíhá inaugurační mše nového papeže, jsme popsali zde:
K bazilice se dostavil velký počet věřících, podle Vatikánu asi 150 000, podobně jako při pohřbu papeže Františka na konci dubna. Jejich řady posílili účastníci akcí svatého roku, který je tento víkend zaměřen na katolická bratrstva. Lev XIV., kterého vybrali kardinálové za papeže ve čtvrtek 8. května, tak před svou inaugurační mší stačil jmenovat i přijmout rezignace několik biskupů či dočasně potvrdit ve funkci vedoucí vatikánských úřadů. Pronesl několik projevů, ve kterých naznačil, že se během své vlády chce věnovat tématům, jakými jsou umělá inteligence, konflikty ve světě a potřeba míru, ochrana planety či chudoba. Hovořil po telefonu s řadou politiků, například s ukrajinským prezidentem Zelenským či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, a přijal ve Vatikánu známého italského tenistu Jannika Sinnera.