Hlavní obsah

Podle Okamury se Babiš „zbytečně otírá“ o SPD. Do vlády by s ním ale šel

Foto: Profimedia.cz

Andrej Babiš se na předvolebním mítinku opřel do předsedy hnutí SPD, o jehož voliče má zájem. „Zbytečné a chybné,“ reaguje Okamura.

Nastartovat V4, zlepšit vztahy se Slovenskem nebo „obsadit“ ministerstva vnitra či průmyslu a obchodu. Tak si SPD představuje případné vládní angažmá po boku hnutí ANO, pro které bude skládání vlády bez Tomia Okamury náročné.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše stále neopustil sen o jednobarevné vládě. Z předvolebních průzkumů nicméně vyplývá, že složit takový kabinet bude možná náročnější. V posledních měsících se totiž zvedají preference hnutí SPD a přidružených hnutí – poslední průzkum jim přisuzuje 13 procent.

„Opakovaně deklaruje, že jeho cílem je jednobarevná vláda s externí podporou. Myslím, že se po volbách určitě zaměří na tuto variantu. Bude chtít vládu složenou z ministrů spojených s ANO a nezávislých odborníků, kteří by mohli být spojeni například s SPD nebo Stačilo!,“ říká k Babišovým plánům politolog Aleš Michal.

Právě tento scénář nedávno na jedné předvolební akci konané na Plzeňsku nastínil i šéf hnutí ANO. „Pro náš by bylo nejlepší, kdyby nás různá opoziční uskupení ve Sněmovně podpořila a dodala nám nějaké odborníky. Nikdo jiný z nich ve vládě nebyl a my máme zkušenosti,“ popsal ze svého pohledu „ideální situaci“.

„Babiš se zbytečně otírá o SPD“

S narůstající podporou ale roste chuť hnutí SPD přímo usednout ve vládě.

„Hnutí SPD chce být součástí příští vlády, abychom mohli realizovat náš program,“ říká předseda Tomio Okamura s tím, že jeho hnutí chce sehrát aktivní roli. Tedy za předpokladu, že mu to voliči dovolí. Dodává, že vyjednávání se bude odvíjet od postojů Andreje Babiše, obecně ale očekává, že by šéf hnutí ANO radši skládal vládu s opozičním SPD než s dnešními vládními stranami.

Vedle toho se ale Okamura vymezuje vůči slovům Babiše, který si do předsedy SPD rýpl na zmíněném předvolebním mítinku v Holýšově na Plzeňsku. Poté, co se expremiéra jeden z podporovatelů SPD ptal na společný postup po volbách a průsečíky v programu, Babiš oponoval s tím, že má jeho hnutí lepší program.

„A hlavně: My máme v programu to, co je reálné. My si nebudeme vymýšlet, my jsme ve vládě byli. Ono je hezké mluvit za pultíkem a dostávat příspěvek od státu, ale něco jiného je se posadit na ministerský post,“ narážel Babiš na Okamurovy dlouhé projevy v Poslanecké sněmovně.

Podle předsedy hnutí SPD jsou ale podobné výroky chybou. „Vzájemné útoky opozice na sebe jsou podle mě úplně zbytečné a chybné, protože cílem musí být táhnout za jeden provaz. Naším politickým soupeřem je Fialova vládní koalice a nechceme útočit na ostatní opoziční strany. Myslím, že občané mají výborný přehled, jak se liší program hnutí ANO a program SPD,“ řekl s tím, že by opozice měla hlavně spolupracovat.

Vedle toho se Okamura ohradil proti Babišovi s tím, že jeho poznámky o státních příspěvcích jsou „úplně zbytečné“.

„Všichni voliči vědí, že hnutí ANO inkasuje mnohem větší státní příspěvky než SPD. A já na rozdíl od pana předsedy Babiše ani neinkasuju žádné dotace z veřejných peněz. Pan předseda Babiš se zbytečně otírá o SPD. My chceme spolupracovat,“ dodal.

Odborníky SPD dodá, chce ale několik resortů

Politolog Michal k tomu dodává, že útoky na SPD ze strany Andreje Babiše dávají smysl. Hnutí ANO má totiž stále šanci přetáhnout na svou stranu Okamurovy voliče, což by mu pomohlo přiblížit se k jednobarevné vládě.

„Růst SPD v posledních průzkumech je přímo spojen s poklesem hnutí ANO. A Andrej Babiš se přinejmenším od prezidentských voleb orientuje minimálně částí své strategie na voliče SPD, které potřebuje, aby jeho hnutí bylo silné. Je možné čekat, že jeho rétorika se bude přes léto ještě více radikalizovat a stejně tak může přibýt útoků na předsedu SPD,“ říká politolog.

Vedle toho také připomíná, že Tomio Okamura a Andrej Babiš nemají příliš dobré osobní vztahy, což se může do případných jednání promítnout. „Obě hnutí jsou navíc poměrně výrazně personalizovaná a v té souvislosti je zajímavé, že pokud na někoho z SPD Andrej Babiš útočí, je to prakticky vždy jen Tomio Okamura a ne nikdo jiný z hnutí,“ dodává.

Co se povolebních vyjednávání týče, šéf SPD připouští, že právě Babiš bude mít hlavní slovo. Podle Okamury to ale neznamená, že by se jeho hnutí jen tiše vezlo a nechtělo se aktivně podílet na vládě. „Máme například kompetentní ekonomy, například pana Miroslava Ševčíka nebo lídryni v Praze Šichtařovou, připomínám i Petra Macha. Já se naopak ptám, kdo z parlamentních politických stran má známější jména, která by kandidovala,“ nadhodil s tím, že jeho straníci si místo ve vládě zaslouží. Vedle toho Okamura tvrdí, že SPD má ve svých řadách mnoho dalších odborníků.

Babišův plán o „dodání odborníků“ mu tak nevadí. Sám by prý chtěl, aby jednotliví ministři byli zároveň i experty ve svých oborech. „Nechci, aby ministerstva vedli političtí trafikanti, kteří do jednotlivých oborů nevidí. Nebráním se ministrům z řad politiků, musejí mít ale letité zkušenosti a vzdělání,“ popsal.

Zájem o klíčová ministerstva

A i když se podle Okamury bude vše odvíjet od finálních výsledků voleb, neumí si představit, že by hnutí ANO ovládlo všechna ministerstva. Zvlášť v případě, že by hnutí SPD ve volbách skutečně skončilo na druhém či třetím místě.

„Naší prioritou jsou levnější energie a levnější potraviny. Takže samozřejmě máme zájem například o Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ jmenoval například resort, který je zároveň blízký místopředsedovi hnutí ANO Karlu Havlíčkovi.

Rok voleb

Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v září 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.

To ostatně připomíná i politolog Michal: „Andrej Babiš má i v rámci předvolební kampaně jasně vyprofilované kandidáty na ministra průmyslu a obchodu, ministryni financí, ministra zdravotnictví a ministra školství. Myslím, že těch by se jen velmi nerad vzdával.“

Vedle průmyslu a obchodu by ale hnutí SPD rádo obsadilo ještě další významné resorty. „Naším velkým tématem – a to samozřejmě uznávají i naši političtí konkurenti – je bezpečnost. Určitě tak máme zájem o Ministerstvo vnitra. Také by nás zajímalo Ministerstvo zahraničních věcí, protože nesouhlasíme s politikou Evropské unie, Bruselu. Chceme zrušit Green Deal, odstoupit od migračního paktu,“ nastiňuje šéf SPD.

SPD by chtělo mít svého člověka i v čele Ministerstva školství. Tam by ale hnutí ANO rádo dosadilo někdejšího ministra Roberta Plagu, který je nestraníkem.

Obejít SPD bude prakticky nemožné, říká politolog

Okamura pak ještě dodává, že by se chtěl ve vládě zasadit o nastartování V4, rád by zapracoval i na lepších vztazích se Slovenskem. Obecně by se mu líbilo, kdyby se Česko přiblížilo svým zahraničním postojem k Rakousku.

Sám Okamura se přitom do pozice ministra příliš nehrne, dlouhodobě se ale spekuluje, že by se šéf SPD mohl stát případným předsedou Poslanecké sněmovny. Že by mu tato funkce „slušela“, ostatně nedávno zmínil i Radim Fiala, podle kterého by s tím hnutí ANO nemělo problém.

Finální rozdělování jednotlivých postů se bude odvíjet až od výsledků voleb, hnutí SPD má ale do vlády poměrně dobře našlápnuto. Politolog Michal přesto upozorňuje, že i když SPD posiluje, může se po volbách přeci jenom stát, že by se Babiš domluvil s někým jiným. Hnutí ANO se totiž případně může obrátit na strany, které se pohybují kolem pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny.

„Ze současných preferencí se zdá, že obejít SPD bude prakticky nemožné. Jestli to půjde, bude záležet zejména na dvou faktorech. Tím prvním je, zda se ANO povede na poslední chvíli přetáhnout Okamurovy voliče. Druhým to, jestli pětiprocentní hranici překročí Stačilo!, Motoristé, případně jen jedna nebo žádná z těchto stran,“ dodává Michal.

Babišovi pak v tomto ohledu podle politologa nahrává i případné spojenectví hnutí Stačilo! se Sociální demokracií, se kterou má ANO už zkušenosti. Nedá se tak vyloučit, že by se Babiš nakonec mohl opřít spíše o podporu menších stran, než aby se pouštěl do vlády s hnutím SPD.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované