Hlavní obsah

Není posledním dalajlamou. Tibetský duchovní vůdce řekl, že bude mít nástupce

Foto: Dalai Lama/X.com

Dalajlama Tändzin Gjamccho na letošním snímku.

aktualizováno •

Dalajlama oznámil, že instituce duchovního vůdce Tibetu bude pokračovat i po jeho smrti. Ukončil tak spekulace, že je posledním dalajlamou. Nový vůdce podle něj ale nebude z Číny.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Staletí stará tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Ve středu to oznámil dalajlama, který tak podle agentury AP ukončil spekulace o tom, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Dalajlama, který žije od konce 50. let v exilu, neboť Tibet je nyní součástí čínského území, dával v minulosti najevo, že by s jeho smrtí mohla tato funkce skončit. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena či člověk narozený mimo Tibet.

Dalajlama dříve ve svých publikacích uváděl, že otázku nástupnictví objasní v době, kdy bude slavit 90 let. Oslavy v Indii, kde žije v exilu, začínají právě dnes.

„Říkám, že instituce dalajlamy bude pokračovat,“ uvedl tibetský duchovní vůdce v prohlášení, které adresoval náboženskému shromáždění k jeho 90. narozeninám. Výběr nového duchovního vůdce bude mít na starost úřad dalajlamy. „Nikdo jiný nemá autoritu do této věci zasahovat,“ řekl dalajlama s jasnou narážkou na požadavek čínských úřadů, které chtějí mít právo kontrolovat a vetovat výběr nového tibetského vůdce.

Výběr nového dalajlamy se podle současného duchovního vůdce uskuteční „podle tradice z minulosti“. Dnes dalajlamův úřad uvedl, že příští vůdce může být jakéhokoliv pohlaví. V minulosti současný dalajlama uváděl, že by se mohl převtělit do ženy.

Dalajlamův úřad také uvedl, že novým duchovním vůdcem se může stát i někdo jiný než Tibeťan. Ve svých předchozích prohlášeních ovšem tibetský duchovní vůdce vyloučil, že by nový dalajlama pocházel z Číny, podle něj se jeho nástupce narodí ve „svobodném světě“. Současného dalajlamu Čína považuje za nebezpečného separatistu.

Z Tibetu, který je součástí Číny, současný 14. dalajlama uprchl po neúspěšném ozbrojeném povstání v roce 1959. Funkci vykonává od roku 1950. Narodil se 6. července 1935 v chudé rodině rolníků.

Funkce dalajlamy se předává na základě buddhistického principu reinkarnace. Po smrti dalajlamy se tak tibetští duchovní snaží určit, do koho se předchozí dalajlama vtělil. Ačkoliv dalajlamou byli dosud muži, současný tibetský duchovní vůdce v minulosti nevyloučil, že by se mohl převtělit do ženy.

Související témata:
14. Dalajláma Tändzin Gjamccho

Doporučované