Hlavní obsah

Malířka vystavuje v Pardubicích. K plnému zážitku je třeba mobilní telefon

Foto: Profimedia.cz

Radka Bodzewicz chce silný dojem v divákovi vyvolat tím, že se dotkne archetypů a symbolů, které jsou mu blízké a jimž rozumí.

Mobilní telefony by si návštěvníci měli vzít na výstavu umělkyně Radky Bodzewicz, kterou lze do 26. října vidět v pardubickém domě U Jonáše.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Přehlídku nazvanou Uroboros uspořádala Gočárova galerie. Dávné mytologické příběhy přibližuje dnešním divákům prostřednictvím virtuální reality. „Máme tu připravené QR kódy, kde si návštěvníci stáhnou jednoduchou aplikaci. Díky ní mohou vstoupit do virtuální reality, která rozhýbává motivy na obrazech,“ vysvětluje kurátorka Aneta Kopecká.

Radka Bodzewicz se inspiruje mýty, mystikou, ale také digitální kulturou. Podobně jako na její předloňské přehlídce v pražském Dox nyní také v Pardubicích lidé mohou namířit mobilní telefon na obraz, který se v tu chvíli začne hýbat a také vydávat zvuky.

Čtyřiatřicetiletá výtvarnice moravského původu zpracovává témata jako cyklus života a smrti, vědomí i nevědomí či přirozené a nadpřirozené. Ve virtuální realitě modeluje fantaskní světy, které pak převádí na plátno.

Název výstavy odkazuje ke starodávnému symbolu věčnosti, jednoty či nekonečného návratu. „Uroboros chápu jako mytologický prvek počátku a konce, je to had požírající vlastní ocas. Představuje pro mě silný motiv,“ říká autorka, jež se otázkou času zabývá dlouhodobě. „Inspiroval mě Mircea Eliade ve svém díle Mýtus o věčném návratu, který se věnuje pojmu času, zobrazovaného v náboženství a sakrálních motivech,“ poznamenává s poukazem na často citovanou práci rumunského religionisty.

Na výstavě v Pardubicích převažují olejomalby, zahrnuje ale také kresby akrylem a inkoustem nebo 3D modely. Obrazy tvořila autorka v posledních třech letech. „Dělám figurální abstrakce, ne reálné zobrazení člověka. Inspiraci mám z toho, že hodně kreslím, z normálního života. Literatura mě velmi inspiruje, hodně čtu, děti mi také ukazují život jinýma očima,“ doplňuje malířka.

+2

Šumperská rodačka absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Kokolii. Malby ovlivněné teoriemi Mircei Eliadeho už dřív představila v Galerii Václava Špály, jinou svou přehlídkou zase zahájila provoz Bold Gallery v pražských Holešovicích.

V jejích obrazech nejsou primární emoce. Silný dojem v divákovi chce vyvolat tím, že se dotkne archetypů a symbolů, které jsou mu blízké a jimž rozumí.

Gočárova galerie, do roku 2022 fungující pod názvem Východočeská galerie, je příspěvkovou organizací zřizovanou Pardubickým krajem.

Související témata:
Radka Bodzewicz

Doporučované