Článek
Začátkem července Česko postihl největší výpadek proudu za dlouhou dobu. Ministerstvo průmyslu přišlo vzápětí s tím, že blackout způsobilo spadlé vedení a následný výpadek elektrárny Ledvice. Vyšetřování ale pokračuje. Kdy budeme vědět, kdo za blackout skutečně může?
Hostem Ptám se já byl ministr průmyslu a obchodu a místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček.
„Vyšetřování bude ještě probíhat několik týdnů. Nechci teď do předběžných závěrů ukazovat na viníka. Přece jenom ta technická závada byla opravdu rozsáhlá. Je důležité nezávislé odborné vyšetření této situace, která opravdu není dobrá,“ řekl v Ptám se já ministr Vlček.
Výpadek proudu zasáhl v pátek 4. července zhruba milion odběrných míst v Česku, už zrhuba za dvě hodiny se ale podařilo dodávku energie obnovit. Do vyšetřování před pár dny vstoupil šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš, který dopisem vládě i některým ministrům požádal o prošetření Energetickým regulačním úřadem a poslal úředníkům seznam několika velmi konkrétních otázek.
„Okamžitě jsem požádal ředitele ČEPS o rozšíření té analýzy, kterou jsme zadali, o odpověď na tyto otázky. Pokud padají tyto konkrétní dotazy, tak mě samotného zajímají odpovědi na ty otázky,“ říká Vlček.
Konkrétní otázky z dopisu šéfa ČEZ ale Vlček rozebírat nechtěl. „Není možné vypíchnout jednu konkrétně, protože je to řetězec několika událostí. Nebylo to jenom spadlé vedení na té lince 411, ale byl tady výpadek několika dalších stanic, Ledvic. atd. Těch věcí, které v tom jsou, je opravdu mnoho, takže není možné říci, že tahle ta otázka je nejzásadnější,“ říká ministr.
Opozice ale i někteří energetičtí experti tvrdí, že za velkým výpadkem proudu stojí obnovitelné zdroje, přesněji velké přetoky energie z německých solárních elektráren. To ale už v prvních dnech vyloučilo ministerstvo i správce přenosové soustavy, společnost ČEPS.
A Vlček na tom trvá i teď. „Ne, tohle mohu vyloučit,“ prohlásil v Ptám se já.
Největší výpadek proudu za dlouhé roky přišel krátce poté, co ministr průmyslu ujišťoval veřejnost o tom, že česká přenosová soustava je „robustní“ a blackout Česku nehrozí.
Jaké okolnosti blackoutu chce prošetřit šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš? S jak velkými investicemi do přenosové soustavy musíme v budoucnu počítat? A proč ministerstvo nedokáže uhlídat firmy, jejichž výrobky navzdory sankcím končí v Rusku?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 Máte nějaké novinky v pátrání po tom, kdo může za červencový výpadek proudu, který postihl zhruba milion odběrných míst? - Probíhá vyšetřování, to bude ještě probíhat několik týdnů. Přece jenom ta technická závada byla opravdu rozsáhlá. Takže já sám nechci teďka do situace nějakých předběžných závěrů ukazovat na viníka, je prostě důležité, to je prostě nezávislé odborné vyšetření této situace, která opravdu není dobrá. - Kdy čekáte ty závěry? - Já bych odhadoval sám osobně v řádu větší řády týdnů.
4:00 Do vyšetřování vstoupil šéf ČEZu Daniel Beneš. Poslal dopis jednak ČEPSu, žádá v něm, aby se do toho vyšetřování zapojilo ERÚ a aby prošetřilo roli ČEPS. Proč? - No, on do toho vstoupil z jediného důvodu, protože zde byl výpadek elektrárny Ledvic, což byla celkem jako významná věc. V žádném případě nechci, abychom v tuto situaci ukazoval, jestli viníkem je ČEPS, ČEZ, někdo jiný. Jak říkám, otevírají se i nějaké politické debaty, že za to může ten strašlivý Green Deal. … Okamžitě jsem požádal ředitele Čepsu o rozšíření té analýzy, kterou vlastně my jsme zadali o odpověď na tyto otázky i za nás jako, nebo za mě osobně je důležité, že pokud padají tyto konkrétní dotazy, tak mě samotného zajímají odpovědi na ty otázky.- Jaká otázka byla nejzajímavější? - Není možné vypíchnout jednu konkrétně, protože je to řetězec několika událostí. Nebylo to jenom spadlé vedení na té lince 411, ale byl tady výpadek několika dalších stanic, Ledvic. Atd. Takže jako těch okolností nebo těch věcí, které v tom jsou opravdu mnoho, takže není možné říci, že tahle ta otázka je nejzásadnější.
6:00 Neukazuje to také na to, že zkrátka přenosová soustava je v tuhle chvíli podfinancovaná? - Ono je to obecně ukázka toho, že jsme na energetiku jako společnost, jako stát a v mnoha předchozích vládách nebrali tak velký zřetel. … Zvykli jsme si na to, že energie je dostupná 24 sedm a je to dobře. Musíme budovat naši společnost, aby to tak bylo i nadále, ale to prostě nebude možné opravdu bez masivních investic nejenom do samotných přenosových a distribučních soustav, ale je to i otázka investic do nových zdrojů energie, anebo třeba i do větší spolupráce v rámci Evropy.
10:00 Jak velké investice česká přenosová síť potřebuje? - V řádech desítek miliard korun. - Existují v Česku nějaká zejména výrazně slabá a zranitelná místa v rámci přenosové soustavy? - Je to 6000 km. Děláme průběžně monitoringy, dělají se letecké monitoringy, termovize, fyzické obhlídky. Ale je to opravdu velký rozsah infrastruktury. Ale máte pravdu v tom, že někdy ta infrastruktura je třeba ze šedesátých, sedmdesátých let. … Je to 6000 km drátů, vždycky se něco reálně může stát, únava materiálu atd.
12:00 Je jisté, že za to nemůžou předtoky z Německa, z německých solárních elektráren? - Ne, tohle mohu vyloučit.
14: 00 Jaké si z toho v tuhle chvíli vzít ponaučení? - Nemůžeme tu situaci vyloučit, ale to ponaučení je, že musíme systematicky investovat do naší vlastní infrastruktury
17:00 Vy jste se teď vrátil z cest po Asii, mimo jiné jste byl v Jižní Koreji, kde jste pochopitelně řešil klíčové téma pro českou energetiku, což je dostavba jaderných bloků v Dukovanech se společností KHNP. Korejci zvažují, jestli nebudou žádat nějakou náhradu škody po francouzské společnosti EDF za průtahy, které vznikly se zadáním tendru, s podpisem smluv, atd. Co na to říkáte jako český ministr? - No, to, že je to samozřejmě stálo nemálo prostředků a tak, to, že takovou situaci zvažují, tak mně osobně přijde legitimní.
22:00 Je možné ještě zastavit projekt dostavby Dukovan? - Jenom blázen by ho zastavil s ohledem na naší energetickou bezpečnost, na důležitost toho projektu, jenom blázen by ten projekt zastavoval. Ne, my musíme dělat úplný opak, my musíme dělat všechno pro to, abychom ho spíše dynamizovali. … Musíme dělat spíše všechno pro to, abychom nejenom splnili ten harmonogram, ale opravdu tlačili ten projekt, co to jde jednou dopředu. Překonali jsme 100 překážek a dalších 2000 je před námi.
26:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že některé české firmy porušují sankce. Dodávají do Ruska stroje, které potom Rusové používají k výrobě zbraní. Není to ostuda? - Je to hlavně ostuda těch firem. My sami máme velmi tvrdé nástroje na to, jakým způsobem na základě i informací od zpravodajských služeb, anebo třeba i od Ukrajiny, bohužel my jsme ten seznam nedostali nějakou oficiální cestou, dostali jsme ho spíše, řekněme, nějakou cestou, řekněme, mediální, tak my sami máme velmi silné vám ten seznam. - Není to ale také trochu ostuda státu nás, že nejsme schopni na to dohlédnout? - Ne. V situaci, kdy ta situace je náležitě odhalena, tak je také s ní patřičně pracováno z pohledu těch vývozních licencí.