Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Za poslední týden přišly ze Západního břehu Jordánu, Pásma Gazy a Sýrie hned tři zprávy, které se americké administrativě Donalda Trumpa líbit nemohly. Vražda amerického občana radikálními židovskými osadníky, útok na poslední katolický kostel v Gaze a bombardování Damašku, s jehož režimem americká vláda spolupracuje.
Na všech třech případech se do jisté míry podílela vláda Benjamina Netanjahua – u vraždy Američana tedy pouze tím, že izraelské bezpečnostní složky dlouhodobě proti pogromům na okupovaných územích zasahují buď omezeně, nebo vůbec.
Izraelské útoky v Sýrii jako první komentoval šéf americké diplomacie Marco Rubio, který vyjádřil znepokojení a vyzval Izrael k zastavení bojů. Názor, že útok na Damašek přímo podkopává syrský režim, vyslovil i izraelský opoziční vůdce Jair Lapid.
Trump chce ukončit zabíjení
Podle Trumpovy mluvčí Karoline Leavittové prezidenta útoky v Sýrii zaskočily a Trump zasáhl, aby bombardování zastavil. Mluvčí se zmínila i o útoku na kostel v Gaze s tím, že Trump požádal Netanjahua, aby „věci napravil“.
K válce v Gaze a zprávám o množství zabitých Palestinců v posledních dnech řekla: „Prezident to nikdy nevidí rád. Chce, aby skončilo zabíjení, aby bylo zavedeno příměří a aby byli propuštěni všichni rukojmí.“
Co se děje v Sýrii:
Křesťanští sionisté, k nimž patří i nynější americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee, patřili až dosud k naprosto loajálním a nejhlasitějším podporovatelům Izraele.
Když ale židovští osadníci zaútočili 8. července na kostel svatého Jiří v městečku Tajbí nedaleko faktické palestinské metropole Ramalláh, začaly se ozývat kritické hlasy i od nich. Při útoku nikdo nezemřel, osadníci ale zapálili křesťanskou památku z pátého století.
„Znesvěcení kostela, mešity nebo synagogy je zločinem proti lidskosti a Bohu,“ napsal na sociálních sítích Huckabee a žhářství označil za „teroristický čin“. Dodal, že pachatelé musejí být stíháni, nejen pokáráni. Velmi kriticky o incidentu informovala i křesťanská média mající blízko k Trumpovu hnutí MAGA.
Osadnické sankce Trump zrušil
O terorismu mluvil Huckabee i po vraždě dvacetiletého Sayfollaha Musalleta. Mladík žijící na Floridě se vydal na Západní břeh Jordánu, aby navštívil svoji rodinu. Tam ho ale umlátila k smrti skupina osadníků, před nimiž se snažil ochránit majetek příbuzných. Ti později uvedli, že „izraelští osadníci Sajfa obklopili na více než tři hodiny, zatímco se k němu snažili dostat záchranáři. Dav osadníků ale zabránil sanitce a záchranářům poskytnout mu pomoc.“
„Toto je nepředstavitelná noční můra a nespravedlnost, které by žádná rodina nikdy neměla čelit,“ napsali Musalletovi ve svém prohlášení po zabití.
„Požadujeme, aby americké ministerstvo zahraničí okamžitě zahájilo vyšetřování a pohnalo izraelské osadníky, kteří Sajfa zabili, k odpovědnosti za jejich zločiny. Požadujeme spravedlnost,“ citoval z něj deník The New York Times.
Profil Mikea Huckabeeho:
Násilí ze strany židovských osadníků ze Západního břehu prudce vzrostlo po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023. Izraelská lidskoprávní organizace Ješ din oznámila, že 93 procent trestných činů spáchaných na Západním břehu proti Palestincům bylo uzavřeno bez podání žaloby.
Západní země včetně USA už uvalily na některé osadnické organizace a násilné jednotlivce sankce, Donald Trump je ale po nástupu do Bílého domu zrušil. Jeho velvyslanec Huckabee osadníky na Západním břehu opakovaně navštěvoval a vyjadřoval jim podporu včetně podpory anexe okupované půdy.
Západní břeh Jordánu
Izrael obsadil Západní břeh Jordánu v roce 1967 a dodnes ho okupuje. Z hlediska mezinárodního práva tak výstavbou na okupovaném území porušuje zákon. Izrael považuje Západní břeh Jordánu za historickou domovinu židovského národa a označuje ho často biblickými názvy Judea a Samaří. Kromě asi půl milionu osadníků tam nyní žije 2,5 milionu Palestinců.
Výstavbu osad podporuje izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jejím zastáncem byl i bývalý předseda vlády Naftali Bennett.