Hlavní obsah

Jarňáky na blátě: Kam vyrazit s dětmi o prázdninách, když není sníh

Foto: Kateřina Fialová

Starší děti může zaujmout galerie zaměřená na digitální a imerzivní umění Signal Space. V její herně se vyřádí i předškoláci.

Jarní prázdniny vstoupily už do čtvrtého turnusu a možností užít si je na sněhu pomalu ubývá. Ať už hledáte zábavu pod střechou, nebo venku, tyto tipy nabídnou jistotu dobrého zážitku bez ohledu na předpověď.

Článek

Počasí, které přišlo se čtvrtým turnusem jarních prázdnin, lyžování zrovna nepřeje. Naštěstí aktivity nemusí být vázány pouze na množství sněhové pokrývky. Přinášíme tipy pro ty, koho „jarňáky“ teprve čekají, ale i pro rodiny, které hledají inspiraci na víkendový výlet. Od interaktivních výstav přes hrady s pohádkovými prohlídkami až po vyhlídkové stezky.

Výstavy, které děti potěší

Loni oslavil nejdéle vysílaný pořad České televize, Večerníček, 60. výročí výstavou v pražském Strahovském klášteře. V polovině letošního února se expozice přestěhovala do Brna. I tady se návštěvníci setkají s oblíbenými postavami z pohádek na dobrou noc, jako jsou Bob a Bobek, Maxipes Fík nebo Mach a Šebestová. Děti se tu zabaví interaktivními hrami, dospělé zase zaujmou rukopisy, ilustrace, scénáře, storyboardy a další poklady z archivů.

Foto: Česká televize / Foto: Zuzana Pachova

Výstava k loňskému 60. výročí Večerníčku je nyní k vidění v Brně.

Také výstava, která odstartuje na konci února ve Strakonicích, má pohádkové téma. Na strakonickém hradě skrze ni uctí významného rodáka Josefa Skupu a jeho loutkové postavy Spejbla a Hurvínka. Výstava nabídne tematické herny pro děti různého věku. Návštěvníci si mohou vyzkoušet kostýmy, a to včetně typických dřeváků, zahrát si v malém loutkovém divadle, podívat se na slavné díly Spejbla a Hurvínka nebo se zapojit do kreativních dílen.

Ve Frýdku-Místku je k vidění putovní výstava České korunovační klenoty na dosah. Ta přináší detailní repliky českých korunovačních klenotů vytvořené světově uznávaným šperkařem Jiřím Urbanem a jeho týmem. Výstava představuje také osudy 22 českých panovníků napříč pěti staletími prostřednictvím atraktivních exponátů, panelů a historických ukázek.

V Praze stojí za návštěvu od podzimu otevřená galerie zaměřená na digitální a imerzivní umění Signal Space, za kterou stojí pořadatelé festivalu Signal. Návštěvníci zde najdou například zrcadlovou místnost, která vytváří iluzi nekonečného prostoru, nebo takzvaný Immersive Space, kde probíhají 360stupňové projekce na stěny i podlahu. Dětem je v galerii věnován speciální interaktivní prostor Signal Playground, který nabízí šest her pro děti od 3 do 15 let. Hravým způsobem jim přibližuje možnosti digitálních technologií.

Když na horách prší

Při špatném počasí může být vhodným řešením schovat se pod zem, a to doslova. Z Jizerských hor i Krkonoš je to kousek do Bozkovských dolomitových jeskyní, jejichž dominantou je bezpochyby největší podzemní jezero v Čechách s průzračnou modrozelenou vodou. Veřejnosti je přístupný okruh měřící 350 metrů a prohlídky jsou tu možné každý všední den, od března i o víkendech.

Foto: Tomáš Hlaváč, Mapy.com

Javoříčské jeskyně

Kousek od Jeseníku jsou zase každou středu dostupné prohlídky také v jeskyních Na Pomezí, které jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním krystalického vápence. Každý všední den jsou pak otevřené ještě Javoříčské jeskyně kousek od Litovle. Ty se hodí spojit ještě s výletem na hrad Bouzov, který od 28. února nabízí zimní prohlídky.

Pokud jsou nevlídné podmínky k lyžování, aktivně se mohou děti i dospělí vyřádit v krytých bazénech a vodních centrech. Z Krkonoš je dostupné například Aquacentrum Vrchlabí, z Jizerských hor liberecký Babylon a v Beskydech lze navštívit například Vodní svět ve Velkých Karlovicích.

Hrady a zámky s neobyčejnými prohlídkami

Čekání na začátek turistické sezóny může o jarních prázdninách zkrátit návštěva hradů a zámků s celoročním provozem. Některé z nich si připravily zajímavý program, který se bude líbit dětem. Například novogotický zámek Sychrov, který si zahrál třeba ve filmové Zlatovlásce, pořádá o víkendu 7. a 8. března pohádkové prohlídky, tentokrát na motivy příběhu O ukradeném měšci.

Zámek Dětenice u Jičína zase láká na své humorně laděné prohlídky s čarodějnicí Žizeldou, které se konají každou sobotu. V neděli je doplňují prohlídky s pohádkovým příběhem o nezbedné princezně. Na hradě a zámku Staré Hrady se zase pohádkové prohlídky točí kolem draků. Před nimi musí malí návštěvníci zachránit princeznu Laskonku. V období jarních prázdnin je zde uvítají od pátku do neděle.

Foto: Zdeněk Jiránek, Mapy.com

Zámek Dětenice

Nejen děti, které už z pohádek vyrostly, může zaujmout speciální program na Zámku Loučeň. O víkendech se zde pravidelně pořádají čokoládové prohlídky. Kromě zajímavostí o zámku se tu návštěvníci dozví i zajímavosti o této oblíbené pochoutce. A čokoládu samozřejmě také ochutnají.

S hezkým počasím na rozhledy

Pokud naopak počasí bude přát, hodí se mít v záloze tipy na venkovní výlety. Stejně jako jsou některé hrady a zámky otevřené po celý rok, tak lze kdykoliv vystoupat na některé rozhledny.

Celoročně je otevřená například kamenná rozhledna na Krásenském vrchu, která díky svému spirálovému schodišti připomíná babylonskou věž. Na Benešovsku zase díky svému tvaru získala název rozhledna Špulka. Z obce Lbosín k ní vede krátká naučná stezka. Hezký výhled na Třebíčsko nabízí další celoročně otevřená rozhledna Mařenka, kam vede štěrková cesta značená modrou značkou. Cestou lze navštívit také malé rodinné muzeum Dašovský mlýn, kde vás majitelé provedou po předchozí domluvě.

Foto: Tomáš Tuček, Mapy.com

Rozhledna na Velkém Blaníku má o víkendech otevřeno.

Ze známějších rozhleden je už nyní možné o víkendech navštívit tu na hoře Velký Blaník. Nenáročný výstup si turisté mohou zpestřit i krátkou zacházkou na pověstmi opředenou Veřejovou skálu, která má být bájným vchodem do nitra hory, kde odpočívají blaničtí rytíři.

Ti, kteří tráví prázdniny v Beskydech, mohou navštívit Stezku Valašska. Nadzemní panoramatická stezka dlouhá 610 metrů je dostupná pěšky z Pusteven a za hezkého počasí nabízí výhledy i na Jeseníky či Velkou Fatru. Podobnou vyhlídkovou atrakci lze navštívit na několika místech po republice. V Krkonoších, kde nese název Stezka korunami stromů, ji mohou návštěvníci do konce období jarních prázdnin zažít i po setmění v rámci akce Světelné zimní hry. Během nich je stezka nazdobená desítkami světelných instalací a připraven je tu i sportovní kvíz.

Divočina na závěr

Minulý víkend začala v areálu Výstaviště Praha každoroční Matějská pouť. Stejně jako každý rok nabízí atrakce jako autodrom, bobovou dráhu, padesátimetrové kolo, houpačky, kolotoče nebo skákací hrady. Ceny u jednotlivých stánků podle pořadatelů zůstávají stejné jako loni a pohybují se v rozmezí od 60 do 300 korun.

Na návrší mezi obcemi Jankov a Ratměřice proběhne v sobotu 7. března rekonstrukce jednoho z nejvýznamnějších vojenských střetů třicetileté války - bitvy u Jankova. Střet mezi švédskými a císařskými vojsky z roku 1645 připomene historický spolek Jankovští žoldáci, který během programu přiblíží jezdecké útoky, taktiky a manévry regimentů ze 17. století. Vrcholem programu bude bitevní ukázka. Pořadatelé zajišťují na místě i občerstvení a doporučují obuv i oblečení, které snesou bláto.

Doporučované