Hlavní obsah

Rulíka u hokejové reprezentace nahradí Moták

Foto: Profimedia.cz

Zdeněk Moták.

aktualizováno •

Zdeněk Moták nahradí Radima Rulíka na pozici trenéra hokejové reprezentace. Asistenty budou Pavel Gross a Jaroslav Kameš. Třetí asistent bude oznámen v červnu.

Článek

Novým trenérem hokejové reprezentace bude od příští sezony Zdeněk Moták, jeho asistenty budou Pavel Gross a Jaroslav Kameš, který bude mít na starosti brankáře. Nástupce Radima Rulíka ve čtvrtek jednomyslně zvolil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje a hokejový svaz rozhodnutí funkcionářů oznámil na tiskové konferenci. Moták s Grossem podepíšou příští týden dvouleté smlouvy. O zvolení nástupce Rulíka dříve informoval server iDNES.cz.

„Poté, co se rozhodlo, že Radim Rulík skončí ve funkci, jsme se museli poohlížet po tom, komu předat žezlo národního sportu. Od výkonného výboru jsem dostal pověření, abych našel nové trenéry, a jsem rád, že výbor oba pány odhlasoval jednohlasně. Mám v ně absolutní důvěru,“ řekl prezident svazu Alois Hadamczik.

Jedenašedesátiletý Moták dovedl v extralize ke dvěma titulům Třinec. Na konci prosince ale na střídačce Ocelářů předčasně skončil a v lednu byl jmenován koučem juniorské reprezentace. K dvacítce nyní budou zástupci svazu hledat nového hlavního trenéra, jedním z kandidátů je dosavadní kouč Sparty Jaroslav Nedvěd.

„Chtěl bych poděkovat za důvěru. Velice si toho vážím a přistupuji k tomu postu s obrovskou pokorou a zodpovědností. Myslím si, že bude důležité, abychom se na to poctivě připravili,“ uvedl Moták. „Oba jsme pracovití a důležité je, abychom všem rozdávali hokejovou radost. Nejen fanouškům, ale i hráčům. A možná abychom v poslední řadě měli ze sportu radost i my,“ řekl.

O čtyři roky mladší Gross vedl poslední tři roky Spartu, z funkce byl odvolán v říjnu. Většinu trenérské kariéry působil v Německu, v sezoně 2018/19 slavil titul na střídačce Mannheimu. Gross měl i nabídku stát se hlavním koučem, z osobních důvodů ji ale odmítl.

„Nešťoural bych se v tom, proč. Na spolupráci se Zdeňkem se těším. Je to pro mě nová výzva. Jsme pracovití a myslím, že to bude velmi dobře fungovat,“ řekl Gross.

Rulík vede reprezentaci od roku 2023 a předloni s ní zvítězil na mistrovství světa v Praze a Ostravě. Svůj odchod oznámil před měsícem. Po sezoně mu skončí smlouva a Rulík se i se svými asistenty Markem Židlickým, Tomášem Plekancem a Ondřejem Pavelcem přesune do extraligového Kladna. Společně ještě povedou národní tým na květnovém světovém šampionátu ve Švýcarsku.

V novém realizačním týmu bude ještě jeden asistent, jehož jméno by měl svaz po dohodě s novými trenéry zveřejnit v červnu. Kandidátem je podle všeho kouč extraligové Plzně a bývalý reprezentační trenér Josef Jandač.

Za dva měsíce by mělo být známé i jméno nového generálního manažera, který nahradí Jiřího Šlégra. Ve stejném čase by se podle Hadamczika mělo rozhodnout i o tom, kdo povede juniorskou reprezentaci. „Mám dva trenéry, které chci oslovit. Zároveň ale musím mluvit i se stávajícími asistenty u dvacítky Trnkou a Reichlem,“ řekl Hadamczik. Jedním z aspirantů na uvolněný post je Jaroslav Nedvěd, jenž v této sezoně vedl Spartu.

Doporučované