Hlavní obsah

Absolutním vítězem Man Bookerovy ceny je román Anglický pacient

Popularitě knihy Anglický pacient výrazně pomohl stejnojmenný filmový kasovní trhák.

Reklama

8. 7. 2018 23:31

Absolutním vítězem za 50 let udílení prestižní mezinárodní Man Bookerovy literární ceny se stal román Anglický pacient spisovatele Michaela Ondaatjeho, příběh lásky a zrady zasazený do posledních dnů druhé světové války. Oznámili to dnes organizátoři u příležitosti 50. výročí této ceny.

Článek

Anglický pacient zvítězil v online hlasování nad dalšími čtyřmi romány, každý z nich reprezentuje jedno z pěti desetiletí. Kniha Ve svobodném státě V.S. Naipaula zastupuje 70. léta, Měsíční tygr Penelopy Livelyové 80. léta a toto století reprezentují sága Wolf Hall od Hilary Mantelové a Lincoln in the Bardo od George Saunderse.

Ondaatjeho kniha získala Man Bookerovu cenu v roce 1992. K popularitě příběhu pomohla devítioscarová filmová adaptace z roku 1996, kde hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes a Juliette Binocheová.

Podle jedné z porotkyň román spojuje mimořádný jazyk, přesvědčivé postavy, zápletku s tajemstvím a pochopení války, nacionalismu a identity.

Spisovatel prohlásil, že ani na vteřinu nevěří, že jeho kniha byla nejlepší a vzdal hold režisérovi filmu Anthonymu Minghellaovi. „Mám podezření, že má s výsledkem hlasování něco společného,“ řekl Ondaatje.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, je udělována od roku 1969 britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi. Původně byla určena jen pro autory z Británie, Irska a zemí Britského společenství národů, od roku 2014 ji může získat jakýkoliv román původně napsaný v angličtině.

Ondaatje se narodil na Srí Lance do rodiny nizozemsko-tamilsko-sinhálsko-portugalského původu. V roce 1954 se s matkou přestěhoval do Anglie, odkud o osm let později přesídlil do Kanady a stal se tamním občanem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované