Hlavní obsah

Americká rozvědka: Nová ruská raketa může sestřelit komunikační a navigační satelity

Rusko otestovalo úspěšně novou protidružicovou raketu.Video: AP, Reuters

 

Reklama

19. 1. 2019 14:14

Podle americké rozvědky Rusko úspěšně otestovalo novou protidružicovou raketu. Uvedla to stanice CNBC. K zasažení cíle uletěla asi tři tisíce kilometrů. Podle zdrojů CNBC je raketa schopná sestřelit komunikační a navigační systémy na nízké oběžné dráze kolem Země.

Článek

Americká rozvědka minulý měsíc zaznamenala úspěšný test nové ruské protidružicové obrany, uvedla televizní stanice CNBC s odvoláním na dva nejmenované informované zdroje. Nová ruská raketa odstartovala podle nich 23. prosince z mobilního odpalovacího zařízení, za 17 minut uletěla asi tři tisíce kilometrů a zasáhla cíl.

Podle zdrojů CNBC šlo celkově o sedmý test protidružicového systému PL-19 Nudol, z toho o druhou zkoušku v loňském roce. Raketa je podle nich s to sestřelovat komunikační a navigační družice na nízké oběžné dráze okolo Země, po které například obíhá Mezinárodní vesmírná stanice a Hubbleův vesmírný teleskop.

Podle nejmenovaného zdroje CNBC rozvíjí Rusko různorodou sadu protidružicových systémů, včetně pozemních raket a zbraní zaměřených na energii, a pokračuje v zavádění „experimentálních” družic, které provádějí sofistikované činnosti na oběžné dráze, aby zde posílily svou převahu ve vesmíru.

Zatímco vývoj protiružicových raket není nijak nový, poslední test přichází méně než rok poté, co ruský prezident Vladimir Putin zatoužil po růstu svého vojenského arzenálu.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil plán modernizované verze protiraketové obrany, jejíž podstatou je podle agentury AP zdokonalení obranných prostředků rozmístěných v kosmu, které budou rychleji zjišťovat, sledovat a nakonec i ničit protivníkovy rakety.

Dosavadní protiraketová obrana USA je založena na prostředcích rozmístěných na zemi a na moři.

Vyvíjený systém Nudol má být podle dostupných údajů součástí protiraketové a protidružicové obrany Moskvy. První úspěšná zkouška nové rakety se podle médií odehrála v listopadu 2015, jako třetí v pořadí.

Reklama

Související témata:

Doporučované