Hlavní obsah

Potíže ministra Blažka. Zlepšuje justici, nebo chrání sebe a přátele?

Foto: ČTK, Seznam Zprávy

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek a premiér Petr Fiala (oba ODS). Foto ze září 2021.

Reklama

25. 8. 2022 5:59
Článek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) čelí výtkám z nitra české justice, podle nichž překračuje mantinely své funkce. Navíc prý může být ve střetu zájmů kvůli dění kolem kauzy, ve které ho prověřuje policie. Jak Blažek vysvětluje své kroky v čele úřadu? A jak silná je jeho pozice ve vládě a v ODS?

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Kontroverze kolem ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) nejsou nové. Kritika mířila už na jeho vstup do vlády, připomíná reportérka Hospodářských novin Adéla Jelínková.
  • Blažek odmítá, že by kolem něj existovala „kauza“. Podle Jelínkové ale podezření vyplývají ze svědeckých výpovědí a policie je „v intenzivní fázi prověřování“.
  • Situace zřejmě příliš neznepokojuje ani premiéra, ani další vládní politiky. „Ukazuje to sílu ministra Blažka jako hybatele nějakého vnitřního dění v politice,“ říká novinářka.

Na Pavla Blažka míří kritika ze dvou směrů: Podle Soudcovské unie prý nevhodně z pozice ministra hodnotil rozhodování brněnského soudce Aleše Novotného. A zároveň je ve sporu se státními žalobci kvůli reformě, kterou podle něj potřebuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Jak rozruchu v justici rozumět? „Pavel Blažek čelí kritice už v podstatě od začátku, kdy se jeho jméno objevilo mezi kandidáty na post ministra spravedlnosti,“ podotýká reportérka Hospodářských novin Adéla Jelínková. Upozorňuje, že policie Blažka prověřuje kvůli možné manipulaci s brněnským městským majetkem.

Podle Blažka kauza neexistuje, novinářka to vyvrací

Sám ministr se opakovaně vyjádřil, že prověřování policie je formalita a že žádnou „kauzu“ nemá. Podle Jelínkové to ale není pravda – a to přesto, že činnost policistů zatím nevyústila v žádné obvinění. „Ta podezření, která vůči němu policie má, jsou extrémně závažná,“ říká novinářka, která také s kolegou Lukášem Valáškem ve věci provádí vlastní investigaci.

A právě za situace, kdy se o Blažka už delší dobu zajímá policie, přišly některé jeho kontroverzní kroky.

V případě soudce Novotného se Blažek rozhodl nejmenovat ho místopředsedou Krajského soudu v Brně. Podle Soudcovské unie ale svůj krok dostatečně nevysvětlil. A novinářka Jelínková zdůrazňuje i to, že by to byl právě tento soud, u kterého by kauza kolem Blažka skončila, pokud by dospěla až k obžalobě.

Kauza je ale momentálně ve fázi prověřování a činnost policistů dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Tedy ten samý úřad, kolem něhož vypukl druhý aktuální spor.

V červenci totiž Blažek oznámil, že zastupitelství pracuje špatně a že jsou nutné změny. Problémy vidí v efektivitě jeho fungování i hospodaření. Ministr svá rozhodnutí zdůvodnil s odkazem na analýzy a odmítá, že by sledoval osobní zájmy.

Jelínková se ke zmíněným analýzám snažila dostat, resort spravedlnosti ale žádné dokumenty nevydal – buď prý byly podané jen ústně, nebo dokonce vůbec neexistují.

Foto: Lenka Kabrhelová, Seznam Zprávy

Reportérka Hospodářských novin Adéla Jelínková.

Celkově je podle reportérky Hospodářských novin s podivem, že i když tu existují „extrémně silná“ podezření, kontroverze kolem ministra Blažka neřeší kromě premiéra Petra Fialy (ODS) ani koaliční partneři ve vládě. „Mám dojem, že to chtějí vysedět,“ dodává Jelínková.

Z čeho může plynout politická odolnost Pavla Blažka? Co o jeho případu ukazuje investigativní pátrání novinářky Jelínkové? A jak se na kauzu dívají experti na otázky střetu zájmů a transparentnosti?

Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Matěj Válek

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Terén Kristiny Cirokové – Seznam Zprávy, Český rozhlas Plus, Český rozhlas Radiožurnál, Otázky Václava Moravce – ČT24, TV Nova, CNN Prima News

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Reklama

Doporučované