Článek
Česká televize se krátce před sněmovními volbami ocitla ve velké nejistotě. Rada ČT odvolala ředitele Jana Součka zhruba rok a půl poté, co ho stejní radní zvolili. Jak dění dopadá na samotné veřejnoprávní médium a jeho novináře?
Hostem Ptám se já byl moderátor České televize Jakub Železný.
Česká televize hledá nového generálního ředitele. Hned poté, co Rada ČT v úterý odvolala z funkce Jana Součka, se začala v médiích objevovat první jména jeho možných nástupců. Nového šéfa ČT chce rada zvolit 18. června.
Zájem o uvolněný post na Kavčích horách už potvrdila například předsedkyně dozorčí rady vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerová. Kandidaturu vážně zvažuje také ředitel zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena. Hovoří se i o programovém řediteli Milanu Fridrichovi nebo šéfovi obchodu Hynku Chudárkovi, který dříve vedl televizi Óčko.
Kandidaturu zvažuje i známá tvář veřejnoprávní televize Jakub Železný. Ten moderoval hlavní zpravodajskou relaci Události od dubna 2012 do konce roku 2023, kdy se stáhl ze zdravotních důvodů. V současnosti působí v ČT jako mentor pro nové redaktory zpravodajství a moderuje pořad Historie.cs.
Dosavadní generální ředitel Jan Souček skončil ve vedení televize zhruba po roce a půl. Jeho odvolání radní zdůvodnili tím, že několikrát porušil zákon o ČT. Například podle nich nevhodně komunikoval s veřejností, rušil publicistické pořady, vyhrožoval zrušením několika kanálů ČT v případě nezvýšení televizního poplatku nebo radu neinformoval o vyvíjeném nátlaku na něj.
Bývalý generální ředitel taková tvrzení odmítl s tím, že se nezakládají na pravdě. ČT je podle něj v dobré kondici. Díky nedávnému zvýšení televizních poplatků má zajištěné financování na desítky let dopředu a chystá řadu nových projektů.
Podle čeho by Rada ČT měla vybírat nového ředitele? A v jakém stavu televizi zanechá Jan Souček?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 Jakube, budete kandidovat na post generálního ředitele České televize? - Kdybyste se mě zeptala, jestli chci, tak bych se zatvářil tak, že bych pozdvihl obočí a nesouhlasnou vlnovkou bych zakroutil hlavou a řekl bych, že si nejsem jist, že chci. Ale pokud se mě ptáte, jestli budu kandidovat na generálního ředitele České televize, tak vám teď říkám, že ano, že budu kandidovat na generálního ředitele České televize a že připravím projekt, který podám.
2:00 Na čem svůj kandidátský projekt postavíte? - Hlavně bych chtěl, aby televize byla sebevědomá, aby plnila svoji roli veřejné služby, aby se nebála. Aby to, co má v DNA, to znamená: buďme obezřetní, abychom náhodou nevstoupili do nějakého politického boje nebo na nějaké politické kolbiště, tak to, aby si zachovala. Ale aby to neznamenalo, že zvlášť ve zpravodajství, ve kterém se pohybuji desítky let, bude taková bezkrevná. Až taková, že třeba nedává relevantním osobám otázky, ale že jim dává prostor. To je velký rozdíl.
3:00 Na druhou stranu Česká televize není jenom zpravodajství. Česká televize, to je na prvním místě obrovské množství lidí, kteří v ní pracují. A já bych hrozně chtěl - a je úplně jedno, s jakým generálním ředitelem - aby se tam ti lidé cítili dobře a bezpečně, aby dělali špičkovou práci. A aby neměli pocit, že to je mateřská školka. Slovy klasika: to není jako práce s buzolou, děti. A aby za tu svoji špičkovou práci dostali nejen špičkovou odměnu, ale aby měli pocit, že dělají pro zaměstnavatele, pro kterého stojí za to dělat.
4:00 Máte pocit, že dnes zpravodajství České televize není takové, jaké byste si představoval, že není dostatečně sebevědomé a občas tu objektivitu schovává za to, že poskytuje prostor jednotlivým aktérům pro vyjádření, aniž by bylo dostatečně kritické? - Myslím si, že by ji mohlo plnit možná o něco malinko sebevědoměji. Na druhou stranu, protože ve zpravodajství pracuji desítky let, tak vím, že to fakt není jednoduché. Jestli jsme zažili nějaké tlaky, tak to nebylo v tom smyslu: tomuhle pomoz, tomuhle uškoď. Ale raději třikrát nebo čtyřikrát měř, než jednou v uvozovkách řízneš. To je v pořádku. Ale upřímně ta hranice mezi tím, kdy televize ve zpravodajství chce být neutrální, nestranná a mezi tím, kdy už opravdu ztrácí pozici nějaké významné i novinářské entity, tak ta hranice je velmi tenká. Je to velmi křehké. A já nechci, aby se Česká televize ve zpravodajství k té hranici blížila v tom smyslu, že to bude prostor pro vyjádření.
6:00 Když vám nějaký politik řekne: víte, já jsem byl nedávno v České televizi v jednom pořadu a byl jsem připravený na ostrý střet a vlastně jsem tam dostával takové otázky, které mě až překvapily. Tak to mě nenaplňuje úplným optimismem. Na druhou stranu to není těmi lidmi. Ti lidé, kteří tam jsou, za ně dám ruku do ohně. Ale je to asi celková společenská atmosféra. - Kdy se to posunulo? Stalo se to za Jana Součka? - Jestli čekáte, že den po odvolání generálního ředitele Jana Součka na něj teď budu lít kýble nějakých nečistot, tak to dělat nebudu. Protože to se nedělá, to není slušné, to není fér.
7:30 Na druhou stranu je pravda, že i v kandidátském projektu Jana Součka, mám pocit, byly teze o tom, že by slovo a prostor měli dostat úplně všichni. A že by slovo a prostor měla dostávat, řekněme, širší brázda lidí. To znamená brázda, která už pro mě třeba je možná příliš široká. Protože jsou to lidé, kteří zpochybňují základní ústavní nastavení, ústavní pořádek naší země, zpochybňují zákony, zpochybňují ústavu, zpochybňují listinu, zpochybňují naše ukotvení na Západě, zpochybňují naše členství v NATO a v Evropské unii. A to je pro mě nepřijatelné. To říkám zcela otevřeně.
8:00 Ale za všech generálních ředitelů tam tlaky samozřejmě byly. Vzpomeňme si na velkou krizi, která byla za Petra Dvořáka, a to byla krize, která vyústila odchodem Daniely Drtinové a spol. Mých kolegů, přátel. Já jsem se s tím dlouho vyrovnával, že tihle lidé z České televize odešli. Dodnes si myslím, že to byla chyba. A byla to chyba, která se stala v době vedení Petra Dvořáka. Za Jana Součka zase odcházeli další lidé. Stačí jmenovat Noru Fridrichovou, člověka, kterého mám lidsky velmi rád a člověka, kterého si profesně moc vážím. Takže mám pocit, že tendence k tomu, aby ta televize byla tak nějak hodnější, ta je vždycky. - Byla chyba, že pořad 168 hodin a Nora Fridrichová skončili? - Já jsem to říkal několikrát v loňském roce. To byla velká chyba.
12:30 Představa, že by Václav Moravec měl být v jakémkoliv ohrožení, tak obrazně řečeno, a možná nejen obrazně, ale i skutečně řečeno, já půjdu na barikádu v jeho prospěch, samozřejmě.
13:00 Když s vámi teď mluvím coby s kandidátem na generálního ředitele České televize, tak z vašeho pohledu Václav Moravec na obrazovku ČT24 patří? Nějaké tlaky ze strany radních na to, aby Václav Moravec skončil, jsou pro vás nepřijatelné? - Představa, že bych se teoreticky stal generálním ředitelem České televize a že by mi zavolal nějaký radní České televize a řekl mi: pane generální řediteli, nebo Jakube… - Jestli chcete bonus… - … jestli chcete nebo chceš bonus, tak odvolej Václava Moravce. Tak budu první, kdo tohle vykřičí do světa. A pojďme klidně do jakéhokoliv sporu. Je mi to úplně jedno. Neumím si představit, že bych vůbec uvažoval o něčem takovém. Už proto, že Václav Moravec dělá skvělou práci a dělá ji desítky let v České televizi.
14:00 Teď nevím, jestli jste si k některým radním třeba nezkomplikoval cestu, až si budete shánět podporu před tou volbou? - To je taky dobrá otázka, kdyby tohle byla otázka, tak vám řeknu, že si neumím představit, že bych se teď scházel s nějakými radními.
16:00 Kdo by podle vás byl ideálním kandidátem na příštího generálního ředitele České televize? - Teď bych měl říct já. (směje se) Ne, to ne. Musí to být někdo, kdo tu televizi zná dobře zevnitř, kdo zná, jak to tam chodí, kdo si umí představit, jak se tam ti lidé potkávají a s čím se tam potýkají. Zároveň je otázka, jestli by nějaký pohled trošku zvenčí nebyl pro tu televizi osvěžující. Pravděpodobně to bude muset být člověk sebevědomý. A asi to bude muset být člověk i vůči politickému prostředí sebevědomý.
18:00 Co Libuše Šmuclerová? Ta už řekla, že kandidátský projekt podá. - Libuše je nesmírně zkušená manažerka, která zná televizi, která zná média. Tak nevidím důvod, proč by zrovna ona neměla kandidovat a proč by zrovna ona neměla být relevantním kandidátem.
20:00 Jak z vašeho pohledu bude důležité, jak silná osobnost v čele televize bude stát i ve vztahu k tomu, co bude po sněmovních volbách? Některé opoziční strany hovoří o slučování ČT a ČRo, chtějí převést jejich financování na státní rozpočet. - (…) Toto sloučení nedává vůbec žádný smysl ekonomický, obsahový ani personální. A k tomu zestátnění, oboje je naprosto špatně. A upřímně ve chvíli, kdyby došlo k zestátnění České televize, tedy k jakési slovenskomaďarizaci České televize, tak ta televize půjde, slušně řečeno, do háje. A já doufám, že jakýkoliv nový generální ředitel se tomu jednoznačně postaví. Nehledě na to, kdo bude sestavovat příští vládu, nebo kdo bude příští hlavní vládní stranou nebo potažmo, kdo bude premiérem.
23:00 To nejpodstatnější je, že tím si přece logicky to médium veřejné služby víc přitáhnou, protože nad tím státním rozpočtem bdí ministr, potažmo potenciálně ministryně financí. Vždyť přece víme, že ministr nebo ministryně financí je po premiérovi ten nejdůležitější člen vlády a ten bude rozhodovat. To je cesta, které se bojím.
30:00 Jaké by byly vaše první kroky v roli generálního ředitele, pokud byste se jím stal? - Mě trošku mrzí, že jsme se nebavili o programu mimo zpravodajství, protože bych se třeba chtěl bavit i s lidmi, kteří dělají program. A kteří třeba dělají skvělé detektivky, ale když těch detektivek už je moc a třeba nemyslíme na něco jiného než jenom na detektivky, tak si myslím, že by to třeba stálo za to dělat. Dělat věci, které budou lídrem, které v dobrém slova smyslu porazí některé soukromé subjekty.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.