Hlavní obsah

Šťastný podcast: Zrušte kraje, žerte maso a řiďte stát jako rodinu

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Dnešní Šťastný podcast vybízí ke zrušení krajů (včetně toho Středočeského, takže na shledanou paní hejtmanko Pecková) a vegetariánů.

Reklama

21. 11. 2022 17:30
Článek

Jaké české kraje by se měly spojit a jaké zrušit? A kolik zaplatil stát za masožravou reklamní kampaň? Ve Šťastném podcastu to všechno komentují Jindřich Šídlo, Konstantin Sulimenko, Tereza Povolná a Ondřej Lasák.

V aktuálním díle Šťastného pondělí jsme navrhli v podstatě úplně stejnou reformu krajů, jakou Národní ekonomická rada vlády nabídla reformu obcí – prostě je zredukovat, zrušit, sloučit. Ve Šťastném podcastu jsme se ale rozhodli zamyslet se, jestli nenajdeme kreativnější způsoby, jak administrativní reformu Česka provést.

Třeba producent Ondřej Lasák v podcastu nadhazuje: „Je otázka, jestli se musíme omezovat geografií. Neměli bychom v dnešní digitalizované době spojovat spíš kraje podle mentality?“

„Třeba Ústecký a Moravskoslezský kraj,“ reaguje souhlasně Konstantin Sulimenko, „nebo udělat krajovou osu Praha-Brno-Plzeň, takzvané spojenectví piva, akorát tam nesedí to Brno.“

Ještě o něco radikálnější myšlenka pak napadla nejhlavnějšího politického analytika Šťastného pondělí Jindřicha Šídla.

„Přemýšleli jsme o tom, jestli nemáme kusy některých krajů nabídnout Německu a Rakousku. Proč máme mít Karlovarský nebo Ústecký kraj? Nebo část Jihomoravského a Jihočeského – stejně tam všichni pracují v Rakousku, tak proč tyhle oblasti máme řešit jako daňoví poplatníci z centra země? Navíc, jak jsme zvyklí, bychom se těch kusů území vzdali, Rakušané a Němci by je obsadili a zvelebili a my bychom je pak podle národních zvyklostí mohli za pár let vyhnat,“ navrhuje Šídlo.

Pusťte si aktuální Šťastné pondělí

V druhé části našeho podcastu jsme se jako obvykle podívali na to, co čeští politici minulý týden spáchali na internetu. A tentokrát se podařil jeden obzvlášť výživný úlovek.

„Ministerstvo zemědělství finančně podpořilo jakýsi projekt, který se jmenuje Žeru maso. Jeho hlavní motto je Jsem masožravec a nestydím se za to. Tvůrci toho webu tam strašně brojí proti rostlinným náhražkám masa a obecně jsou velmi smutní z toho, že lidé už nejedí maso. A za to ministerstvo vyhodilo přes 4 miliony,“ popisuje expertka Šťastného pondělí na sociální sítě Tereza Povolná.

„Já si teda nemyslím, že by stát nebo veřejné instituce měly dělat reklamní kampaně,“ dodává Šídlo, „pamatuju třeba vyhozené peníze na kampaně Ryba domácí nebo Nemyslíš, zaplatíš. Nebo jak je teď kampaň na Evropskou unii EU is U – já jsem velký podporovatel Evropské unie, ale když to vidím, mám chuť podat přihlášku ke Svobodným.“

Více o masové kampani, naší reformě krajů, ale třeba i o zahájení horké fáze kampaně Danuše Nerudové se dozvíte v aktuálním Šťastném podcastu – pusťte si ho v přehrávači nahoře.

Šťastný podcast

Satirický pořad Šťastné pondělí vychází každé pondělí v osm hodin ráno na webu Seznam Zprávy.

Ještě ten den večer si můžete poslechnout i Šťastný podcast, ve kterém vás bereme do zákulisí výroby oblíbeného pořadu. V podcastové afterparty rozebíráme, co se do aktuálního dílu nevešlo, a servírujeme důkladnou analýzu politického bizáru na sociálních sítích.

Účinkují Jindřich Šídlo, scenárista Konstantin Sulimenko, producent Ondřej Lasák a docentka Instagramu Tereza Povolná.

Poslouchejte na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Reklama

Související témata:

Doporučované