Hlavní obsah

Babiš chce zdanit církevní restituce, komunisté tím podmiňují podporu jeho vlády

Babiš chce zdanit peněžitou část církevních restitucí, KSČM pak bude podporovat jeho menšinovou vládu. (Video: Klára Galová)

 

Reklama

10. 11. 2017 11:30

Komunisté výměnou za podporu menšinové vlády hnutí ANO požadují splnění sedmi podmínek. Jednou z nich je i zdanění peněžité části církevních restitucí. S návrhem souhlasí SPD, změnu restitucí chtějí také sociální demokraté.

Článek

Pokud předseda hnutí ANO Andrej Babiš zdaní peněžitou část církevních restitucí, komunisté budou podporovat vládu jeho strany. Informaci v pátek přinesl deník Lidové noviny (LN). Pro zdanění, které Babiš navrhl již dříve, je i hnutí Tomio Okamury Svoboda a přímá demokracie (SPD). Dříve se pro úpravu restitucí vyslovili i sociální demokraté.

KSČM navrhla zdanění náhrad pro církve ve svém volebním programu. „Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,” řekl deníku Babiš.

V nové Sněmovně by mohlo být pro schválení zdanění dost hlasů, protože tento krok požaduje také SPD. „Tento návrh prosazujeme již z minulého volebního období,” sdělil deníku Okamura. „Věříme v to, že dohody se mají dodržovat. Uvedené snahy nemají opodstatnění a postrádají logiku,” reagoval na návrhy generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Zákon o církevních restitucích, který vstoupil v platnost začátkem roku 2013, počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny již od roku 2013. Zdanění, pokud by bylo odsouhlaseno, by se ale podle deníku netýkalo již vyplacených peněz.

Babiš se pro zdanění náhrad vyjádřil již dříve jako vicepremiér a ministr financí dosavadní vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Předseda ANO loni prohlásil, že vyčíslení náhrad podle ceny půdy byl podvod. „Ten návrh zdanit to je určitá menší kompenzace toho, co stát musí církvím zaplatit za ten prodražený vymyšlený odhad,” řekl tehdy.

Jednotné stanovisko ke zdanění finanční části restitucí ale současná vláda nezaujala. Proti se stavěli koaliční lidovci, ale i premiér Sobotka. Zdanění loni navrhl jeho stranický kolega, tehdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola. Sobotka označil Zimolův návrh za snahu o nasbírání volebních bodů před krajskými volbami v říjnu 2016. ČSSD měla revizi církevních restitucí ve svém programu pro předchozí sněmovní volby, které vyhrála. Sobotka ale revizi podmiňoval dohodou s církvemi.

Pro podporu menšinové vlády ANO mají komunisté celkem sedm podmínek. Kabinet by měl prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu a chránit přírodní bohatství Česka mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí. Ostatní ze sedmi základních podmínek jsou podle dřívějších vyjádření předsedy KSČM Vojtěcha Filipa předmětem jednání. Podporu zdanění náhrad pro církve si kladou komunisté jako podmínku i pro podporu některého z prezidentských kandidátů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované