Hlavní obsah

„Svolávat krizový štáb, k čemu teď?“ řekl včera Babiš a dnes změnil názor

Foto: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

18. 9. 2020 13:03

Vláda obnoví činnost Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) kvůli epidemii koronaviru, řekl dnes Deníku premiér Andrej Babiš (ANO).

Článek

Zdůvodnil to špatnou komunikací mezi Ministerstvem zdravotnictví a kraji. Babiš dosud obnovení krizového štábu odmítal s odkazem na to, že ministři o epidemii jednají ve vládní radě pro zdravotní rizika. ÚKŠ prosazovali kvůli zhoršující se epidemické situaci v posledních týdnech sociální demokraté i většina opozičních stran. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bude štáb obnoven od pondělí.

Ve čtvrtek premiérovi adresovala výzvu k obnovení štábu, který fungoval na jaře na začátku epidemie, Asociace krajů. „Spolupráce mezi kraji a Ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji,“ řekl Babiš Deníku.

Babiš současně avizoval, že bude o ÚKŠ dnes jednat s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), který štábu na jaře předsedal a z titulu své funkce by měl znovu stanout v jeho čele. „Dnes jsme se s premiérem dohodli na obnovení činnosti Ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání,“ uvedl Hamáček na Twitteru. Příští řádné jednání vlády je svolané na pondělní odpoledne.

Na zřízení ÚKŠ se kabinet neshodl na několika posledních zasedáních, naposledy toto pondělí, kdy podle Hamáčka narazili sociální demokraté na nesouhlas koaličního partnera hnutí ANO. Babiš v pondělí uvedl, že svolání štábu „není na stole“, protože funguje rada pro zdravotní rizika, ve které jsou zastoupeni všichni zainteresovaní ministři. Svolání štábu původně odmítal i na jaře.

Naposledy se proti svolání štábu vyjádřil včera: „Svolávat krizový štáb. Kvůli čemu teď? Abyste tam měli zástupce? O co jde? Abyste si tam mohli něco povídat?“ řekl Babiš ve Sněmovně.

Asociace krajů se podle Běhounka ve čtvrtek shodla na tom, že kvůli nepříznivým predikcím ohledně nákazy je namístě znovu aktivovat krizové řízení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na jednání ministrů se zástupci krajů na návrh nijak nereagoval, dodal hejtman. Dnes ve Sněmovně před Babišovým prohlášením se Vojtěch vyhnul odpovědi na otázku, zda bude aktivaci štábu podporovat, což předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil za zbabělost.

ÚKŠ byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. Původně kabinet změnil statut, aby štáb mohl místo Hamáčka vést tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Po dvou týdnech se vedení ujal Hamáček.

Reklama

Doporučované