Hlavní obsah

Babišova „nová Kleslová“. Žena, která řeší otázky bezpečnosti i byznys

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Andrej Babiš má slabost pro jistý typ energických žen. Jeho nároky splňuje i Michaela Pobořilová.

Reklama

24. 2. 2020 7:02

Mluví do obsazování funkcí v bezpečnostních úřadech i do chodu státních firem. Externí právnička Michaela Pobořilová se velmi rychle stala vlivnou spolupracovnicí premiéra Andreje Babiše.

Článek

Kdo by si chtěl sednout do volného křesla ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, má poslední šanci. Možnost přihlásit se do výběrového řízení končí v pátek 28. února. Jak lze vyčíst z vládního webu, všechny otázky na Úřadu vlády zájemcům zodpovídá právnička Michaela Pobořilová. Podobně jako když dříve asistovala při výběru šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jméno zmíněné ženy málokdo zná, v médiích se mihlo jen okrajově, ale stojí za to se o ně zajímat.

Jak uvádí řada zdrojů redakce, Pobořilová je dnes velmi vlivnou spolupracovnicí premiéra Andreje Babiše. Zastiňuje i ty, kteří s ním v politice spolupracují podstatně déle.

A nejde o žádnou vládní úředníci. Pro premiéra dělá od února 2018 jen jako externistka na základě dohody o pracovní činnosti.

O čtyřiatřicetileté doktorce práv původem ze Zlínska se dnes někdy mluví jako o „nové Kleslové“. Po vzoru právničky a lobbistky Radmily Kleslové, která se kolem Babiše točila, když řídil skupinu Agrofert a potom i v počátcích hnutí ANO.

Nebo dokonce jako o „Babišově Nagyové“ s odkazem na Janu Nagyovou (nyní Nečasovou), která tahala za nitky na Úřadu vlády v době, kdy byl premiérem Petr Nečas a ona byla šéfkou jeho sekretariátu.

Foto: Repro ČT

Michaela Pobořilová se jako právnička Úřadu vlády účastnila jednání sněmovního výboru pro bezpečnost, kterému se byl představit nový šéf GIBS. (Repro ČT)

Obě přirovnání mohou z mnoha hledisek kulhat, je ale patrné, že Pobořilová představuje ten typ ženy, pro něž má Babiš celoživotní slabost. Obklopovaly jej v byznysu a v politice je to stejné.

„Je taková trochu odrzlá, zároveň energická a urputná. Vůči Babišovi nikdy neskrývala obdiv,“ charakterizoval Pobořilovou jeden z bývalých kolegů.

Ona sama se o své kariéře u Babiše zjevně bavit nechce. Na opakované telefonáty, SMS i e-mail s otázkami a žádostí o schůzku nijak nereagovala.

Žena od hazardu

S Babišem se dle dostupných informací Pobořilová potkala vlastně náhodou. V roce 2014, když se stal ministrem financí. Tehdy byla na ministerstvu jen řadovou referentkou a věnovala se oblasti hazardu. V odboru, který zajišťuje státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi.

Krátce po příchodu Babiše přešla do právní sekce a tam začala stoupat vzhůru. „On v ní našel spřízněnou duši. Byla schopna mu vždy poskytnout takový ten opoziční názor za situace, kdy Babiš nikomu kolem nevěřil,“ uvádí jeden z bývalých ministerských spolupracovníků.

Zjara 2014 se Pobořilová nejdříve stala vedoucí oddělení v odboru právního zastupování, o pár měsíců později ředitelkou odboru, který řeší legislativu a právní služby. Vždy byla považována za člověka, u něhož se koncentrují klíčové informace. V nové vedoucí roli se tehdy dostala i do orgánů dvou státních podniků: Státní tiskárna cenin a Státní pokladna Centrum sdílených služeb.

V roce 2016 si jí poprvé a naposledy všimla média. „Babišova šedá eminence, které důvěřuje víc než svým náměstkům. Pomáhá mu řešit i personální otázky,“ napsal o ní tehdy týdeník Ekonom.

Ne zrovna pozitivní vzpomínky na Pobořilovou z té doby má někdejší Babišův náměstek Ondřej Závodský.

„Její role na ministerstvu byla velmi prapodivná, běžně překračovala své kompetence. Byl vždy problém z jejího odboru získat jasné právní stanovisko, zato se často vyjadřovala k věcem, které jí vůbec nepříslušely,“ uvádí Závodský. Už tehdy si povšiml, jak se Babišovi snaží našeptávat i v jiné agendě. Takže jej prý ani moc nepřekvapuje, že ji nakonec zaměstnal na Úřadu vlády.

Z ministerstva financí odešla Pobořilová na konci ledna 2018, tedy krátce po nástupu nové ministryně Aleny Schillerové, s níž údajně nijak dobře nevycházela. Ukončila služební poměr a hned přeskočila k Babišovi.

Ve třech státních firmách

Ze zdrojů blízkých premiérovi vyplývá, že se Pobořilová dnes na Úřadu vlády primárně věnuje branně-bezpečnostním otázkám. Proto teď řeší i nového šéfa kyberúřadu. Má údajně i velmi dobré kontakty do tajných služeb (v minulosti získala prověrku na stupeň důvěrné).

Když se v létě 2018 vybíral nový šéf GIBS, právě ona před poslanci výboru pro bezpečnost po boku Babiše obhajovala způsob výběru navrženého kandidáta Radima Dragouna, jak dokládají zpravodajské záběry České televize z 22. srpna 2018.

Ovšem nejde zdaleka jen o otázky bezpečnosti, Pobořilová se nyní pohybuje i ve světě byznysu.

V současnosti sedí v orgánech hned tří firem ovládaných státem – ČEPS, ČEPS Invest a Kongresové centrum Praha. V prvních dvou reprezentuje ministerstvo průmyslu, ve třetí ministerstvo financí. Prošla tam přes vládní nominační výbor. A jelikož dnes už není ve služebním poměru, nic nebrání tomu, aby z těchto firem pobírala i odměny.

S Babišem mezi lidmi z Agrofertu

Nejde však jen o pasivní dohlížení na chod strategických firem. Stále častěji přicházejí zprávy o tom, že se Pobořilová snaží hovořit přímo do řízení těchto podniků. Vedle zmíněné firmy ČEPS, provozující přenosovou soustavu, se údajně zajímá také o ČEZ či České dráhy. „Zkoušela do toho mluvit leckde a leckomu, ne všude se jí to podařilo. V některých státních firmách jsou z ní už ale nešťastní,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z dobře obeznámených top manažerů.

O tom, že Babiše Pobořilová doprovází i na některé diskrétní schůzky a akce, se mohli přesvědčit i návštěvníci loňského předvánočního večírku, který se uskutečnil 20. prosince v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově.

Šlo o dosud nepopsaný večírek, kde se sešlo vedení holdingu Agrofert, Babišem založené skupiny převedené kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. A své „bývalé“ kolegy tam překvapivě přišel pozdravit právě premiér Babiš v doprovodu Pobořilové, jak vzpomínají někteří z přítomných manažerů. „Teprve tam jsme se dozvěděli, o koho jde,“ uvádí na adresu Pobořilové jeden z účastníků.

Michaela Pobořilová (34)

– Pochází ze Zlínska, trvalé bydliště má nadále v obci Krhová u Valašského Meziříčí, vystudovaná právnička.

– V letech 2008 až 2010 pracovala v Národním památkovém ústavu jako právní asistent.

– V letech 2010 až 2011 byla advokátní koncipientkou v pražské advokátní kanceláři Ladislava Kolačkovského.

– V letech 2011 až 2014 byla na ministerstvu financí referentkou v odboru Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi.

– Od dubna do října 2014 tamtéž vedoucí oddělení v odboru Právní zastupování.

– Od října 2014 ředitelka odboru Legislativa a právní služby. Služební poměr na ministerstvu ukončila na konci ledna 2018.

– Od února 2018 působí na Úřadu vlády ČR na základě dohody o pracovní činnosti.

– Je místopředsedkyní dozorčí rady ve firmě ČEPS, členkou dozorčí rady v ČEPS Invest, zároveň místopředsedkyní představenstva firmy Kongresové centrum Praha.

Nikoliv poradkyně, ale analytička

Ačkoliv se o Pobořilové, která má na Úřadu vlády v blízkosti premiéra i svou kancelář, vesměs mluví jako o Babišově poradkyni, na oficiálním seznamu premiérových našeptávačů nefiguruje. Je velký problém zjistit, jaká je její oficiální funkce.

„Je možné, že je poradkyní, já to nevím. My nefungujeme v nějakém sboru, ale každý pracuje sám za sebe. Nevím tedy, co přesně paní Pobořilová dělá, co má na starosti,“ reagoval Cyril Svoboda, který je Babišovým poradcem pro zahraniční politiku.

Přestože Pobořilová chodí i na některá jednání vlády a mnohdy slouží jako Babišova spojka mezi ministry, ani členům vládního sboru není zřejmé, co je její primární role. „Myslím, že premiérovi poskytuje hlavně právní servis,“ reagoval na dotaz jeden z ministrů a potvrzuje, že Pobořilovou z jednání vlády dobře zná.

K roli Pobořilové se po několika urgencích nakonec částečně vyjádřila mluvčí vlády Jana Adamcová. A sdělila, že poradkyní premiéra JUDr. Pobořilová není.

„Není na seznamu poradců, neboť její činnost nespočívá v tvorbě stanovisek nebo doporučení, jak činí jednotliví poradci. S ohledem na její předchozí působení v rámci veřejné správy a znalost tohoto prostředí působí v rámci své činnosti zejména při přípravě předsedy vlády pro jednání vlády, při přípravě k vybraným pracovním schůzkám (pracovním záležitostem) nebo účasti na nich,“ uvedla doslova Adamcová. Jaká je tedy její funkce, ovšem stejně nesdělila.

Podle dodatečného vyjádření ředitele odboru komunikace Vladimíra Vořechovského pracuje Pobořilová pro Babiše jako analytička.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované