Hlavní obsah

Banky schválily 357 tisíc žádostí o odklad splátek

Ilustrační foto.

Reklama

1. 9. 2020 13:22

O odklad splátek mohou žádat dlužníci zasažení v souvislosti s koronavirem.

Článek

Banky k 21. srpnu přijaly 397 tisíc žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 357 tisíc. Proti minulému týdnu počet přijatých žádostí stoupl o tisíc. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky.

Počet podaných žádostí klesá v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října, informoval hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Odmítnuto bylo 40 000 žádostí, což je desetina z celkového počtu podaných žádostí. O odklady lze podle Staňury žádat do konce září s tím, že odložit splátky lze nejpozději do 31. října.

Podle odhadů jednotlivých bank požádalo o odklad splátek od března letošního roku 12 až 13 procent všech klientů majících úvěr. Největší podíl na podaných žádostech mají spotřebitelské úvěry (65 procent). Na hypotéky připadá 26 procent žádostí, šest procent na odklady podniků a tři procenta jsou nezařazená.

O odklad splátek mohou žádat dlužníci zasažení v souvislosti s koronavirem. Dlužník věřiteli skutečnost oznámí, důvody nemusí prokazovat. Splátky je možné odložit u úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných již před 26. březnem, které ale byly čerpány až po tomto datu.

Moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky nelze odložit ani u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů.

Vláda schválila možnost odkladu splácení úvěrů a hypoték 1. dubna. Přerušeno je splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem je pozastaveno splácení jistiny, úroky firmy platí dál. Pokud klient odložení splátky využije, délka splácení úvěru se adekvátně prodlužuje o dobu, po kterou je splácení přerušeno. Za přerušení si banky neúčtují žádné poplatky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované