Hlavní obsah

Beru si to hodně osobně, říká muž, který po pětatřiceti letech skončil ve Vítkovických strojírnách. A s ním dalších 550 lidí

Zaměstnanci dostali výplaty naposledy v lednu. V případě, že podají sami výpovědi kvůli nevyplaceným mzdám, měl by jim je kompenzovat Úřad práce. Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

29. 3. 2018 15:20

„Nemohu čekat další měsíce, jestli náhodou nedostanu výplatu, potřebuji peníze,“ řekl ve čtvrtek pro Seznam.cz muž, který pětatřicet roků pracoval ve Vítkovických strojírnách. Víc než 550 pracovníků totiž spolu s ním dostalo výpověď poté, co na sebe firma podala insolvenční návrh.

Článek

Více než 550 zaměstnanců ostravských Vítkovických strojíren dostalo výpověď. Velká část z nich na to reaguje tím, že podávají výpovědi kvůli nevyplacení mezd. Pokud to totiž udělají, měl by jim nevyplacenou mzdu nahradit Úřad práce. Firma, která má zhruba 600 zaměstnanců, na sebe tento měsíc podala insolvenční návrh.

Předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Ocelové konstrukce Lubomír Mišun řekl, že výpovědi podle zákoníku práce na podkladě nevyplacených mezd podávají stovky lidí. Zaměstnanci dostali mzdy naposledy v lednu. V případě, že podají sami výpovědi kvůli nevyplaceným mzdám, měl by jim je kompenzovat Úřad práce. Takovou možnost mají v případě, že vyprší splatnost výplaty, což je do konce měsíce plus 15 dní. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci už v únorovém termínu nedostali mzdy za leden, měli možnost podat takovou výpověď od poloviny března. „Všichni lidé dostali výpovědi, kromě likvidačního týmu. V něm má zůstat zhruba 30 zaměstnanců,“ řekl generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon.

Mišun řekl, že na zaplacení likvidačního týmu by firma peníze mít měla. Odboráři už rozhodli o zrušení odborové organizace k 7. květnu, do té doby výbor dořeší všechny související náležitosti. „Odbory bez zaměstnanců nemají smysl,“ řekl odborový předák.

On sám dnes okamžitou výpověď také podá. Situace je podle něj ale komplikovaná i tím, že firma za zaměstnance nepodala daňová přiznání. Lidé tak podle Mišuna zřejmě nestihnou přiznání finančnímu úřadu podat v zákonném termínu.

Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové je velmi pravděpodobné, že řada zaměstnanců Vítkovických strojíren najde novou práci. Propouštěni jsou totiž především pracovníci z technických profesí a právě po těch je na pracovním trhu velká poptávka. „Už nyní se na nás obracejí zaměstnavatelé z celé ČR, zejména z regionu, a nabízejí stovky volných pracovních míst propouštěným zaměstnancům Vítkovických strojíren,“ uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.

Úřad má informace o počtech a struktuře propouštění a už od 22. března také přímo v prostorech firmy funguje jeho mobilní poradenské středisko. „Do dnešního dne se na něj obrátily stovky lidí. Zajímají se především o problematiku insolvence. Specialisté jim také radí, jak dále postupovat. Probírají s nimi jejich konkrétní situaci, seznamují je s nabídkou volných pracovních míst a pomáhají jim například také s výběrem vhodné rekvalifikace,“ uvedla Beránková.

Jednatel Vítkovických strojíren Michal Pivoda už dříve řekl, že pro vyhlášení insolvence se firma rozhodla po krachu dvoutýdenního jednání s možným investorem.

Do Vítkovických strojíren patří bývalé divize Energetické strojírenství (Kotlárna) a Mostárna, které dříve vlastnily Vítkovice Power Engineering (VPE) ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. VPE ale skončily v konkurzu a insolvenční správce pak obě divize prodal. Vítkovice, a. s., které byly mateřskou firmou VPE, tento prodej napadly incidenční žalobou. Soud o ní zatím nerozhodl.

Podle představitelů Vítkovických strojíren je ale tato žaloba důvodem, proč firma nedostala bankovní úvěr a proč nemá na výplaty. Zakázky přitom podnik měl. Vítkovice, a. s. zodpovědnost za insolvenci Vítkovických strojíren odmítají.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované